06 жовтня 2022 року Справа № 480/4260/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Щербаченко В.В.,
представника позивача - Мірошниченка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4260/22 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, третя особа: Сумський державний університет про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, третя особа: Сумський державний університет, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення № 319 Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 16.05.2022 про заборону в'їзду в Україну громадянину Туркменістану - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги позивачем обґрунтовуються тим, що він є студентом СумДУ. Термін навчання до 30.06.2025. 29.09.2021 позивач отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні, термін дії якої був до 06.05.2022. Через активні бойові дії, 06.03.2022 залишив Україну. У зв'язку з тим, що дія посвідки на тимчасове проживання закінчувалась, за погодженням із навчальним закладом, позивач повернувся до України 30.04.2022. Звернувшись до Управління ДМС в Сумській області, позивача повідомили, що прийом громадян не проводиться та усно порекомендували йому звернутися до Центрального міжрегіонального УДМС у м. Києві та Київській області. Проте, звернувшись до вказаної установи, позивачу відмовили у прийнятті документів, повідомивши, що документи для продовження дії посвідки на тимчасове проживання подаються не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення терміну дії попередньої посвідки. Водночас, відповідачем було прийнято оскаржуване рішення, яким заборонено в'їзд в Україну на три роки. Позивач вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати, оскільки він був позбавлений можливості отримати правову допомогу та надати пояснення і докази. Окрім того позивач посилається на те, що він не знаючи української мови, не розумів зміст підписаних ним документів.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
19.08.2022 до суду надійшла заява від представника позивача - Мірошниченка Андрія В'ячеславовича про забезпечення позову, в якій просив зупинити дію рішення Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України № 319 від 16.05.2022 про примусове повернення громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 , до набрання рішенням у справі № 480/4260/22 законної сили.
У зв'язку з перебуванням судді Осіпової О.О. у відпустці, що унеможливлювало її участь у розгляді вищевказаної заяви, відповідно до Рішення зборів суддів Сумського окружного адміністративного суду № 6 від 13.09.2018, було проведено повторний автоматизований розподіл справи № 480/4260/22 для залучення до складу суду при розгляді даної заяви та, у подальшому справи, іншого судді, замість судді Осіпової О.О.
19.08.2022 на підставі розпорядження керівника апарату Сумського окружного адміністративного суду № 70, справу № 480/4260/22 передано на повторний автоматизований розподіл та розподілено судді Глазьку С.М.
Ухвалою суду від 22.08.2022 справу № 480/4260/22 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, третя особа: Сумський державний університет про визнання протиправним та скасування рішення прийнято до свого провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 01.09.2021 у задоволенні заяви представника позивача - ОСОБА_4 про забезпечення позову було відмовлено.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а оскаржувана заборона на в'їзд до України є правомірною, оскільки позивач мав нелегальне становище та були відсутні підстави для подальшого перебування його на території України.
Третя особа надала пояснення, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , громадянин Туркменістану, є студентом 2 курсу Навчально - наукового інституту бізнесу, економіки і менеджменту Сумського державного університету, що підтверджується договором № 13-2021о/0226 про навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації або надання додаткових освітніх послуг СумДУ від 30.08.2021. Введення з 24.02.2022 на території України правового режиму воєнного стану та проведення бойових дій на території Сумської області та міста Суми призвело до зупинення освітнього процесу в Сумському державному університеті з 26.02.2022 до 31.03.2022, на підставі наказів ректора СумДУ № 0182-V1 від 25.02.2022 та № 0189-VI від 10.03.2022. Іноземні студенти, що перебували на момент вторгнення в м. Суми, були евакуйовані до більш безпечних регіонів України, у т.ч. й позивач. Освітній процес у СумДУ розпочався з 01.04.2022 у формі дистанційного навчання, що не потребувало перебування студентів в аудиторіях, що підтверджується наказом ректора СумДУ № 0197-VI від 28.03.2022. На початку травня позивач зателефонував начальнику відділу реєстрації іноземних громадян Департаменту міжнародної освіти СумДУ - Альоні Гулянській та повідомив, що перебуває в м. Києві, з метою продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання в Україні. У телефонній розмові начальник відділу повідомила позивача, що УДМС України в Сумській області не приймає документи для оформлення або обміну посвідок у зв'язку з запровадженим воєнним станом, та порекомендувала подати документи у західних областях України, де продовжували роботу органи ДМС. Позивач повідомив, що він планує подавати документи на обмін посвідки у м. Києві та за його проханням йому було направлено пакет документів необхідних для обміну посвідки.
Представник позивача у судовому засіданні просив суд позовні вимоги задовольнити.
Відповідач та третя особа явку своїх представників у судове засідання не забезпечили.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 16 травня 2022 року посадовою особою Державної міграційної служби України Центрального міжрегіонального управління ДМС у місті Києві та Київській області - ОСОБА_5 , був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ №010480, відносно громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 (надалі - позивач), який порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме проживання за документами термін дії яких закінчився (а.с.9).
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16 травня 2022 року серії ПН МКМ №010457, посадовою особою Державної міграційної служби України Центрального міжрегіонального управління ДМС у місті Києві та Київській області - ОСОБА_6 , було притягнуто громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн. Підставою винесеної постанови був протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 010480 (а.с.4).
Також, 16 травня 2022 року, посадовою особою Державної міграційної служби України Центрального міжрегіонального управління ДМС у місті Києві та Київській області - ОСОБА_5 , було прийнято оскаржуване рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . У вказаному рішенні зазначено, що у ході опитування ОСОБА_1 пояснив, що з метою оформлення дозволу на імміграцію в Україну, продовження строків перебування, набуття статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні до компетентних органів не звертався та усвідомлював, що своїми діями умисно порушує законодавство України. У підтвердження вказаних обставин здійснено посилання на вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення та зроблено висновок, що позивачем порушено вимоги ст.4, ст.9 ст.15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». У зв'язку з зазначеним, відповідач у вказаному рішенні вирішив:
1. Примусово повернути до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язати його покинути територію України у термін до 26.05.2022.
2. Заборонити в'їзд на територію України строком на 3 (три) роки до 16.05.2025.
3. Копію рішення вручити громадянину Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та роз'яснити порядок оскарження.
4. Повідомити прокуратуру м. Києва про прийняте рішення про примусове повернення з України.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон №3773-VI) в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється: в інтересах забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку; якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні; якщо при клопотанні про в'їзд в Україну така особа подала про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи; якщо паспортний документ такої особи, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають установленому зразку або належать іншій особі; якщо така особа порушила у пункті пропуску через державний кордон України правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законних вимог посадових та службових осіб органів охорони державного кордону, органів доходів і зборів та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні; якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або мають інші не виконані майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну; якщо така особа намагається здійснити в'їзд через контрольні пункти в'їзду-виїзду на тимчасово окуповану територію без спеціального дозволу або така особа під час попереднього перебування на території України здійснила виїзд із неї через контрольний пункт в'їзду-виїзду.
Рішення про заборону в'їзду в Україну приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону. Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону № 3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 3773-VI рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки.
Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення.
Аналогічні норми містяться в Інструкції № 353/271/150, відповідно до п. 1.6. Підставами для прийняття рішення про примусове повернення іноземців за межі України є:
- дії іноземців, що порушують законодавство України про правовий статус іноземців
та осіб без громадянства;
- дії іноземців, що суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку;
- якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.
Відповідно до п. 1.7 Інструкції № 353/271/150, примусове повернення передбачає виїзд іноземця з України за рішенням територіальних органів, територіальних підрозділів ДМС, органів охорони державного кордону (стосовно іноземців, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), органів СБУ з подальшим повідомленням протягом 24 годин про підстави прийняття такого рішення прокурора з оформленням відповідних документів, доведенням до іноземця зобов'язання про його добровільний виїзд з України у визначений у рішенні строк та здійсненням подальшого контролю за виконанням іноземцем цього зобов'язання.
Так, обґрунтовуючи правомірність оскаржуваного рішення, відповідач зазначає, що підставою для його прийняття було те, що на момент його прийняття позивач мав нелегальне становище та відсутність підстав для подальшого перебування на території України. Також відповідач зазначає, що на момент винесення оскаржуваного рішення позивач не звертався до територіальних підрозділів ДМС із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту.
Суд, задовольняючи позовні вимоги, своє рішення обґрунтовує наступним.
Згідно довідки № 53.467/21 від 29.09.2021, ОСОБА_1 є студентом 1 курсу бакалавратури денної форми навчання Навчально - наукового інституту бізнесу, економіки та менеджменту СумДУ. Термін навчання з 01.09.2021 по 30.06.2025 (а.с.8).
29 вересня 2021 року ОСОБА_1 отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні, термін дії - до 06.05.2022 (а.с.5).
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 травня 2022 року № 341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
06.03.2022 ОСОБА_1 залишив Україну, що підтверджується відміткою в закордонному паспорті (а.с.6-7).
30.04.2022 ОСОБА_1 повернувся в Україну, що підтверджується відміткою в закордонному паспорті (а.с.6-7).
Як вказує позивач у позові, звернувшись до Управління державної міграційної служби України в Сумській області для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання, його повідомили, що прийом документів та громадян не здійснюється, але усно порекомендували звернутись до Центрального міжрегіонального УДМС у м. Києві та Київській області. Однак, там також позивач отримав відмову з посиланням на пропуск 15-денного терміну звернення з вказаною заявою.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземцю або особі без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, може бути продовжено строк перебування (за наявності законних підстав).
Документи про продовження строку перебування в Україні оформляються на підставі письмових звернень іноземця або особи без громадянства та приймаючої сторони, які подаються не пізніш як за три робочих дні до закінчення встановленого строку їх перебування на території України.
Так, в оскаржуваному рішенні в мотивувальній частині відповідач послався на протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ №010480, на підставі якого було прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення від 16 травня 2022 року серії ПН МКМ №010457, якою позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою про накладення адміністративного стягнення позивач звернувся до Зарічного районного суду м. Суми, який розглянувши справу № 591/2460/22, прийняв рішення від 06.09.2022, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального Управління міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнив, скасував постанову Центрального міжрегіонального Управління міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України про накладення адміністративного стягнення від 16 травня 2022 року серії ПН МКМ № 010457 та закрив провадження у справі про притягнення громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Відповідно до ч.6 ст.78 КАС України, постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Так, у рішенні від 06.09.2022 по справі №591/2460/22, зазначено, що в Україні був оголошений воєнний стан Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, строк його дії продовжили Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 2259/2022, 17 травня 2022 року № 341/2022 та листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 військову агресію Російської Федерації проти України визнали форс-мажорною обставиною. З матеріалів справи вбачається, що позивач залишив територію України у березні 2022 року, під час активних бойових дій на території Сумської області. Повернувся до України у квітні 2022 року. Враховуючи наведене, Зарічний районний суд м. Суми дійшов висновку, що позивач з поважних причин не мав можливості подати документи на продовження дії посвідки.
Розглядаючи дану справу, суд зазначає, що відповідач формально поставився до обставин, які стали підставою для несвоєчасного подання позивачем документів для продовження посвідки на тимчасове проживання, оскільки відповідач не врахував форс-мажорних обставин та факту того, що позивач є студентом 1 курсу Сумського Державного університету з терміном навчання до 30.06.2025.
Також суд звертає увагу на те, що відповідач у наданих документах уникає конкретних обставин, а саме де знаходився позивач 16.05.2022, що стало наслідком прийняття оскаржуваного рішення. У той же час, позивач зазначає, що він самостійно з'явився до відповідача з проханням продовжити дію посвідки на тимчасове проживання, що відповідачем не заперечувалось у ході судового розгляду справи.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, окрім іншого, обґрунтовано та розсудливо.
Враховуючи вищевикладені обставини, а також рішення Зарічного районного суду м. Суми від 06.09.2022 у справі №591/2460/22 (у межах, визначених ч.6 ст.78 КАС України), суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.
Також суд зазначає, що звертаючись до суду з даним позовом, позивач сформулював позовні вимоги у наступній редакції: «Скасувати рішення № 319 Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 16.05.2022 про заборону в'їзду в Україну громадянину Туркменістану - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », однак у ході розгляду даної справи з пояснень відповідача судом було встановлено, що окремого рішення № 319 від 16.05.2022 про заборону в'їзду в Україну громадянину Туркменістану - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не приймалось (або воно помилково назване - "Рішення про заборону в'їзду в Україну"), натомість, у той же день, а саме 16.05.2022, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відносно громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було прийнято рішення № 319 про примусове повернення до країни походження або третьої країни, яким, зокрема, вирішено заборонити іноземцю в'їзд на територію України строком на 3 (три) роки до 16.05.2025.
Враховуючи вказані обставини та корегування представником позивача позовних вимог у судовому засіданні, оскільки сторона позивача на момент звернення з позовом до суду не мала зазначеного рішення, суд, задовольняючи позовні вимоги, визнає протиправним та скасовує рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 16.05.2022 № 319 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану - ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині встановлення заборони в'їзду на територію України строком на 3 (три) роки до 16.05.2025.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області Державної міграційної служби України, третя особа: Сумський державний університет про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області від 16.05.2022 № 319 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині встановлення заборони в'їзду на територію України строком на 3 (три) роки до 16.05.2025.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 11 жовтня 2022 року.
Суддя С.М. Глазько