Справа № 308/13207/22
05 жовтня 2022 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Шепетко І.О., за участю секретаря Киніва О.В., представника заявника ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території в порядку статті 317 ЦПК України, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного регіонального управління Міністерства юстиції,-
встановив:
Представник заявника адвокат Дудурич І.В., що діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із вищевказаною заявою.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Мангуш Маріупольського району Донецької області помер чоловік заявниці, ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території України внаслідок атеросклеротичної хвороби серця.
Разом із тим, заявник зазначає, що територія смт Мангуш Маріупольського району Донецької області перебуває під окупацією збройних сил Російської Федерації і є тимчасово непідконтрольною територією України, тому документи про смерть особи, які видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я інших держав, не є прийнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану. До того ж, згідно Правил, державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені пунктом 2 цієї глави, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлої, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
ОСОБА_2 вказує на те, що для отримання свідоцтва про смерть з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть, встановити факт смерті ОСОБА_3 , громадянина України, який проживав за адресою: АДРЕСА_1 , місце смерті:смт Мангуш Маріупольського району Донецької області, дата настання смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ; вона звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в м. Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), але їй було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті до заяви не додано встановлений чинним законодавством України документ, який є підставою для державної реєстрації смерті.
Разом із цим, заявник зазначає, що вона не має можливості отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , оскільки документи про смерть виданні на тимчасово окупованій території України, не можуть бути використаними для реєстрації смерті на території України. Відтак, заявник зазначає, єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
У заяві вказано на те,що згідно даних довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи від 16.09.2022 № 2106-5002133879, місце проживання заявника зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Заявник при обґрунтуванні заяви посилається на положення ст.ст. ч.3 ст. 294, ч.1 ст. 316,п.2 ч.1, ч.2 ст. 317 ЦПК України, ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
На підставі викладеного заявник просить суд: встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Донецьк Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Мангуш Маріупольського району Донецької області, у віці 59 років.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області відкрито провадження за вказаною заявою, справу призначено до судового розгляду.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав подану заяву, просив задовольнити її повністю.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Разом із тим, на адресу суду надійшла заява від представника заінтересованої особи про розгляд справи за їх відсутності.
Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом ч.1, ч.2 ст.317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Пунктом 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о).
Відповідно до п.1, 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебували у зареєстрованому шлюбі з 12.01.2007 року зареєстрованому у відділі реєстрації актів цивільного стану Першотравневого районного управління юстиції Донецької області, вказане підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 12.01.2007, копія якого міститься в матеріалах справи.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 - на тимчасово окупованій території України.
Як випливає з довідки про причину смерті №265 від 13.047.2022 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті - атеросклеротична хвороба серця.
На час звернення до суду із вказаною заявою та не день її розгляду, встановлено, що згідно наявної в матеріалах справи довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи від 16.09.2022 № 2106-5002133879, місце проживання заявника зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Разом із тим, в заяві вказано що чоловік заявника помер, а місцем проживання та настання смерті померлого в даному випадку є смт Мангуш Маріупольського району Донецької області - на тимчасово окупованій території України.
Заявник вказує на те,що для отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в м. Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), але їй було відмовлено.
Так, матеріали справи містять відмову у проведенні державної реєстрації смерті. Зі змісту відмови вбачається, що Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) розглянув документи, подані для державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зі змісту відмови вбачається, що аналіз документів, представлених заявником, свідчать, що до заяви не додано встановлений чинним законодавством України документ, який є підставою для державної реєстрації смерті, вказане і стало причиною відмови у реєстрації смерті ОСОБА_3 .
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України, в тому числі й на території міста Донецька, був введений воєнний стан строком на 30 діб та його продовжено строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України "Про продовження дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 року №133/2022.
Відповідно до ст.1 Указу Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 21.04.2022 року №2212-ІХ, та який набрав чинності 22.04.2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, дію якого було продовжено, востаннє на підставі Указу Президента України № 573/2022 від 12.08.2022, з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 на 90 діб.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 виданий наказ № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», Мангушська селищна територіальна громада Маріупольського району увійшла до даного переліку.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Суд ураховує те, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.
Тому, заявник має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті задля можливості в подальшому реалізувати свої законні права після смерті дружини. Для заявника встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті її чоловіка ОСОБА_3 , є необхідним для отримання свідоцтва про смерть.
Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на території, тимчасово непідконтрольній ЗСУ, де ведуться бойові дії, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об'єктивних причин.
З огляду на викладене, суд вважає, що у заявника була відсутня можливість зібрати та надати інші докази юридичного факту, який вона просить встановити, у сукупності з викладеним вище, дають підстави вважати факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Донецьк Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Мангуш Маріупольського району Донецької області, у віці 59 років доведеним.
Оцінюючи надані заявником документи про смерть, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Донецьк Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Мангуш Маріупольського району Донецької області, у віці 59 років.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території в порядку статті 317 ЦПК України, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного регіонального управління Міністерства юстиції - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Донецьк Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Мангуш Маріупольського району Донецької області, у віці 59 років.
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Івано - Франківськ) 88000, м. Ужгород, вул. Небесної Сотні, 5.
Рішення про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення виготовлено 10.10.2022.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду І.О. Шепетко