Ухвала від 11.10.2022 по справі 140/6563/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/6563/22

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу Володимир-Волинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування рішення і наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до «Міністерства оборони України Другий відділ Володимир-Волинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Волинської області», «Міністерство оборони України Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », військова частина НОМЕР_1 » про визнання протиправними та скасування рішення начальника Другого відділу Володимир-Волинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині мобілізації та переміщення на військову службу під час мобілізації; визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_2 про зарахування у військову частину для проходження служби.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Визначене у позовній заяві найменування відповідачів - «Міністерство оборони України Другий відділ Володимир-Волинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Волинської області» (ідентифікаційний код 09691721); «Міністерство оборони України Оперативне командування «Захід», військова частина НОМЕР_1 » (ідентифікаційний код 24973434) не відповідають офіційному найменуваннню вказаних суб'єктів. Так ідентифікаційний код НОМЕР_3 фактично належить юридичній особі Військова частина НОМЕР_2 , що можливо встановити з печатки на довідці від 17 травня 2022 року №1334. Відомості про офіційне найменування іншого відповідача з матеріалів позовної заяви за ідентифікаційним кодом встановити неможливо, оскільки до позову не додано жодного документа, який би був виданий такою особою.

Такі недоліки позовної заяви не дозволяють встановити, хто має бути відповідачами у справі - до кого фактично звернуті вимоги позивача.

Також згідно з пунктами 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.

Обов'язок з визначення (формулювання) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав, на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, тому для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що містяться в статті 160 КАС України.

У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги.

Частиною четвертою статті 161 КАС України визначено обов'язок позивача додати до позовної заяви докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

З огляду на ці положення недостатньо лише стверджувати про порушення певного права; надання позивачем разом із позовною заявою доказів порушення прав та інтересів, на захист яких подано позов, є обов'язком позивача як сторони процесу.

У позовній заяві позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення начальника Другого відділу Володимир-Волинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині мобілізації та переміщення на військову службу під час мобілізації, а також наказ командира Військової частини НОМЕР_2 про зарахування у військову частину для проходження служби. В позовній заяві відсутні реквізити оспорюваних актів індивідуальної дії (рішення та наказу) - їх номер та дата, які також неможливо встановити з долучених до позову документів, зокрема, з копії військового квитка. Самих копій рішень та наказу, про скасування яких просить позивач, до позову не долучено, як і не надано доказів звернення до відповідачів з метою їх отримання.

При цьому у позовній заяві позивач, обгрунтовуючи позовні вимоги до Військової частини НОМЕР_2 вказав, що неодноразово звертався до командування частини про звільнення з військової служби та що його рапорти залишені без розгляду; з цим рішенням позивач не згідний.

З огляду на обгрунтування позовних вимог та предмет позову у тому формулюванні, як він визначений позивачем, не вдається встановити, яке рішення Військової частини НОМЕР_2 позивач оскаржує - про зарахування у військову частину чи про відмову у задовленні рапорту про звільнення з військової служби.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Белле проти Франції» («Bellet v. France») зазначив, що право на доступ до суду повинно бути «практичним та ефективним», а не «теоретичним чи ілюзорним» (заява №23805/94, §36). Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Мултіплекс проти Хорватії» («Multiplex v. Croatia»), заява № 58112/00, §45; «Кутіч проти Хорватії» («Kutic v. Croatia»), заява №48778/99, §25).

Виклад позовних вимог не відповідає критеріям та вимогам КАС України, оскільки не містить чітко визначеного способу судового захисту прав позивача.

Відсутність у позовній заяві реквізитів оспорюваних рішень та їх копій не дозволяють суду перевірити дотримання позивачем строку звернення до суду, а якщо такий строк пропущено, то визначитись із подальшим рухом позовної заяви.

Так частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За загальним правилом, встановленим статтею 122 КАС України, строки для звернення до адміністративного суду обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів позовної заяви слідує, що спір стосується саме проходження позивачем публічної служби, якою є військова служба.

Частина п'ята статті 122 КАС України передбачає, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Як слідує зі змісту позовної заяви, позивач з лютого 2022 року перебуває на військовій службі, однак із зазначеним позовом звернувся до суду лише 04 жовтня 2022 року.

Як встановлено частиною шостою статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивач у позовній заяві просив поновити йому строк звернення до суду.

Однак, як уже зазначено вище, без встановлення, яке конкретно рішення (дія, бездіяльність) оскаржується позивачем, визначити перебіг строку звернення до суду, його закінчення, а отже й вирішити зазначене клопотання не є можливим.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду: нової редакції позовної заяви, у якій зазначити правильне найменування відповідачів та їх реквізити, а також чітко викласти зміст позовних вимог - вказати реквізити оскаржуваних наказу та рішення, надати їх належним чином завірені копії, а в залежності від предмету позову обгрунтувати дотримання місячного строку звернення до суду із цим позовом або ж подати заяву про поновлення цього строку з доказами поважності причин його пропуску (якщо такий пропущено).

Усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу також необхідно дотриматися вимог частини першої статті 161 КАС України, якою установлено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу Володимир-Волинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування рішення і наказу залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк