Справа № 308/6359/22
3/308/4072/22
26 серпня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., з уачстю авдоката ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, тимчасово не працює, адреса проживання АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,-
встановив:
З протоколу серії ДПР 18 №542112 від 25.12.2021 року, вбачається, що 25 грудня 2021 року о 01 годині 30 хвилин в м.Ужгород, вул..Митна, 9, водій ОСОБА_2 , керувала транспортним засобом Mitsubishi Pajero державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини роту, порушення координації рухів, від проходження огляду відмовилась у встановленому законом порядку.
Своїми діями порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_2 не з'явилась про день час та місце розгляду справи повідомллась у встановленому законом порядку, шляхом надсилання повістки.
Адвокат Коваленко О.М. судовому засіданні підтримав подане раніше письмове клопотання, просив справу про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу такого.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з положеннями ч. 2 ст.7 та ст.245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, яке з урахуванням положень статей 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306(із змінами та доповненнями).
Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Згідно з п. 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції..
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП визначає склад правопорушення, який полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, зокрема протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №542112 від 25.12.2021, копію постанови про накладення адміністративного стягнення серії БАА№597671, відеоматеріали, суддя приходить до висновку, що у діях громадянка ОСОБА_2 наявний склда адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Доводи захисника про те, що працівниками поліції було порушено права ОСОБА_2 на захист та вимоги ст..268 КУпАП то такі вважаю необґрунтованими, оскільки у відповідності до частини 1 статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право користуватися юридичною допомогою адвоката при розгляді справи.
Складання протоколу, оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та не є розглядом справи в розумінні статей 221, 279 КУпАП.
В суді при розгляді справи відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст. 130 КУпАП був присутній його захисник, тому останній не був позбавлений права на захист при розгляді його справи.
Щодо тверджень адвоката, невідповідності годин запису відео фіксації та записів в протоколі то такі не знаходять свого підтвердження, оскільки розбіжність складає, невеликий проміжок часу, 10-15 хвилин, що обумовлено процесом складання протоколу та спробами поліцейського отримати відповіді щодо проходження медичного огляду.
Щодо проходження медичного огляду у лікарні самостійно, суд такий не приймає до уваги, оскільки ОСОБА_2 інкриміноване саме відмова від проходження огляду у встановленому законом порядку, а не керування у стані алкогольного сп'яніння. Крім того суд звертає увагу,що у порядку ч. 4 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. огляд проведено у відсутності поліцейського, а тому такий не є дійсним.
Відповідно до ч.4 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Огляд на стан спя"ніння, який пройшла ОСОБА_2 , проводився, у відсутності поліцейського, без відповідного направлення, самостійно, відповідно без дотримання вимог ч. 4 ст. 266 КУпАП, а тому є недійсним.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34, 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи вищезазначене, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, суспільну небезпеку вчиненого, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та з метою виховання в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень, суддя приходить до висновку про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Крім того, з ОСОБА_2 належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений ч. 5ст. 4 Закону України "Про судовий збір", оскільки, відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір підлягає стягненню з порушника.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 130, 221, 268, 280, 284, 287-291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
постановив:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 /сімнадцять тисяч/ грн.00 коп. в дохід держави.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 496 /чотириста дев'яносто шість/ грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя К.С. Дегтяренко