копія
11 жовтня 2022 року Справа № 608/1722/22
Номер провадження3/608/962/2022
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З. , розглянувши матеріали, які надійшли від Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , працюючої касиром обмінного пункту по АДРЕСА_2 , відомості щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності протягом року в матеріалах справи відсутні,
за ст. 162 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
30 серпня 2022 року дільничним інспектором поліції Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області ст. лейтенантом Винником О. С. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 279981, згідно якого 30 серпня 2022 року близько 10 год. 49 хв. ОСОБА_1 здійснювала обмін валют, а саме, купила 10 доларів США за ціною 404 гривні без відповідної ліцензії НБУ, що передбачено ст. 9 Закону України «Про валютні операції».
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася.
Разом з тим, в судове засідання поступило клопотання адвоката Данильчука Н. Б. про закриття провадження по справі зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки, в матеріалах справи не зазначено в кого саме ОСОБА_1 купила валютні кошти (фізична чи юридична особа). Крім того, не надано жодного документу, який би підтвердив факт відсутності ліцензії на здійснення валютних операцій обмінним пунктом, де працює ОСОБА_1 ..
Дослідивши письмові докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ч.1 та 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Зі змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з основних джерел доказів, має містити, зокрема, відомості про місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Натомість, як убачається з матеріалів справи, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення даних вимог закону дотримано не було.
Відповідно до ст. 162 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається незаконні скуповування, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про валютні операції» небанківські фінансові установи на підставі ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій здійснюють, зокрема, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі.
Тобто ліцензію на проведення валютних операцій повинен мати саме обмінний пункт, в якому ОСОБА_1 працює касиром. Тому, з огляду на норми закону, вона як фізична особа не повинна мати ліцензію на здійснення валютних операцій.
Крім того, в протоколі відсутні відомості про свідків події, не надані відеодокази, особа, в якої нібито придбано 10 доларів США не встановлена, письмові пояснення учасників події відсутні.
Таким чином, уповноваженим органом не доведено підставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, а суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.
Статтею 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З врахуванням наведеного суд не має правових підстав для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП, а тому за таких обставин, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 162 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя : ( підпис)
Копія вірна
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/1722/22
Постанова набрала законної сили «11» жовтня 2020 року
Суддя Н. З. Коломієць
Копію постанови видано "____"__________________року
Секретар: