Рішення від 12.10.2022 по справі 300/2765/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2022 р. справа № 300/2765/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також позивач, ОСОБА_1 ), звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), у якій просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення з 01.01.2016 протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 88% грошового забезпечення згідно абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.03.2018 за №3196/8-18 (з 01.01.2016 до 01.12.2019) та довідки Державної установи «Територіальне медичне обєднання МВС України по Івано-Франківській області» від 25.01.2022 за №2080 (з 01.12.2019) із врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером МВС України, який отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII), розмір якої на час призначення (липень 2005) розрахований із 88 відсотків складу грошового забезпечення ОСОБА_1 . Однак, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018, неправомірно змінено відсотковий розмір пенсії з 88% до 70% грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру його пенсії. Позивач вважає, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися із застосуванням норми, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент призначення пенсії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.07.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.22-23).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву. Так, у відзиві представник відповідача зазначила, що позивачу на виконання рішення суду від 26.04.2022 у справі за №300/1455/22 на підставі довідки №2080 від 25.01.2022 виданої Державною установою «Територіальне медичне Об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до норм, чинних на момент проведення перерахунку. Вказала, що з 19.04.2014 діє редакція частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, відповідно до якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначена норма була чинною на момент проведення позивачу спірного перерахунку пенсії та підлягала застосуванню пенсійним органом. Представник відповідача звернула увагу, що у колишнього співробітника органів внутрішніх справ, який отримує нову довідку про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відбуваються фактичні зміни у пенсійній справі і в правовому регулюванні відносин, які визначають порядок перерахунку його пенсії. З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає, що вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням грошового забезпечення в розмірі 88% є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. Також представником відповідача вказано, що позивачем, всупереч статті 122 КАС України, пропущено шестимісячний строк звернення до суду, а отже наявні обґрунтовані підстави для застосування строків позовної давності у даному спорі.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з липня 2005 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років від 28.05.2005(а.с.12), та протоколу за пенсійною справою №00-7816 (МВС) від 25.04.2022 (а.с.18).

На підставі поданих до відповідача документів, позивачу згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції станом на час призначення пенсії, та положень статті 13 Закону №2262-XII, виходячи із вислуги років в календарному обчисленні 23 в пільговому 31, призначена пенсія за вислугу років у розмірі 88% грошового забезпечення, свідченням чого, серед іншого, є висновок про призначення пенсії за вислугу років від 28.05.2005 (а.с.12).

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову №103.

У березні 2018 року СзППЗ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за участю Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області на виконання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на ім'я ОСОБА_1 видало довідку за №3196/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою. Розмір забезпечення в загальному становив 7 644,38 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 2 950,00 гривень, оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2 000,00 гривень, надбавка за стаж служби (вислугу років) 45% - 2 227,50 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442,50 гривень, премія 0,32% - 24,38 гривень (а.с.19).

Керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року позивачу з 01.05.2018, в тому числі за період з 01.01.2016, проведено перерахунок пенсії відповідно до коментованої довідки СзППЗ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, свідченням чого є протокол перерахунку за пенсійною справою №007816-МВС (а.с.17).

При цьому, відповідач застосував максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який відповідає положенням частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України» від 27.03.2014 за №1166-VII (надалі по тексту також - Закон №1166-VII).

Загальний нарахований розмір пенсії після перерахунку (з 01.01.2016 з усіма підвищеннями і надбавкам, з 70% від грошового забезпечення) склав 5351,07 гривень (а.с.17).

В подальшому у зв'язку із визнанням в судовому порядку протиправними і нечинними окремих положень Постанови №103 ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» 25.01.2022 видало ОСОБА_1 (за його зверненням) оновлену довідку №2080 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, в примітках, якої вказано, що довідка складена враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в справі №826/12704/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 (а.с.20).

Відомості у довідці №2080 внесені згідно положень постанови Кабінету Міністрів України №988, за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського (на день звільнення зі служби) - «начальник відділення, що не входить до складу відділу (управління, відділи, (відділення) поліції)», за змістом якої грошове забезпечення, становить всього 16 720,95 гривень та складається з: - посадового окладу - 2 950,00 грн.; - окладу за спеціальним званням (майор поліції) - 2 000,00 грн.; - надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2 227,50 грн., - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 60,00% - 4 306,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 442,50 грн.; - премія 40,20% - 4 794,45 грн., (а.с.20).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного судом від 26.04.2022 у справі №300/1455/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Серед іншого, судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» за №2080 від 25.01.2022 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, та здійснити з 01.12.2019 виплату перерахованої пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вказане рішення набрало законної сили 27.05.2022.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2022 у справі №300/1455/22 позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» №2080 від 25.01.2022 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

При цьому, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії за рішенням суду з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, у розмірі 70% від грошового забезпечення, згідно з чинною нормою статті 13 Закону №2262.

Не погоджуючись із розміром перерахованої пенсії, позивач у червні 2022 року звернувся до відповідача із заявою, про перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2016 виходячи із 88% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.8-9).

Відповідач листом від 06.07.2022 повідомив позивача, що станом на час перерахунку пенсії змін щодо збільшення відсотків максимального розміру пенсії до чинної статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не вносилися, нових умов, порядку та розмірів для перерахунку пенсії особам, зазначеним в п.п.1,2 Постанови №103 КМУ не визначено, а тому у Головного управління немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії. Зазначено, що основний розмір пенсії позивача з 01.01.2016 встановлено в розмірі 70% сум грошового забезпечення (а.с.10-11).

Вважаючи протиправним перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019 зі зменшенням розміру грошового забезпечення з 88% до 70%, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходив з таких мотивів і підстав та норм права.

Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (в редакції чинній на момент первинного перерахунку пенсії - 01.03.2018) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, здійсненої на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як уже зазначалось вище судом, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно з пунктом 3 якої передбачено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту також - Закон), особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393» (надалі по тексту також - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Пунктами 1, 2 та 3 Порядку №45 (в редакції чинній на час перерахунку) визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки), та надсилає, серед іншого, відповідну інформацію МВС і Національній поліції (надалі по тексту також - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі по тексту також - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, згідно з даними нормами, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій за правилами коментованого Закону в першу чергу є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Матеріалами справи підтверджується обставина здійснення відповідачем на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, виданої СзППЗ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в березні 2018 року за №3196/8-18, та на підставі Постанови №103 перерахунку пенсії позивача з 01.05.2018, в тому числі за період з 01.01.2016 (а.с.17).

При проведенні такого перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління ПФУ в області обґрунтовує необхідністю застосування основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення, встановленого законодавством на момент проведення чергового перерахунку пенсії, що в даному випадку становить 70% сум грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції станом на квітень 2018 року.

В даному випадку, суд не може повністю погодитися з такими діями відповідача і відповідно обґрунтуванням правомірності таких дій, виходячи з наступного.

Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, інші особи, зазначені у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.

Відповідно до вимог пункту «а» частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 вказаної статті передбачалось, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорій 2 - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 за №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими цифри « 90» замінено цифрами « 80» (максимальний розмір пенсії).

У подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 19.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими цифрове значення « 80» замінено цифрами « 70» (максимальний розмір пенсії).

Таким чином, з 19.04.2014 положення частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин (як 01.01.2016, 01.01.2018, 01.03.2018 так 01.12.2019) було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до коментованої статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд вважає, що внесені законами зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70% грошового забезпечення не можуть застосовуватися при перерахунку вже призначеної пенсії за умови, врахування однакового розмір грошового забезпечення для однієї і тієї ж категорії військовослужбовців, прирівняних до них осіб (за посадовою, званням і вислугою років).

Порядок перерахунку призначених пенсій колишнім працівникам (співробітникам) органів МВС України урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103, тому застосування у спірному випадку (за період з 01.01.2016 по 01.12.2019) органом пенсійного фонду статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є помилковим.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019, ухваленій у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

Обставини правовідносин в адміністративній справі №300/2765/22 за період з 01.01.2016 по 01.12.2019, на переконання суду щодо помилкового зменшення при перерахунку пенсії до 70 відсотків суми грошового забезпечення, із якої обчислено основний розмір пенсії, та необхідності здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 88 відсотків відповідної суми грошового забезпечення, з 01.01.2016, - частково відповідає ознакам типової справи, визначених у рішенні суду, ухваленого за результатом розгляду Верховним Судом зразкової справи №240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (частина 3 статті 291 КАС України).

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ПФУ в області при здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 на виконання Постанови №103, якою установлено для перерахунку склад грошового забезпечення колишнього працівника органів внутрішніх справ за прирівняною посадою поліцейського станом на січень 2016 року, використовуючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача №3196/8-18 від 22.03.2018, складену за показниками станом на січень 2016 року, протиправно зменшено розмір процентної складової основної частини пенсії із 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Що стосується вимог позивача про зобов'язання Головного управління ПФУ в області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88% грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне обєднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» №2080 від 25.01.2022, суд зазначає наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного судом від 26.04.2022 у справі №300/1455/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Серед іншого, судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» за №2080 від 25.01.2022 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, та здійснити з 01.12.2019 виплату перерахованої пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вказане рішення набрало законної сили 27.05.2022.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2022 у справі №300/1455/22, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області у червні 2022 здійснило позивачу перерахунок пенсії за вислугу років виходячи з 70% грошового забезпечення, визначеного у довідці, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» №2080 від 25.01.2022 відповідно до якої сума грошового забезпечення становить 16720,95 грн., до складу якої входять: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби в поліції 45%, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 60,00%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%, премія 40,20%.

Як згадувалося вище Верховний Суд при розгляді зразкової справи №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18) у постанові від 16.10.2019 встановив протиправність дій пенсійного органу щодо зменшення відсоткового розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення.

Однак суд звертає увагу на те, що вказаний вище сформований висновок стосується саме пенсійного забезпечення, яке визначено у відповідності до положень Постанови №103 і Порядку №45, які були чинними в період з 01.01.2016 по 19.11.2019, до складу яких не було включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премія.

Надалі Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 і Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19) відновлено право колишніх працівників органів внутрішніх справ на включення до складу грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.

Втім, потрібно зважати на те, що поліцейські, яким призначається пенсія з 01.01.2016 мають право на розрахунок її розміру, виходячи із 70% грошового забезпечення із врахуванням основних і додаткових її видів/складових, так як Уряд України значно підвищив тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів та додаткових видів грошового забезпечення (їх відсоткове значення) поліцейських при прийнятті постанови Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 11.11.2015 прийняв постанову №988 (надалі, також Постанова №988).

Разом з тим, в окремих випадках (як і у спірному випадку) виникають обставини, за яких пенсіонери МВС України, які, покликаючись на висновки, сформовані Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 і Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), бажають отримати від уповноважених органів з 19.11.2019 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням до неї додаткових щомісячних її видів і премії, а також розраховують на обчислення такої пенсії із урахуванням такої довідки в значенні, більшого ніж 70% сум грошового забезпечення.

Відтак, може скластися ситуація, за якої пенсіонери, які до звільнення займали одну і ту ж посаду, мають одне і те ж звання, одну і ту ж вислугу років, одинакові додаткові види грошового забезпечення та розмір премії, матимуть різний розмір пенсії, оскільки ті військовослужбовці, які вийшли на пенсію до 01.01.2016 претендують і вимагають в судовому порядку відсоткове значення більше ніж 70% (до 88% як спірному випадку), хоча їх грошове забезпечення не обчислювалося за правилами Постанови №988, а ті, що отримали право на пенсію після 01.01.2016 не більше 70%.

Суд переконаний, що таке правове регулювання спірних відносин не є справедливим по відношенню до колишніх поліцейських, що отримують право на пенсію після 01.01.2016, та створює дискримінацію у праві на належне пенсійне забезпечення однієї і тієї ж категорії громадян.

Визначення різних підходів до порядку обчислення розміру пенсійного забезпечення однієї категорії громадян порушує такий основоположний принцип судочинства як рівність усіх громадян у своїх правах перед законом, запобігання всім формам дискрімінації, в тому числі у праві на справедливе встановлення пенсії, що закріплено в статтях 21, 24 Конституції України.

Таким чином, у колишнього працівника органів внутрішніх справ, який отримав нову довідку про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 19.11.2019 на підставі Постанови №988, відбулися фактичні зміни у його пенсійній справі і відповідно в правовому регулюванні даних відносин, які визначають порядок перерахунку його пенсії.

З урахуванням вказаного відпадають правові, а відтак і процесуальні підстави керуватися і застосовувати висновки, викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019, ухваленій в зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18), так як змінилися фактичні обставини правового регулювання спірних правовідносин на підставі іншої постанови Великої Палати Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19).

З огляду на вищенаведене слід керуватися рішенням від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, в якому Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отож, у випадку перерахунку призначеної пенсії пенсіонера на підставі оновленої довідки, виданої станом на 19.11.2019 за правилами Постанови №988 (із включенням додаткових щомісячних видів грошового забезпечення і премії), таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може бути реалізоване на підставі закону, який втратив чинність.

У подібних правовідносинах Верховний Суд у постанові від 20.01.2021 по справі №640/1744/20 дійшов висновку, що право на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб'єкта владних повноважень).

Такий підхід для врегулювання спірних правовідносин у цій справі, на переконання суду, є достатньо справедливим.

Крім цього, суд звертає увагу, що розмір обрахунку при нарахуванні (не виплаті) пенсії із застосуванням 70% грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за даними довідки №2080 є суттєво більшим, а ніж попередній її розмір.

Виходячи із вказаного суд вважає, що при застосуванні різних відсотків (88% і 70%) із врахуванням відомостей довідок уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 і станом на 01.01.2016 відсутнє зменшення нарахування (не виплати) розміру пенсії, а відповідно і звуження права позивача на гарантоване законом справедливе пенсійне забезпечення.

Аналогічною є остання сформована судова практика із вказаної категорії спорів, зокрема такими є постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2022 у справі №300/5696/21, від 03.05.2022 у справі №3300/6471/21, від 24.05.2022 у справі №300/5975/21, від 15.08.2022 у справі №300/8099/21, за змістом висновків яких позовні вимоги осіб, пенсія яких призначена за правилами Закону №2262-ХІІ не підлягають задоволенню в розмірі більше 70% грошового забезпечення після його зміни із включенням/урахуванням щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, тобто після 01.04.2019 (для колишніх військовослужбовців і прирівняних до них осіб), і після 01.12.2019 (для колишніх співробітників органів внутрішніх справ) відповідно. Апеляційний суд погодився із правилом застосування «нова довідка (із збільшеними показниками забезпечення) нові відсотки (ті, що діють на час перерахунку)» та зазначив, що при такому застосуванні не має місце зменшення розміру пенсії та порушення статті 1 першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини.

Такий ж підхід при перерахунку пенсії (довічного грошового утримання) застосовується по відношенню до колишніх прокурорів та суддів у відставці.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління ПФУ в області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату його пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» №2080 від 25.01.2022, а тому у їх задоволенні в цій частині слід відмовити.

Стосовно пропущеного строку на звернення до суду, про що вказує представник відповідача у відзиві на позов, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами 2, 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки позивач звернувся до суду в межах шестимісячного строку з моменту отримання відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 88% від грошового забезпечення, строк для звернення до суду з цією позовною заявою позивачем не пропущений.

У зв'язку із наведеним, в сукупності встановлених обставин і сформованих висновків, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

Так як заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а позивач згідно з квитанцією за №ПН2644 від 08.07.2022 підтвердив сплату судового збору в розмірі 992,40 гривень (а.с.1), то на користь ОСОБА_1 підлягає стягнення із відповідача 496,20 гривень судових витрат, що пропорційно становить 50% від задоволених позовних вимог.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку, обчислення і виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 1 січня 2016 року у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2016 по 01.12.2019 перерахунок, обчислення та виплату ОСОБА_1 основної пенсії за вислугу років у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, зважаючи на раніше виплачені суми, з урахуванням правових висновків, наданих судом в рішенні у даній справі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.