Справа №2а-8/2010-46
У X В А Л А
05 березня 2010 року суддя Юр»ївського районного суду Дніпропетровської області Маренич С.О., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до Олександрівської сільської ради Юр"ївського району про скасування рішення органу місцевого самоврядування та визнання недійсним державного акта на право приватної власності на землю,
Встановив:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати незаконним і скасувати рішення п'ятої сесії 21 скликання Олександрівської сільської ради Юр"ївського району від 19.04.1996 року "Про передачу земельних ділянок у приватну власність і користування" , а також визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю площею 0,27 га, виданий 17 червня 1996 року Олександрівською сільською радою народних депутатів на ім"я ОСОБА_3.
Вивчивши позовні вимоги, вважаю, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з наступних підстав:
- відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі па виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб"єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв"язку із ч. 1. тієї самої статті, з якої випливає, що захист прав та інтересів фізичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Згідно із ч. І ст. 15 ЦПК України розгляд справ, зокрема, у спорах, що виникають із земельних відносин, належить до компетенції судів загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Чинне законодавство не дає підстав для висновку, що спірні правовідносини не підпадають під викладене в наведеній нормі загальне правило і що для вирішення такого спору законом установлено виняток - інший судовий порядок.
Таким чином, при визначенні підсудності справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач.
Як вбачається зі змісту позовних вимог позивачем подано позов з метою захисту своїх прав на земельну ділянку, яке, на його думку, порушено територіальною громадою в особі Олександрівської сільської ради, внаслідок прийняття незаконного рішення, спрямованого на передачу цього майна у власність іншій особі.
Відповідно до ч. І ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб"єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб"єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів, відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Виходячи з норм ч.1 ст. 374 ЦК України, чч. 1,5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", власником землі є територіальна громада, правоможності щодо володіння, користування та розпорядження якою від її імені та в її інтересах здійснює сільська рада, в даному випадку Олександрівська сільська рада, як орган місцевого самоврядування. При цьому, сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Таким чином, при прийнятті рішення про надання у власність ОСОБА_3 земельної ділянки Олександрівська сільська рада діяла як власник землі.
З наведеного слід зробити висновок, що при здійсненні повноважень власника землі рада є не суб"єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито в п.1 ч.1 ст.17 КАС України, а є рівноправним суб"єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Як вбачається зі змісту позовної заяви спір у справі стосується правомірності надання у власність ОСОБА_3 земельної ділянки Олександрівською сільською радою при реалізації останньою правоможностей власника землі на розпорядження нею.
Предметом спору, у цій справі, є захист права власності на земельну ділянку.
Зазначений спір не пов"язаний із захистом прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що підпадає під визначення цивільного спору, тому підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства, та виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 1 09 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 109 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Олександрівської сільської ради Юр'ївського району про скасування рішення органу місцевого самоврядування та визнання недійсним державного акта на право приватної власності на землю.
Копію ухвали надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз"яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з тим самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, ухвала суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Юр'ївський районний суд протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: підпис: С.О.Маренич
Копія вірна: суддя: С.О.Маренич