Справа №707/2281/22
Провадження №3/707/1676/22
12 жовтня 2022 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаря Костроміної Л.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від ГУ ДПС у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка є фізичною особою підприємцем, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 23.09.2022 № 373/23-00-07-07-01, за результатами фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 , оформленої актом від 26.09.2022 № 4529/23-00-07-07-01/2266412401 встановлено, що за місцем фактичного провадження діяльності за адресою: АДРЕСА_2 , в період з 29.05.2021 по 23.09.2022, ОСОБА_1 порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: встановлено факти продажу/реалізації підакцизних товарів та проведення вказаних розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕМ, чим порушила вимоги п. 11 ст. 3 Закону України № 265/05-ВР від 06.07.1995 « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У судовому засіданні ОСОБА_1 присутня не була, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю достатніх доказів наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Так, суд зобов'язаний виконувати завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 1 КУпАП, у якій зазначено, що завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Посадовою особою податкового органу дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, відповідальність наступає у разі порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно п. 11 ст. 3 Закону України № 265/05-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодних доказів того, які саме факти порушень було виявлено про проведенні перевірки ФОП ОСОБА_1 . Саме лише загальне посилання на «факти продажу/реалізації підакцизних товарів» у протоколі та в акті перевірки без детального опису конкретних фактів та без надання доказів існування цих фактів є недостатнім для встановлення дійсних обставин правопорушення.
Крім того, з копії акту про результаті фактичної перевірки № 4529/23-00-07-07-01/2266412401 від 26.09.2022 вбачається, що у ньому зазначені додатки: пояснення та додаток до пояснення, однак зазначені докази до справи долучені не були.
Також, є розбіжності в даті складання протоколу та в акті про результаті фактичної перевірки № 4529/23-00-07-07-01/2266412401, а саме протокол про адміністративне правопорушення № 373/23-00-07-07-01 датований 23.09.2022, тобто раніше, ніж акт, який є підставою для складання протоколу та який був складений 26.09.2022.
Більш того, протокол та акт не підписані особою, відносно якої вони складені, та відсутні докази виклику особи для ознайомлення з актом та протоколом. В матеріалах справи взагалі відсутні докази про обізнаність ОСОБА_1 щодо складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
При цьому, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення; також, суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що обставини, які викладені у вищевказаному протоколі, та додані до протоколу докази не відображають всіх істотних ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, а тому провадження у цій справі підлягає закриттю відповідно до п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч.1 ст. 284, ст. 294 КУпАП України, суд, -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП України закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП України.
Копію постанови направити на електронну адресу ГУ ДПС у Черкаській області з метою взяття її до відома посадовими особами, які відповідають за збирання доказів адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Черкаський районний суд Черкаської області.
Суддя Д. Б. Баронін