06 жовтня 2022 року Справа №160/27583/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка А.В.
при секретарі судового засідання - Губкіній А.М.
за участю:
представника відповідача - Лавренкова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі №160/27583/21 за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі Довгинцівсько-Металургійного відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 р. адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі Довгинцівсько-Металургійного відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме:
- визнано протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області в особі територіального підрозділу Довгинцівсько-Металургійного відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул.В.Липинського, 7, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243) у видачі ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ;
- зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі Довгинцівсько-Металургійного відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 27.09.2022 р. надійшла заява Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №160/27583/21.
В обґрунтування вказаної заяви відповідач зазначив, що 23.02.2022 р. Державною міграційною службою України з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. між територіальними органами ДМС прийнято Наказ №41 «Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року на баланс апарату ДМС)». Відповідно до п.1 Наказу №41, наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно з накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами. Відповідно до пп. 2.1. п. 2 Наказу №41, начальникам ГУ ДМС, УДМС в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області забезпечити до 04.03.2022 в установленому порядку передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року) з балансу територіальних органів ДМС на баланс апарату ДМС згідно з накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами. На виконання вимог вищевказаного Наказу ДМС від 23.02.2022 р. №41 Головним управлінням ДМС України в Дніпропетровській області передано до апарату ДМС бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року, що підтверджується накладною (вимогою) №2022-2.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2022 р. прийнято та призначено вказану заяву до розгляду у судовому засіданні на 06.10.2022 р. о 11:45 год.
Позивач в судове засідання 06.10.2022 р. не з'явився, про час, дату та місце розгляду повідомлений належний чином, проте 06.10.2022 р. надіслав пояснення-заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні заяви та здійснювати розгляд вказаної заяви за його відсутності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши подану заяву, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 Кодексу).
Згідно ч.4 ст.378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Із системного аналізу даної норми видно, що підставою для відстрочення/розстрочення виконання рішення є звернення особи із заявою до суду про відстрочення/розстрочення із зазначенням причин неможливості виконати судове рішення у встановлений законом строк, тобто за доведеністю обставин, що ускладнюють його виконання, або роблять його неможливим.
Вказана норма не містить конкретного переліку обставин для відстрочення/ розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлює критерії для їх визначення у вигляді істотного ускладнення виконання рішення або неможливості його виконання.
Вирішуючи питання про відстрочення/розстрочення виконання рішення, суд із певною свободою розсуду повинен враховувати ступінь вини кожної сторони у виникненні спору, наявність надзвичайних непереборних подій тощо.
Питання розстрочення або відстрочення рішення суду знаходяться в площині процесуального права. Разом із тим підстави, а саме наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів, наявність надзвичайних непереборних подій тощо), залежать від предмету спору. В частині правової оцінки наданих заявником доказів суд повинен дослідити питання про те, чи достатньо наведених заявником обставин для прийняття рішення про відстрочення виконання судового рішення.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого відстрочення не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 р. «Про введення воєнного стану» та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із воєнною агресією Російської Федерації проти України, запроваджено воєнний стан з 05:30 год. з 24.02.2022 р. строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 год. 26.03.2022 р. строком на 30 діб.
Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 р. №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 р. №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 год. 25.04.2022 р. строком на 30 діб.
Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 р. №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 р. № 2119-ІХ, та від 18.04.2022 р. №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 р. № 2212-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 год. 25.05.2022 р. строком на 90 діб.
Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Державною міграційною службою України з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. між територіальними органами ДМС 23.02.2022 р. прийнято наказ №41 «Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. на баланс апарату ДМС)», згідно якого наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
На виконання вимог вказаного наказу Головним управлінням ДМС України в Дніпропетровській області передано до апарату ДМС бланки паспортів громадянина України зразка 1994 р., що підтверджується копією накладної (вимоги) №2022-2 від 24.02.2022 р.
Окрім того, 22.03.2022 р. Державною міграційною службою України було прийнято наказ №57 «Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 р. з балансу територіальних органів на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів» відповідно до п.1 його наказано передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області залишки бланки паспорта громадянина України зразка 1994 р. згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Відповідно до пп. 2.1 п. 2 наказу №57 начальникам ГУ ДМС, УДМС в областях (крім ГУ ДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано забезпечити до 25.03.2022 р. в установленому законодавством порядку передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу підпорядкованого територіального органу ДМС на баланс ГУ ДМС в Закарпатській згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Згідно із пп 2.2 п.2 наказу №57 начальникам ГУ ДМС, УДМС в областях (крім ГУ ДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано до 25.03.2022 р. передати до ГУДМС у Закарпатській області для зберігання на період воєнного стану наявні книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів відповідно до актів приймання-передачі.
Вищенаведене беззаперечно свідчить про існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду у цій справі щодо зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі Довгинцівсько-Металургійного відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, через те, що відповідно до вказаних вище Наказів Державної міграційної служби України у зв'язку із введенням з 24.02.2022 р. на всій території України воєнного стану, з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, бланки суворої звітності, а саме: паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, були евакуйовані за межі Дніпропетровської області для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання, що, відповідно, об'єктивно перешкоджає виконанню рішення суду у цій справі.
Водночас, суд наголошує на тому, що в заяві Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №160/27583/21 не зазначено жодних доказів того, що це судове рішення не може бути виконане саме протягом всього періоду дії воєнного стану.
Суд наголошує, що відповідно до вищенаведених приписів ч.5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Встановлені у цій справі обставини свідчать про те, що складнощі із своєчасним виконання судового рішення у відповідача існують саме у зв'язку із запровадженням воєнного стану, який, станом на час розгляду цієї заяви, введено до 22.11.2022 року, а тому, на думку суду, саме до цієї дати необхідно відстрочити виконання судового рішення.
Суд не може прийняти доводи позивача, у якості обґрунтування відмови у задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення, щодо не проведення бойових дій на території Дніпропетровської області, оскільки складнощі з виконанням судового рішення пов'язані з іншими обставинами, а саме: з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, бланки суворої звітності, а саме: паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, були евакуйовані за межі Дніпропетровської області для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання.
Щодо посилань позивача на те, що органи ДМС України повинні здійснити всі заходи (у т.ч. замовити бланк, самостійно надрукувати бланк в межах повноважень, або відповідного доручення ДМС України), суд зазначає, що вказане не узгоджується із заявленою відповідачем метою: запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, бланки суворої звітності. При цьому, у суду відсутні дані щодо необґрунтованості, чи неправомірності дій ДМС України щодо передачі бланків паспортів за межі області у зв'язку із заявленою метою.
Таким чином, з огляду на вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 294, 378 КАС України, суд -
Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/27583/21 - задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 р. у справі №160/27583/21 до 22 листопада 2022 року.
У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Повний текст ухвали складено 11.10.2022 р.
Суддя А.В. Савченко