< Копия >
Іменем України
04.08.10Справа №2а-2197/10/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
Головуючого судді -Дудкіної Т.М.,
при секретарі -Носатові М.С.,
за участю:
позивача -ОСОБА_1,
представника позивача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" Севастопольська міська філія, про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Головного управління Держкомзему у м. Севастополі, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" Севастопольська міська філія, про зобов'язання проставити у державному акті на право власності на земельну ділянку Серії ЯИ №069342 від 07.05.2010 відмітку про реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, з цільовим призначенням будівництво та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, кадастровий номер 8536300000:03:009:0053 на ОСОБА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані відмовою відповідача здійснити відмітку про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку у зв'язку із скасуванням Наказом Держкомзему України від 14.05.2010 №370 «Тимчасового регламенту реалізації Порядку здійснення відмітки про перехід права власності».
Відповідач надав суду заперечення на позов, у якому з заявленими вимогами не погодився з того мотиву, що нормативний акт, який визначав здійснення відмітки про реєстрацію права власності на земельну ділянку - «Тимчасовий регламент реалізації Порядку здійснення відмітки про перехід права власності», скасований Наказом Держкомзему України від 14.05.2010 №370 «Про скасування наказів»й у теперішній час відсутня нормативно-правова база для здійснення відповідної відмітки /а.с.14/.
У судовому засіданні 04.08.2010 позивачка та її представник заявлені вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.
До початку судового засідання від відповідача надійшло клопотання (вх.№5165 від 03.08.2010) про розгляд справи у відсутність його представника /а.с.26/.
До початку судового засідання від третьої особи надійшло клопотання (вх.№5166 від 03.08.2010) про розгляд справи у відсутність її представника /а.с.27/.
Вислухавши пояснення позивачки та її представника, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
08.07.2010 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки позивачка придбала у власність земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, з цільовим призначенням будівництво та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, кадастровий номер 8536300000:03:009:0053, державний акт на земельну ділянку Серії ЯИ №069342 від 07.05.2010 /а.с.6-8/.
20.07.2010 позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення відмітки на державному акті про реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку.
Листом від 20.07.2010 за вих. №8-6-5/4018 відповідач відмовив позивачці у здійсненні відповідної відмітки з мотиву відсутності нормативно-правової бази, яка регулює дане питання /а.с.9/.
Згідно статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Відповідно до абзацу 3 частини шостої статті 126 Земельного кодексу України орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа. Забороняється вимагати для здійснення відмітки та державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень документи, не передбачені цією статтею.
Процедура здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж та цільового призначення, на державному акті на право приватної власності на землю, встановлена «Порядком здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку», затвердженим Постановою Кабінету міністрів України №439 від 06 травня 2009 року «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку».
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що відмітка про перехід права власності на земельну ділянку здійснюється на сторінках державного акта, де знаходиться план зовнішніх меж земельної ділянки, план меж земельної ділянки, починаючи з верхнього лівого кута зверху вниз, зліва направо.
Пунктом 4 Вказаного Порядку проставлення на державному акті відмітки визначеного зразка про реєстрацію права власності на земельну ділянку покладено на Територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня подання до нього документа про перехід права власності на земельну ділянку. Цим же пунктом Порядку передбачений вичерпний перелік документів, які власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку: а) державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку; б) цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину.
Пунктом 1 Наказу Державного комітету України із земельних ресурсах від 27.05.2003 № 135 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»визначено, що реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди землі здійснює державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах".
Згідно з пунктом 14 Положення «Про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі», затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсах від 17.06.2008 №123, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10.07.2008 за N 624/15315, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує регулювання земельних відносин, створення та ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок і прав на них.
Наведеним спростовуються доводи відповідача про відсутність на теперішній час нормативно-правової бази, яка регулює питання проставлення відмітки про реєстрацію прав на нерухоме майно.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення у повному обсязі.
Постанова складена у повному обсязі 06 серпня 2010 року.
На підставі викладеного та керуючись статями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів у м. Севастополі здійснити відмітку у державному акті на право власності на земельну ділянку Серії ЯИ №069342 від 07 травня 2010 року про перехід права власності на земельну ділянку площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1, з цільовим призначенням будівництво та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, кадастровий номер 8536300000:03:009:0053 на ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.М. Дудкіна