Постанова від 21.06.2010 по справі 2а-14012/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 червня 2010 року 13:54 № 2а-14012/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлобуд-1"

до Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві

про визнання протиправним та скасування рішення №53 від 24.06.2009р.

за участю представників сторін:

від позивача : Коновчук Л.М. (доручення від 01.02.2010р.)

від відповідача : Петькун І.А.. (довіреність від 28.09.2009р. №152-07/6-2419)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.06.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлобуд-1»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення №53 від 24.06.2009р.

В судовому засіданні 24.02.2010 року представником позивача подано доповнення та уточнення до адміністративного позову, в якому вказує на те, що мешканці будинку по вул. Драйзера, 34/51 проводять розрахунки за комунальні послуги шляхом сплати коштів на транзитний рахунок КП «ГІОЦ»КМДА, які в подальшому отримує АЕК «Київенерго». Отже, ТОВ «Житлобуд-1»не отримує кошти за централізоване опалення, а лише відповідно до Розпорядження КМДА №1127 від 28.08.2007р. «Про погодження тарифів на комунальні послуги»отримує щомісяця 4% від платежів, як організація, що займається нарахуванням, збором та обліком платежів. Так позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві №53 від 24.06.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити у їх задоволенні. Відповідач вважає, що ним було правомірно винесено на адресу позивача рішення №53 від 24.06.2009р., адже в ході перевірки встановлено порушення державної дисципліни цін в частині включення у вартість послуги, тариф на яку регулюється, фактично не виконаної послуги та застосування завищеного тарифу (вільного) на теплову енергію, яка використовується на опалення при наявності будинкових засобів обліку теплової енергії, за умови запровадження для нього режиму державного регулювання, чим порушено вимоги п. 1 Розпорядження КМДА від 30.07.2007р. №978 «Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води».

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві (далі - Відповідач) відповідно до Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990р. № 507-ХІІ, Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1819 проведена планова перевірка дотримання державної дисципліни цін при встановленні, формуванні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлобуд - 1»(далі - Позивач) та складений акт №120 від 22.06.2009 p.

Перевіркою додержання державної дисципліни цін (тарифів) Позивача при нарахуванні мешканцям будинку по вул. Драйзера, 34/51 плати за житлово-комунальні послуги з травня 2008 року по квітень 2009 року встановлено наступне.

За період з травня по вересень 2008 року встановлено порушення порядку застосування цін, зокрема, включення у вартість послуг, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних послуг, а саме мешканцям будинку по вул. Драйзера, 34/51 зайво нараховувалась плата за послуги централізованого опалення, які фактично не були виконані.

Згідно розпорядження Київської міської ради від 15 вересня 2008 року "Про початок опалювального сезону" з 01.10.2008 року розпочато підключення систем теплопостачання в житлових будинках.

Загальна сума нарахування мешканцям будинку по вул. Драйзера, 34/51 плати за послуги централізованого опалення, які фактично не були виконані Позивачем з травня по вересень 2008 року становить 196 121,85 грн., в т.ч. населенню пільгових категорій 17 249,95 грн. З урахуванням фактичної сплати мешканцями за житлово-комунальні послуги розмір необгрунтовано отриманої суми виручки становить 103 995,00 грн.

Перевіркою додержання державної дисципліни цін (тарифів) Позивача при нарахуванні мешканцям будинку по вул. Драйзера, 34/51 плати за послуги централізованого опалення з жовтня 2008 року по квітень 2009 року встановлено наступне.

Відповідно даних табуляграм АЕК "Київенерго" (за показниками будинкового лічильнику теплової енергії на опалення) з жовтня 2008 року по квітень 2009 року було спожито для опалення будинку 1 671,0133 Гкал. теплової енергії, вартість якої становить 218 234,34 грн. За опалювальний період 2008-2009 р. р. Позивачем мешканцям будинку було нараховано плату за послуги з централізованого опалення у розмірі 275 476,69 грн.

Тобто, Відповідачем було застосовано тариф на теплову енергію, яка використовується на опалення при наявності будинкових засобів обліку теплової енергії у розмірі 164,86 грн. за 1 Гкал. (275 476,69 грн./1 671,0133 Гкал), замість встановленого Розпорядженням КМДА від 30.07.2007 року № 978 - у розмірі 130,60 грн. за 1 Гкал в місяць. Завищення тарифу становить 34,26 грн.(164,86 грн. за 1 Гкал -130,60 грн. за 1 Гкал.).

Таким чином, застосування завищеного тарифу (вільного) на теплову енергію, яка використовується на опалення при наявності будинкових засобів обліку у розмірі 164,86 грн. за 1 Гкал., за умови запровадження для нього режиму державного регулювання, призвело до завищення нарахування мешканцям будинку по вул. Драйвера, 34/51 плати за послуги централізованого опалення з жовтня 2008 року по квітень 2009 року. Сума завищення зазначеного нарахування становить 57 242,35 грн. (275 476,69 грн.-218 234,34 грн.).

З урахуванням фактичної сплати мешканцями за послуги централізованого опалення, розмір необґрунтовано отриманої суми виручки становить 33 988,66 грн. (252 223 ,00 грн. -218 234,34 грн.).

Таким чином, порушення Позивачем порядку застосування цін, зокрема, включення у вартість послуг, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних послуг та застосування завищеного тарифу (вільного) на теплову енергію, яка використовується на опалення при наявності будинкових засобів обліку теплової у розмірі 164,86 грн. за 1 Гкал., за умови запровадження для нього режиму державного регулювання, призвело до завищення нарахування мешканцям будинку по вул. Драйзера, 34/51 плати за послуги централізованого опалення. Загальна сума завищення нарахування мешканцям будинку по вул. Драйзера, 34/51 плати за послуги централізованого опалення складає: 253 364,20 грн. = 196 121,85 грн. + 57 242,35 грн.

Відповідач вважає, що з урахуванням фактичної оплати розмір необгрунтовано отриманої Позивачем виручки з липня 2008 року по квітень 2009 року становить : 137 983,66 грн. = 103 995,00 грн. + 33 988,66 грн.

Згідно із ч. І ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519 підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

За наслідками розгляду матеріалів перевірки, заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві Фроловим С.В., на підставі ст.. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», винесено рішення №53 від 24.06.2009 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та вирішено стягнути з ТОВ «Житлобуд-1»в доход державного бюджету суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 137 983,66 грн. та суму штрафу в розмірі 257 967,32 грн.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, необґрунтованим, з огляду на те, що ТОВ «Житлобуд-1»не отримує кошти за централізоване опалення, а лише відповідно до Розпорядження КМДА №1127 від 28.08.2007р. «Про погодження тарифів на комунальні послуги»отримує щомісяця 4% від платежів, як організація, що займається нарахуванням, збором та обліком платежів. Мешканці будинку по вул. Драйзера, 34/51 проводять розрахунки за комунальні послуги шляхом сплати коштів на транзитний рахунок КП «ГІОЦ»КМДА, які в подальшому отримує АЕК «Київенерго».

Правомірність винесення рішення від 24.06.2009р. №53 Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві є предметом розгляду по даній справі.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Закон України «Про ціни і ціноутворення»від 3 грудня 1990 року № 507-XII (далі - Закон № 507) визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням.

Відповідно до статті 2 Закону № 507 цей закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

Статтею 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення»(далі - Закон) передбачено, що в народному господарстві застосовується вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до вимог статті 7 Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Відповідно до вимог статті 8 Закону №507 державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом: встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації (далі - КМДА) від 30.07.2007 року № 978 "Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води"( розпорядження втратило чинність згідно розпорядження КМДА від 29.04.2009 р. №520 «Про ходження тарифів на теплову енергію, встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення»01.06.2009 р.) встановлені тарифи на комунальні послуги з централізованого опалення для населення.

При цьому, відповідно до розпорядженням КМДА від 28.08.2007 р. №1127 «Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води»погоджено тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води виробникам та виконавцям цих послуг для здійснення розрахунків з населенням.

Відповідно до п. 15 Примітки до погоджених (розпорядженням КМДА від 28.08.2007 р. №1127) тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води виробникам та виконавцям цих послуг для здійснення розрахунків з населенням: 5,5 відсотка від тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води виробникам та виконавцям цих послуг для здійснення розрахунків з населенням відповідно до укладених угод залишаються в розпорядженні виконавців послуг, установ банків та КП „Головний інформаційно-обчислювальний центр" для відшкодування витрат, пов'язаних з нарахуванням, збором, обліком та розщепленням платежів населення за комунальні послуги, в таких розмірах:

4 відсотки - виконавцям послуг або організаціям, що займаються нарахуванням, збором та обліком платежів;

1 відсоток - установам банків;

0,5 відсотка - КП „Головний інформаційно-обчислювальний центр".

Відповідно до листа Комунального підприємства «Головний інформаційно-обчислювальний центр»КМДА №344-90 від 02.03.2010р. розщеплення платежів населення здійснюється КП «ГІОЦ»відповідно до умов договору №651 від 2 січня 2009 року згідно наданих ТОВ „Житлобуд-1" дислокацій будинків та відомостей про реквізити підприємств-виробників комунальних послуг, баз даних нарахувань за фактично спожиті житлово-комунальні послуги по квартиронаймачам та власникам житла та згідно положень, розпоряджень Київської міської адміністрації та інших нормативних актів, які є чинними на день проведення розщеплення платежів.

Грошові кошти за опалення, сплачені мешканцями буд. 34/51 по вул. Т.Драйзера зараховуються на розрахунковий рахунок АЕК „Київенерго" по договору № 1640162, відповідно до дислокацій будинків, наданих ТОВ „Житлобуд-1", 4% від сум, сплачених мешканцями вказаного будинку відраховуються на користь ТОВ „Житлобуд-1".

Отже, судом встановлено, ТОВ «Житлобуд-1»не отримує кошти за централізоване опалення, а лише відповідно до Розпорядження КМДА №1127 від 28.08.2007р. «Про погодження тарифів на комунальні послуги»отримує щомісяця 4% від платежів, як організація, що займається нарахуванням, збором та обліком платежів.

Згідно зведеної відомості розщеплення сплат за договорами форми 5/1, наданої КП «ГІОЦ»КМДА за перевіряє мий період ТОВ «Житлобуд-1»отримувало щомісячно від КП «ГІОЦ»лише 4% від платежів, а саме: травень 2008р. -1384,44 грн.; червень 2008р. -1314,01 грн.; липень 2008 року -1399,69 грн.; серпень 2008 р. -1302,37 грн.; вересень 2008р. -1442,65 грн.; жовтень 2008р. -1403,70 грн.; листопад 2008р. -1505,24 грн.; грудень 2008р. -1497,77 грн.; січень 2009р. -1447,77 грн.; лютий 2009р. -1438,92 грн.; березень 2009р. -1441,34 грн.; квітень 2009р. -1334,80 грн. Всього - 16 912,50 грн.

За таких підстав, суд вважає, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами у м. Києві №53 від 24.06.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін підлягає скасуванню в частині вилучення у ТОВ «Житлобуд-1»в доход Державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 121 071,16 грн. та застосованих економічних санкцій в сумі 242 142,32 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, частково довів правомірність прийнятого ним рішення.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Житлобуд-1»підлягають задоволенню частково.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у м. Києві №53 від 24.06.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення у ТОВ «Житлобуд-1»в доход Державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 121 071,16 грн. та застосованих економічних санкцій в сумі 242 142,32 грн.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя П.О. Григорович