справа № 380/11542/22
11 жовтня 2022 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16 (далі - ГУ ПФУ у м.Києві), в якій позивач просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві від 09.02.2022 в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні (перерахунку) пенсії у відповідності до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01.02.2020 по 31.12.2021 на шахті ВП «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» до страхового та пільгового стажу за Списком №1 та з врахуванням даних періодів провести перерахунок з 04.02.2022 пенсії останнього у відповідності до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням заробітної плати останнього за період з 01.02.2020 по 31.12.2021 у ВП «шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» для перерахунку пенсії.
Ухвалою від 29.08.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу та пільгового стажу періоду роботи позивача з 01.02.2020 по 31.12.2021 на шахті ВП «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
12.09.2022 представник ГУ ПФУ у Львівській області подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що період роботи позивача з 01.02.2020 по 31.12.2021 не зараховано до пільгового та страхового стажу, оскільки за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
З 26.03.2018 позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 04.02.2022 про перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям необхідного підземного стажу, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статі 8 Закону України №345.
На підставі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача визначено ГУ ПФУ у м.Києві.
ГУ ПФУ у м.Києві рішенням від 09.02.2022 №133950000552 відмовило позивачу у задоволенні його заяви, у зв'язку з відсутністю страхового стажу на підземних роботах 15 років. Згідно з таким рішенням до розрахунку страхового стажу позивача не взято період з 01.02.2020 по 31.12.2021, оскільки за даними системи персоніфікованого обліку відсутня сплата страхових внесків.
Про вказане рішення ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивача листом від 29.04.2022 №5384-4248/Г-52/8-1300/22.
Вважаючи рішення ГУ ПФУ у м.Києві від 09.02.2022 №133950000552 протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 1 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.
Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд встановив, що позивач, зокрема, з 01.02.2020 по 31.12.2021 працював у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля».
Підставою для незарахування вказаного періоду до страхового (трудового стажу) позивача відповідач вказав відсутність сплати страхових внесків відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля».
Надаючи цьому оцінку, суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 01.02.2020 по 31.12.2021 не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.02.2020 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля».
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд зазначає, що з урахуванням періоду роботи позивача з 01.02.2020 по 31.12.2021 у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля» стаж роботи позивача у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» становить більше 15 років.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення ГУ ПФУ у м.Києві від 09.02.2022 №133950000552 не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, викладеним у частині другій статті 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання дати, з якої пенсійний орган повинен провести перерахунок пенсії суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 вказаного Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Зважаючи на викладені правила строків перерахунку пенсії, з огляду на подання позивачем заяви 04.02.2022, суд вважає, що перерахунок пенсії повинен бути проведений з 01.02.2022, а не як зазначає позивач з 04.02.2022.
Отже, враховуючи перебування позивача на пенсійному обліку у ГУ ПФУ у Львівській області, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати позивачу до страхового стажу та до стажу за Списком №1 період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля» з 01.02.2020 по 31.12.2021 та здійснити з 01.02.2022 перерахунок пенсії з подальшою її виплатою відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України з ГУ ПФУ у м.Києві за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 992,40 грн, сплачений згідно з квитанцією від 16.05.2022 № С474-СМ2Т-9РЕ5-28ТС.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві від 09.02.2022 № 133950000552.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати позивачу до страхового стажу та до стажу за Списком №1 період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» державного підприємства «Львіввугілля» з 01.02.2020 по 31.12.2021 та здійснити з 01.02.2022 перерахунок пенсії з подальшою її виплатою відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.