26 вересня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/2170/21
провадження № 2-ап/340/31/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Науменка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Кіровоградський обласний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Кавалерійська, б. 17/19, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 07827579)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1) Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного центру комплектування та соціальної підтримки щодо встановлення для обчислення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 місяця підвищення (базового місяця) - січень 2016 року та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 21.08.2017 у заниженому розмірі - 1613,75 гривень;
2) Стягнути з Кіровоградського обласного центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017, з врахуванням проведеного розрахунку, у сумі 1 381,5 гривень (одна тисяча триста вісімдесят одна гривня п'ятдесят копійок), з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - червня 2015 року.
Вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу, з якої був звільнений у запас з 21.08.2017.
З'ясувавши, що відповідачем усупереч вимог чинного законодавства не нараховується індексація грошового забезпечення, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2019 у справі 1140/3491/18, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019, визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 21 серпня 2017 року, зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за вказаний період.
Позивач зазначає, що відповідачем усупереч вимог Закону для розрахунку вищевказаної індексації застосовано базовий місяць - січень 2016 року замість правильного - червень 2015 року, що призвело, на думку позивача, до неправильного обрахування суми індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 21 серпня 2017 року, тобто її значного заниження, оскільки нарахована та виплачена позивачу сума індексації становила лише 1613,75 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач ініціював судовий розгляд даної справи.
Ухвалою судді від 26.05.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 25).
Ухвалою суду від 24.09.2021 замінено первісного відповідача - Кіровоградський обласний військовий комісаріат, його правонаступником - Кіровоградським обласним центром комплектування та соціальної підтримки (а.с. 40-41).
Ухвалою суду від 23 листопада 2021 року провадження в адміністративній справі закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України (а.с. 44-45).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2022 року ухвалу про закриття провадження у справі від 23 листопада 2021 року скасовано, справу направлено для продовження розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду (а.с. 70-72).
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Науменку В.В. (а.с. 74), яким ухвалою від 21.07.2022 справу було прийнято до провадження (а.с. 75).
Від відповідача до суду 18.08.2021 надійшов відзив на адміністративний позов, у відповідності до якого відповідач позовні вимоги не визнав, та зазначив, що ним дійсно на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2019 у справі 1140/3491/18 обраховано та виплачено позивачу суми індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 21 серпня 2017 року у розмірі 1613,75 грн., при чому дійсно було застосовано базовий місять для обрахування такої індексації - січень 2016 року. Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач посилається, зокрема, на п. 3 Постанови №1013, яким пропонувалось підвищення посадових окладів з 01.12.2015 року та у подальшому для проведення індексації базовим місяцем визначати січень 2016 року (а.с. 35-38).
Дослідивши надані сторонами матеріали та з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом становлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України, остання займана посада - військовий комісар Голованівського районного військового комісаріату Кіровоградської області оперативного командування «Південь», з якої звільнений у запас з 21.08.2017.
Вважаючи, що відповідач у період його служби з січня 2016 року по серпень 2017 року протиправно не здійснював індексацію його грошового забезпечення, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду, та рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2019 у справі 1140/3491/18, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019, визнано протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 21 серпня 2017 року, зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за вказаний період (а.с. 79-84).
На виконання зазначеного рішення суду, відповідачем обраховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 21 серпня 2017 року у розмірі 1613,75 грн., при чому відповідачем для обрахунку розміру такої індексації обрано базовий місяць - січень 2016 року.
Зазначені обставини сторонами не заперечуються.
Водночас, за твердженням позивача, базовим місяцем для обрахування розміру індексації необхідно приймати червень 2015 року, оскільки саме з цього часу було останній раз підвищено тарифну ставку (оклад).
Відповідач не погоджується з такою позицією позивача з підстав, викладених у відзиві.
Отже, спірним у цій справі є правильність визначення відповідачем базового місяця для здійснення нарахування Позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 21.08.2017.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 1-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Згідно зі статтею 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Грошове забезпечення військовослужбовців врегульовано статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення".
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 року - 103 відсотка).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Вказаний Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, важливим елементом алгоритму нарахування індексації є так званий базовий місяць, від якого починає обчислюватися зростання індексу споживчих цін, оскільки нарахування індексації розпочинається після досягнення цим індексом певного значення у відсотках (так званого порогу), визначеного законом.
Як зазначено вище, пункт 5 Порядку №1078 в редакції Постанови №1013, що діє з 01.12.2015, пов'язує початок обчислення зростання індексу споживчих цін з місяцем, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою.
Суд констатує, що будь-якої дискреції у визначенні початку обчислення зростання індексу споживчих цін зазначена норма Порядку 1078 не передбачає.
Крім цього, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 28.04.2016 №201/10/137-16, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Отже, єдиною підставою для визначення початку обчислення зростання індексу споживчих цін, тобто для визначення «базового» місяця для обчислення індексації грошового забезпечення, є підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою.
Судом встановлено, що розмір посадового окладу за посадою позивача, як військовослужбовця, в період з 01.01.2008 до 01.03.2018 був визначений постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців. Постанова №1294 набрала чинності 01.01.2008.
Наступне підвищення окладів військовослужбовців відбулося лише 01.03.2018, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Водночас, відповідно до Довідки про розмір посадового окладу та суму індексації грошового забезпечення підполковника запасу ОСОБА_1 , вбачається, що останнє підвищення посадового окладу позивача (з 1084,00 грн. до 1120,00 грн.) відбулось у червні 2015 року (а.с. 11).
Таким чином, саме червень 2015 року слід вважати «базовим» місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період 01.01.2016 до 21.08.2017, оскільки саме в цей місяць востаннє підвищувався посадовий оклад позивача.
Отже, унаслідок невірного визначення базового місяця відповідачем здійснено нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період 01.01.2016 до 21.08.2017 у заниженому розмірі.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд не приймає доводи відповідача щодо посилання на п. 3 Постанови №1013, яким пропонувалось підвищення посадових окладів з 01.12.2015 року та у подальшому для проведення індексації базовим місяцем визначати січень 2016 року, оскільки фактично у грудні 2015 року посадові оклади військовослужбовцям не підвищувались, таке підвищення відбулось лише у березні 2018 року, а отже відсутні підстави для застосування січня 2016 року у якості «базового» місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення позивача.
Інші доводи відповідача також не спростовують позицію позивача.
Таким чином, у ході розгляду справи відповідач не довів суду правомірність своїх дій, а тому суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах допустив протиправність своїх дій під час проведення індексації грошового забезпечення позивача за період 01.01.2016 до 21.08.2017.
Водночас, що стосується позовних вимог про стягнення з відповідача самостійно вирахуваної позивачем суми різниці між фактично сплаченою та належною до сплати індексацією, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси особи.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач заперечує саме право позивача на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення із застосуванням червня 2015 року у якості «базового» місяця для обрахунку такої індексації.
Оскільки такі дії відповідача визнаються судом протиправними, відповідач має самостійно нарахувати індексацію грошового забезпечення позивача з урахуванням висновків суду у цій справі та лише після цього виплатити позивачу відповідні суми.
Отже, позовні вимоги у цій частині є передчасними, а отже, задоволенню не підлягають.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кіровоградського обласного центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Кавалерійська, б. 17/19, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 07827579) - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного центру комплектування та соціальної підтримки щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) під час нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 21.08.2017 року.
Зобов'язати Кіровоградський обласний центр комплектування та соціальної підтримки перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 21.08.2017 року із застосуванням червня 2015 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. Науменко