СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/11186/22
пр. № 3/759/5409/22
27 вересня 2022 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Лариса Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 18.06.2022 року серія ААД N 139205 вбачається, що 18.06.2022 року об 16 год. 40 хв. в м. Києві по вул. М.Котельникова, 25А водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Міні Купер» номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: тремтіння пальців рук, порушення координації рухів, не природнє блідість обличчя. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки із застосуванням бодікамери 473605 та огляду в медичному закладі водій категорично відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного (наркотичного) сп'яніння.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не порушував правила дорожнього руху та зазначив, що не перебував у стані наркотичного сп'яніння, від огляду на стан сп'яніння не відмовлявся.
13.09.2022 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Гавкалюка В.В. надійшло клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, в якому він просить закрити провадження у справі, оскільки ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 139205 від 18.06.2022 року патрульною поліцією повідомляв, що в цей день Він звертався до КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» для проходження дослідження на перебування в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння, про що ним було зазначено у поясненнях до цього протоколу. Так, згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №001521 від 26.06.2022 року, виданого лікарем КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» ОСОБА_2 , який проводив огляд ОСОБА_1 о 14 годині 00 хвилин 18.06.2022 року, самозвернення, вбачається, що у ОСОБА_1 , 18.06.2022 року, о 14 годині 00 хвилин ознак сп'яніння не виявлено.
На підтвердження цих обставин, захисник ОСОБА_1 - адвокат Гавкалюк В.В. надав постанову Шевченківського районного суду м.Києва від 16.09.2022 по справі №761/17855/22, якою провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В мотивувальній частинні постанови Шевченківського районного суду м.Києва від 16.09.2022 по справі №761/17855/22, судом серед іншого зазначено, «що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 дійсно керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, проте відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, зокрема, до протоколу не додано відео на якому зафіксована така відмова особи, а натомість містяться докази того, що 18.06.2022 року у гр. ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено (висновок №001524 від 26.06.2022), отже вина у вчиненні ОСОБА_1 даного правопорушення - не доведена.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.»
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя приходить до наступного висновку.
Так, частиною 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5. Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії (п. 1.10 ПДР України).
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Частиною 5 ст.266 КУпАП зазначено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним
Згідно з абз.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, проте відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, зокрема, до протоколу не додано відео на якому зафіксована така відмова особи, як і відсутні покази свідків.
Будь-яких інших доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння матеріали справи не містять.
Натомість, у матеріалах справи наявний висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №001521 від 26.06.2022 року, виданого лікарем КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» ОСОБА_2 , який проводив огляд ОСОБА_1 о 14 годині 00 хвилин 18.06.2022 року, самозвернення, вбачається, що у ОСОБА_1 , 18.06.2022 року, о 14 годині 00 хвилин ознак сп'яніння не виявлено.
Ці обставин підтверджуються, також висновками суду, які містяться у постанові Шевченківського районного суду м.Києва від 16.09.2022 по справі №761/17855/22 та якою провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрито за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях і усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Вищевказаний принцип знайшов відображення і в рішеннях Європейського Суду з прав людини ("Капо проти Бельгії?, 42914/98, 13.01.2005 року, "Радіо Франс проти Франції?, 53984/00, 30.03.2004 року…) за якими прийняття доказів належить досліджувати загалом в світлі пункту 2 статті 6, і вимагає воно, окрім іншого, щоб тягар доказування лежав на стороні обвинувачення.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього кодексу.
Згідно із ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи вище наведені обставини, оцінюючи надані докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальності сторін та свобода в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому вважає недоведеним факт керування ОСОБА_1 18.06.2022 року об 16 год. 40 хв. в м. Києві по вул. М.Котельникова, 25А, транспортним засобом «Міні Купер» номерний знак НОМЕР_1 , у стані наркотичного сп'яніння.
З цих підстав суд приходить до висновку про недоведеність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст. 284 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 КУпАП або про закриття справи.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до переконання, що провадження в даній справі необхідно закрити в зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 130, 247, 254, 266, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва.
Суддя: Л.М. Шум