11 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5121/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (Філія ГСЦ МВС) Територіальний сервісний центр МВС №0741 про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (Філія ГСЦ МВС) Територіальний сервісний центр МВС №0741 про визнання протиправною відмову у перереєстрації транспортного засобу марки “OPEL”, моделі “FRONTERA”, 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 , зеленого кольору, державний номерний знак НОМЕР_2 , придбаного на підставі договору комісії №295/5912 від 06.06.2022 та договору купівлі-продажу транспортного засобу №295/5912 від 07.06.2022 року та зобов'язання перереєструвати транспортний засіб марки “OPEL”, моделі “FRONTERA”, 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 , зеленого кольору, державний номерний знак НОМЕР_2 , придбаного на підставі договору комісії №295/5912 від 06.06.2022 та договору купівлі-продажу транспортного засобу №295/5912 від 07.06.2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу №295/5912 від 07.06.2022 придбав легковий автомобіль марки «OPEL», моделі «FRONTERA», 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію т/з серії НОМЕР_3 .
22.06.2022 позивач звернувся до відповідача, із заявою про державну реєстрацію транспортного засобу - легкового автомобіля марки «OPEL», моделі «FRONTERA», 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 . Однак, листом Територіального сервісного центру МВС №0741 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області від 25.03.2022 №31/3/2-2922 позивачу відмовлено у проведенні державної реєстрації належного йому легкового автомобіля у зв'язку із тим, що відомості про власника транспортного засобу містяться в Єдиному реєстрі боржників.
Вважаючи зазначену відмову відповідача неправомірною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позов позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів , що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388.
Згідно пункту 15 Порядку 1388 після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру А4ВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати.
У разі звернення до сервісного центру МВС щодо транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація транспортного засобу не проводиться.
Відповідно до абзацу третього пункту 9 Порядку 1388 «не допускається державна реєстрація транспортних засобів, придбаних з порушенням вимог абзацу другого пункту 8, пунктів 11, 16, абзацу другого пункту 17, пункту 18, абзацу другого пункту 33, пунктів 44, 48, 49 Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 р. №1200».
Таким чином, відмова позивачу в перереєстрації транспортного засобу була надана в межах та у спосіб передбачений законодавством.
В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 №1200 передбачено Порядок здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери (далі Порядок 1200).
Цей Порядок визначає механізм провадження торговельної діяльності у сфері оптової та роздрібної торгівлі автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо - будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва (далі - транспортні засоби) та їх складовими частинами (двигуни, шасі, кузови, рами), що мають ідентифікаційні номери, а також тими транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, які перебували в користуванні і були зареєстровані в установленому законодавством порядку.
В свою чергу пунктом 44 Порядку 1200 визначено, що на комісію не приймаються транспортні засоби або машини, щодо яких є відомості про їх розшук, арешт у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна або власник якого (яких) внесений до Єдиного реєстру боржників, які не зареєстровані в уповноваженому органі МВС або Держпродспоживслужбі, а також транспортні засоби, щодо яких не надано відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) чи свідоцтва про реєстрацію машини.
З огляду на дану норму, суб'єкт господарювання не повинен був приймати на комісію транспортний засіб, інформація про власника якого міститься в Єдиному державному реєстрі боржників, всупереч діючим нормативно - правовим актам.
З врахуванням наведеного, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Разом із відзивом на позовну заяву представником відповідача було подано клопотання про залучення співвідповідачем - Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЖЕЙТІ АВТО” та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 .
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2022 року в задоволенні клопотань відповідача про залучення відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, відмовлено.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 06.06.2022 ТОВ «ДЖЕЙТІ АВТО» та ОСОБА_2 уклали договір комісії №295/5912, предметом якого було вчинення комісіонером - ТОВ «ДЖЕЙТІ АВТО» за відповідну комісійну плату правочинів щодо продажу транспортного засобу комітента - ОСОБА_2 марки «OPEL», моделі «FRONTERA», 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію т/з серії НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_2 , який зареєстрований за власником (комітентом) за ціною узгодженою у даному договорі.
07.06.2022 між ТОВ «ДЖЕЙТІ АВТО», як суб'єкт господарювання, що здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії №295/5912 від 06.06.2022 року укладеного з власником транспортного засобу, в особі ОСОБА_3 (надалі - Продавець) та ОСОБА_1 (надалі - Покупець) було укладено договір купівлі-проваджу транспортного засобу №295/5912.
Відповідно до умов даного Договору купівлі-продажу транспортного засобу №295/5912 від 07.06.2022, Продавець зобов'язується передати у власність Покупцеві транспортний засіб марки «OPEL», моделі «FRONTERA», 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію т/з серії НОМЕР_3 , а покупець зобов'язується оплатити вартість даного транспортного засобу.
22.06.2022 позивач звернувся до ТСЦ 0741 з метою здійснення перереєстрації транспортного засобу марки «OPEL», моделі «FRONTERA», 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію т/з серії НОМЕР_3 , проте у такій перереєстрації було відмовлено(в усній формі), оскільки дані щодо особи, яка зазначена, як власник транспортного засобу у свідоцтві про реєстрацію т/з серії НОМЕР_3 - ОСОБА_2 містяться у Єдиному реєстрі боржників.
07.07.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання письмової відмови у перереєстрації транспортного засобу, на що відповідачем надано відповідь за №31/3/1-2922 з якої вбачається, що позивачу було відмовлено у перереєстрації транспортного засобу на підставі абз.5 п.15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 року №1388 у зв'язку з тим, що відомості про власника транспортного засобу містяться в Єдиному реєстрі боржників.
Вважаючи протиправною відмову Територіального сервісного центру МВС №0741 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області про реєстрацію транспортного засобу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання регулюються Законом України “Про дорожній рух” від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).
Відповідно до ч.ч.1-4 статті 34 Закону №3353-XI - державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до частини дев'ятої статті 34 Закону №3353-XII - власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків визначена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (далі по тексту - Порядок №1388).
Відповідно до п.3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до п.7 Порядку №1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Відповідно до п.8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно пункту 15 Порядку №1388 після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати.
Отже, у разі звернення до сервісного центру МВС щодо транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація транспортного засобу не проводиться.
Як встановлено судом, Територіальним сервісним центром МВС №0741 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області відмовлено позивачу у проведенні державної реєстрації транспортного засобу - легкового автомобіля марки «OPEL», моделі «FRONTERA», 2000 року випуску, VIN № НОМЕР_1 у зв'язку із тим, що відомості про власника транспортного засобу - ОСОБА_2 містяться в Єдиному реєстрі боржників.
З огляду на вказані обставини та враховуючи, що відомості про власника транспортного засобу - ОСОБА_2 містяться в Єдиному реєстрі боржників, суд вважає, що відмовивши позивачу у проведені реєстрації його транспортного засобу, Територіальний сервісний центр МВС №0741 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області діяв відповідно до вказаних положень Порядку №1388.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.
Оскільки за результатами судового розгляду даної справи судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (Філія ГСЦ МВС) Територіальний сервісний центр МВС №0741 про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 )
Відповідач: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Волинській області (Філія ГСЦ МВС) Територіальний сервісний центр МВС №0741 (45603, Луцький район, с. Струмівка, вул. Рівненська, 74, код ЄДРПОУ 43611975)
Суддя Ю.Ю. Сорока