Справа № 362/6486/21
Провадження № 2/362/1228/22
28 вересня 2022 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Ковбеля М.М.,
за участі секретаря судового засідання - Сілецької М.О.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні в судовому засіданні в залі суду у місті Василькові Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, -
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив суд усунути перешкоди в праві користування належною ОСОБА_1 земельною ділянкою з кадастровим номером 3210700000:04:043:0154 площею 0,0614 га розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Крушинської сільської ради шляхом зобов'язання ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», демонтувати опору ЛЕП №9 з відтяжкою (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ-35 кВ «Васильків-Комсомольська» та провід розміщений на ній усунувши межу охоронної зони за межі даної земельної ділянки
В обґрунтування позовної заяви зазначив, що є власником земельної ділянки загальною площею 0,0614 га з кадастровим номером 3210700000:04:043:0154, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Крушинської сільської ради, цільовим призначенням якої є ведення садівництва.
Зазначив, що станом на момент відведення позивачу даної земельної ділянки, на ній безпосередньо жодних опор ЛЕП не перебувало.Однак, на теперішній час, на території даної земельної ділянки знаходиться опора лінії електропередач (ЛЕП) №9 з відтяжкою (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ-35 кВ «Васильків- Комсомольська». Дана ЛЕП належить ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», який діє на території Київської області як оператор системи розподілу електричної енергії.
Дана опора ЛЕП №9, безпосередньо займає на земельній ділянці площу 0,0171 га., площа якої розрахована відповідно до ДБН В.2.5-16-99 С.15 Інженерне обладнання споруд, зовнішніх меж Визначення розмірів земельних ділянок для об'єктів електричних мереж. А також, розміщенням даної опори визначена і охоронна зона. Так, охоронна зона розрахована на відстані 15 метрів уздовж повітряної лінії електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів при не відхиленому їх положенні, як то передбачено п.5 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 року №209.
Таким чином, загальна площа обмежень охоронної зони разом із розміщеною опорою ЛЕП становить - 0,0528 га., що відображено у кадастровому плані земельної ділянки з кадастровим номером 3210700000:04:043:0154 і фактично становить - 86% від загальної площі земельної ділянки.
Фактичне розташування опори з урахуванням конфігурації земельної ділянки і місця проходження самої охоронної зони, унеможливлює вільне використання даної земельної ділянки за її цільовим призначенням з урахуванням заборон визначених п.8 Правил охорони електричних мереж зокрема, заборони будувати дачні будинки, складати добрива, корми, дрова та інші матеріали, саджати дерева та інші багаторічні насадження тощо.
Тобто, відповідачем, у не встановлений час, без належних на те правових підстав було незаконно влаштовано існуючу на сьогодні опору №9 типу ПУБ 35-110-1.1 на приватній земельній ділянці, в результаті чого виникла і охоронна зона, що суттєво порушило умови використання належної земельної ділянки приватної форми власності.
Враховуючи, що від відповідача пропозиції щодо укладення договору про встановлення платного земельного сервітуту не надходять, викупити земельну ділянку відповідач відмовляється, також відмовляється укладати договір оренди земельної ділянки, відповідно, позивач суттєво обмежений у своєму вільному праві у використанні власної земельної ділянки, що змушує позивача звернутися до суду з вимогою про усунення перешкод у праві вільного користування власною земельною ділянкою шляхом демонтажу опори ЛЕП №9 з відтяжкою (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ-35 кВ «Васильків- Комсомольська».
Від представника відповідача подано відзив на позовну заяву, за змістом якого відповідач вважає позов безпідставним та необґрунтованим та таким, що поданий з грубим порушенням норм процесуального законодавства. Відповідач повністю не визнає позовні вимоги та заперечує проти них, а також проти наведених позивачем обставин та правових підстав позову та просить суд відмовити в їх задоволенні з огляду на наступне.
За наявною у Товариства інформацією опора лінії електропередач (ЛЕП) №9, про яку ідеться позовній заяві - це складова частина ПЛ - 35 кВ «Васильків-Комсомольська» Дана ПЛ була побудована у 1970 році на виділеній із земель запасу на потреби електроенергетичної галузі території, що підтверджується Паспортом лінії.
Тобто дана ПЛ була побудована у 1972 році Державою на земельній ділянці, що надавалась з земель запасу на потреби електроенергетичної галузі, при цьому норми ст. 76 діючого Кодексу України, дають визначення поняття - землі енергетичної системи, тобто землі, надані під електрогенеруючі об'єкти, під об'єкти транспортування електроенергії до користувача. В той період і до 31 грудня 2001 року діяв Земельний Кодекс України у іншій редакції, який не містив поняття приватної власності на земельні ділянки. У 2002 році з введенням в дію нового Земельного Кодексу України, розпочався процес приватизації земельних ділянок, які належали фізичним особам на праві довічного користування.
Таким чином, дана ПЛ була побудована та введена в експлуатацію правомірно, згідно вимого діючого на той час законодавства, а відтак і встановлення опори лінії електропередач (ЛЕП) №9 є правомірним.
Даний об'єкт обліковується на балансі ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» з 01.01.1972 року, що підтверджується Довідкою про балансову належність, Паспортом повітряної лінії електропередавання «Васильків-Комсомольська», Витягом з Переліку нерухомого майна, що увійшло до Статутного фондуЗАТ«А.Е.С. Київобленерго» підчас його корпоратизації станом на 01.07.1995р.
Отже, спірна опора елеткропередач була побудована до набуття позивачем права власності на земельну ділянку кадастровий номер 3210700000:04:043:0154.
Крім того, на момент державної реєстрації права власності на земельн відомо про наявність повітряної лінії, що проходить по даній земельній ділянці.
Вказане підтверджується наданим позивачем Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3215056432019 від 18.04,2019. в якому зазначено про використанні земельної ділянки в межах охоронної зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, представник позивача подав відповідь на відзив, в якому з заперечення представника відповідача вважає необгрунтованами, вимоги позову підтримав та просив їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, скориставшись своїм правом на подання відзиву.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 15 ЦК України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Згідно принципу диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочинну недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна право відношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно положень частин другої ст. 386 Цивільного кодексу України власник, який має право передбачити можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутись до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 , є власником земельної ділянки загальною площею 0,0614 га з кадастровим номером 3210700000:04:043:0154, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Крушинської сільської ради, цільовим призначенням якої є ведення садівництва, що підтверджується Державним актом серії ІІІ-КВ № 110480, виданим 02 квітня 1998 року Крушинською сільською радою на підставі Рішення Крушинської сільської ради № 1/3 від 24 вересня 1997 року, витягом з Державного земельногоо кадастру про земельну ділянку.
Відповідач ПрАТ «ДТЕК Київській регіональні електромережі» (до перейменування - ПрАТ «Київобленерго») є власником опори № 9 (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ - 35 кВ «Васильків-Комсомольська», з метою забезпечення можливості безперебійного постачання електричної енергії жителям вказаного населеного пункту та станом на сьогоднішній день є частиною інженерної інфраструктури, що забезпечує розподіл електричної енергії відповідачем як оператором системи розподілу споживачам.
Встановлено, що ПЛ - 35 кВ « Васильків-Комсомольська » перебуває на балансі відповідача, з 01.01.1972 року, що підтверджується балансовою довідкою Товариства від 06.10.2021, № 27/1/1110.
Як вбачається з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, державну реєстрацію земельної ділянки, позивачем було проведено 18.04.2019 року із зазначенням обмеження у використанні земельної ділянки « Охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи » на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження правил охорони електричних мереж» №209.
Враховуючи вищенаведене, опора № 9 (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ - 35 кВ «Васильків-Комсомольська» були побудовані до набуття позивачем ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку загальною площею 0,0614 га з кадастровим номером 3210700000:04:043:0154, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Крушинської сільської ради, та, як стверджує відповідач, земельна ділянка, перейшла у власністьОСОБА_1 , вже із зобов'язаннями щодо обмеженого її використання.
Так, дійсно, згідно з ч.18 ст. 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» (який набрав чинності з 11.06.2017 p.), у разі якщо замовник має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об'єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних і підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики. послуги з перенесення електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики надаються оператором системи передачі та/або операторами систем розподілу у порядку, визначеному кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу. Плата за надані послуги визначається згідно з кошторисом, який є невід'ємною частиною відповідної проектної документації, розробленої замовником.
Тобто, законодавцем передбачено, що у разі наміру спорудити, реконструювати будівлі, що потребує перенесення відповідних елементів електричних мереж, замовник має право на перенесення відповідних елементів електромереж оператором системи розподілу за плату, визначену згідно з проектно- кошторисною документацією за рахунок замовника.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення права власності позивача на земельну ділянку) на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження.
Право власності на земельну ділянку може бути обтяжено правами інших осіб. Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановлених обмежень, обтяжень.
Згідно з ч. 1 ст. 111 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення права власності позивача на земельну ділянку) обтяження прав на земельну ділянку встановлюється законом або актом уповноваженого на це органу державної влади, посадової особи, або договором шляхом встановлення заборони на користування та/або розпорядження, у тому числі шляхом її відчуження.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 111 ЗК України в редакції, чинній на момент виникнення права власності позивача на земельну ділянку) обтяження прав на земельні ділянки (крім обтяжень, безпосередньо встановлених законом) підлягають державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у порядку, встановленому законом.
Обмеження у використанні земель (крім обмежень,безпосередньо встановлених законом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами) підлягають державній реєстрації в Державному земельному кадастрі у порядку, встановленому законом, і є чинними з моменту державної реєстрації.
Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені.
Відповідно до ч. 5 ст. 111 ЗК України відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, кадастрових планах земельних ділянок, іншій документації із землеустрою. Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.
Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 112 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення права власності позивача на земельну ділянку) охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.
Відповідно до ч. 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України, державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про обмеження у використанні земель: вид; опис меж; площа; зміст обмеження; опис режимоутворюючого об'єкта - контури, назви та характеристики, що обумовлюють встановлення обмежень (за наявності такого об'єкта); інформація про документи, на підставі яких встановлено обмеження у використанні земель.
Згідно ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр», внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Статтею 28 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель здійснюється у формі: державної реєстрації обмежень у використанні земель; внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі обмежень у використанні земель, безпосередньо встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Суд враховує, що відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» до земель енергетики відносяться землі, надані в установленому законом порядку у власність та користування для розміщення, будівництва і експлуатації об'єктів з виробництва і передачі електричної та теплової енергії, об'єктів альтернативної енергетики, об'єктів технологічної інфраструктури об'єктів енергетики, в тому числі адміністративних та виробничих будівель підприємств, що здійснюють таку діяльність.
Відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» облік кількості земель енергетики ведеться в земельно- кадастровій книзі підприємства, установи та організації відповідно до законодавства.
Форма земельно- кадастрової книги підприємства, установи та організації і порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Крім того, суд враховує, що відповідно до вимог ч.1 ст.14 Закону України ст. 25 ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» земельні ділянки державної та комунальної власності надаються у власність і користування (у тому числі в оренду) для потреб енергетики за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень та в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Крім того, відповідно до вимог ч.1,2 ст.17 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» місця розташування енергогенеруючих підприємств і виробничих об'єктів енергетики у разі необхідності вилучення земельних ділянок державної чи комунальної власності або викупу земельних ділянок приватної власності до початку проведення проектних робіт погоджуються у встановленому порядку виключно з власниками і користувачами земельних ділянок та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, до повноваження яких віднесено вилучення (викуп) цих земельних ділянок, крім випадків, передбачених частинами другою і третьою цієї статті.
Розташування об'єктів магістральної, міждержавної, місцевої (локальної) електричних мереж погоджується лише з відповідними сільськими, селищними, міськими радами або місцевими державними адміністраціями, Кабінетом Міністрів України, а у випадках, визначених законом України, - з Верховною Радою України.
Суд звертає увагу, що в силу вимог ст. 25 ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» (в редакції чинній на дату набуття права власності) спеціальні зони об'єктів енергетики зазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектах землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, спеціальних тематичних картах і атласах стану земель та їх використання, проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, іншій документації із землеустрою та кадастрових планах.
Межі спеціальних зон об'єктів енергетики зазначаються у документації із землеустрою з часу надання земельної ділянки для будівництва відповідного об'єкта та, у разі необхідності, встановлюються в натурі (на місцевості) і позначаються відповідними попереджувальними знаками.
Власникам і користувачам земельних ділянок, на які встановлено обмеження та обтяження, видається кадастровий план їх земельних ділянок з нанесеними межами спеціальних зон, а також письмовий перелік обмежень та обтяжень щодо використання земель у цих зонах.
Власники і користувачі земельних ділянок, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, що експлуатують об'єкти енергетики, повинні вживати заходів щодо охорони об'єктів енергетики та дотримання встановлених обмежень та обтяжень у використанні земель у межах спеціальних зон, передбачених документацією із землеустрою.
Особи, на користь яких встановлені обмеження щодо використання земель у межах охоронних та інших зон об'єктів енергетики, повинні вимагати від власників і користувачів земельних ділянок дотримання таких обмежень та обтяжень.
За змістом ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
В силу вимог ч.2 цієї статті набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Так, згідно із ст. 18 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» для забезпечення надійної експлуатації та охорони енергогенеруючих об'єктів і об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а також безпеки населення і охорони навколишнього природного середовища встановлюються спеціальні зони об'єктів енергетики, зокрема охоронні зони об'єктів енергетики.
Відповідно до ст. 22 Закону охоронні зони електричних станцій і підстанцій, струмопроводів та пристроїв встановлюються на певній відстані за периметром земельної ділянки, на якій ці об'єкти розміщені.
Відповідно до п. 5 Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1999 р. №209, охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 метрів для повітряних ліній напругою до 20 кВ. За периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв - на відстані 3 метрів від огорожі або споруди.
Відповідно до ч. 4 ст. 27 ЗУ «Про ринок електричної енергії» в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені Законом України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів".
Згідно із ст. 32 ЗУ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» у межах охоронних зон об'єктів енергетики забороняється будувати житлові будинки, будинки громадського призначення; розміщати споруди іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлена нормами; складати будь-які матеріали, розпалювати вогнища, влаштовувати звалища; саджати дерева, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більше двох метрів та ін.
Відповідно до п.8 Правил охорони електричних мереж забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, зокрема будувати житлові, громадські та дачні будинки; саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок та ін.
Пунктом 9 Правил охорони електричних мереж передбачено, що у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється:будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд; здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливання сільськогосподарських культур та ін.
Так, у постанові від 25.07.2018 р. у справі №501/6154/14-ц, постанові від 14.08.2019 р. у справі №235/457/17 Верховним Судом вказано на те, що для задоволення позовів про усунення перешкод у користуванні майном необхідна одночасна наявність двох підстав, позивач повинен бути власником майна, щодо якого чиняться перешкоди, та внаслідок дій відповідача порушується право власника на користування своїм майном.
Верховний Суд у своїй постанові від 20.03.2018 р. у справі №910/1016/17, у постанові від 17.04.2018 р. у справі №914/1521/17, постанові від 04.09.2018 р. у справі №915/1284/17, постанові від 08.08.2019 р. у справі №910/21468/17 вказує на те, що передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, зокрема у визначені способи, є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо).
Відповідно до ч. 3 ст. 12 та ч. ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч.6 ст.81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено факт порушення його права власності на земельну ділянку, у зв'язку з чим заявлені ним позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою загальною площею 0,0614 га з кадастровим номером 3210700000:04:043:0154, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Крушинської сільської ради, шляхом зобов'язання ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», демонтувати опору ЛЕП №9 з відтяжкою (типу ПУБ 35-110-1.1) ПЛ-35 кВ «Васильків-Комсомольська» та провід розміщений на ній усунувши межу охоронної зони за межі даної земельної ділянки, задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,12,13,81,82,89,141,258,259,263-265,266 ЦПК України, суд -
В задоволенні позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Ковбель