ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
28 липня 2010 року 17:05 № 2а-4684/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шарлес бізнес-сервіс"
до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва
про визнання протиправними дій щодо анулювання реєстрації платника ПДВ, скасування Акту від 24.02.2010р. №2366
За участю представників:
від позивача : Киценко О.П. (довіреність від 17.03.2010р.)
від відповідача : Хмельницький С.Ю. (довіреність №5 від 11.01.2010р.)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 28.07.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Шарлес Бізнес - Сервіс»з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування акту №2366 від 24.02.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, зобов'язання внести зміни до Реєстру платників ПДВ та поновити реєстрацію з дати скасування реєстрації платника податку на додану вартість.
В судовому засіданні 20.07.2010р. представником позивача подано уточнення до адміністративного позову та просить суд скасувати акт про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Шарлес Бізнес-Сервіс»№2366 від 24.02.2010р.; зобов'язати поновити свідоцтво про реєстрацію платником податку на ПДВ з моменту анулювання.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач був зареєстрований платником податку на додану вартість у відповідності до п. 2.2 ст. 2, п.п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР про що було видане свідоцтво від 16.10.2007р. №100231903. Відповідач незаконно анулював реєстрацію ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс»як платника податку на додану вартість з 24.02.2010р. шляхом прийняття акту №2366. Позивач посилається на порушення податковим органом вимог п. 9.8 ст. 9 закону України «Про податок на додану вартість»та на відсутність жодних підстав для анулювання реєстрації в якості платника податку на додану вартість.
Відповідач проти позову заперечує, та вказує на те, що за результатами проведеного аналізу податкових декларацій з податку на додану вартість, поданих ТОВ «Шарлес Бізнес Сервіс», встановлено, що підприємством подано декларації з ПДВ за лютий 2009 року та січень 2010 року (тобто протягом дванадцяти послідовних місяців), які свідчили про відсутність оподатковуваних поставок, що є підставною для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, про що ДПІ у Дарницькому районі м. Києва складено Акт №2366 від 24.02.10р.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Шарлес Бізнес - Сервіс»(код ЄДРПОУ 35426255) адреса реєстрації: 02088, м. Київ, вул. Дяченка, буд. 12 та згідно п.п. 2.2 ст. 2, п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Дарницькому районі м. Києва видане свідоцтво №100231903, початок дії якого 16.10.2007 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 354262526514.
Відповідно до наказу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва від 23.07.2009р. №133 та змін відповідно до наказу №190 від 06.11.2009р. була створена комісія, якою встановлено, що ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс»подає податковому органу декларації з податку на додану вартість за період з 1 лютого 2009 року по 31 січня 2010 року, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом дванадцять послідовних податкових місяців (обсяг оподатковуваних операцій 0 грн.), що підтверджено п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», про що був складений Акт від 24.02.2010 р. № 2366 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс».
У зв'язку з цим комісія вирішила анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість з 24.02.2010р. та зобов'язала позивача повернути податковому органу Свідоцтво та всі його засвідчені копії разом із супровідним листом протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Як встановлює п. 2.1, 2.2 та п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”, платником податку є будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Шарлес Бізнес - Сервіс»(код ЄДРПОУ 35426255) адреса реєстрації: 02088, м. Київ, вул. Дяченка, буд. 12 та згідно п.п. 2.2 ст. 2, п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Дарницькому районі м. Києва видане свідоцтво №100231903, початок дії якого 16.10.2007 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 354262526514.
Відповідач вказує в акті від 24.02.2010 р. за №2366, що підставою для анулювання свідоцтва платника ПДВ ТОВ «Еко-ініціатива»є п.п. “ ґ” п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, в зв'язку з виявленням факту подання декларацій (податкового розрахунку), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом двадцяти послідовних податкових місяців.
Суд не погоджується з даним висновком, виходячи з наступного.
Так, підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені в п.9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, згідно з яким реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.
У разі якщо за наслідками останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених цим Законом, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні. Це правило не поширюється на осіб, зазначених у підпункті "в" цього пункту.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а" - "б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у строки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.
Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво:
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою платника податку, - разом із наданням заяви про таке анулювання;
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку.
При анулюванні реєстрації останнім податковим періодом вважається період, який розпочинається від дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем такого анулювання.
Платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.
Згідно п.п. 25.2.1 Положення органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах «б», «ґ»пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема, довідки про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складеної підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців.
Як встановлено судом, Акт №2366 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс»складений комісією, створеною відповідно до наказу ДПІ у Дарницькому районі м. Києва від 23.07.2009р. №133 та змін відповідно до наказу №190 від 06.11.2009р.
При цьому, передбачена п.п. 25.2.1 Положення довідка про результати документальної невиїзної перевірки на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість, яка складається підрозділом оподаткування юридичних осіб, та свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, та є відповідним підтверджуючим документом, за наявності якого приймається рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, не складалась.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про недотримання відповідачем процедури прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, визначеної п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», п.25 Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість»та п.2 Порядку проведення інвентаризації платників податку на додану вартість.
Разом з тим, як встановлено судом, позивачем систематично протягом дванадцяти послідовних місяців протягом з 1 лютого 2009 року по 31 січня 2010 року включно подавались до ДПІ у Дарницькому районі податкові декларації з податку на додану вартість, в яких зазначались оподатковані операції з придбання послуг, що підтверджується копіями прийнятих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість.
Так, як свідчать матеріали справи, 31 серпня 2009 року позивачем було здійснено операцію, в результаті якої отримано право власності на нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу нежилих приміщень, посвідченого державним нотаріусом Першої Київської державної нотаріальної контори та зареєстрованого в реєстрі за №2-1900.
Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість»поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Тобто, за підсумовуючим аналізом зазначених правових норм до оподаткованих поставок належить як надання так і придбання послуг (поставка товарів, купівля-продаж).
Враховуючи те, що операція, спрямована на отримання позивачем права власності на об'єкт нерухомості є операцією поставки та підлягає оподаткуванню податком на додану вартість, то позивач в деклараціях з ПДВ за ІІІ квартал 2009 року відобразив податковий кредит на суму 90 485 грн.
А відтак, у податкового органу були відсутні підстави для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс»у зв'язку з відсутністю оподаткованих поставок.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Оскільки у позивача наявні докази неправомірності скасування реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс», суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування акту №2366 від 24.02.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Враховуючи, що судом встановлені підстави для задоволення вимог щодо скасування Акту №2366 від 24.02.2010р., суд вважає за необхідне зобов'язати орган державної податкової служби поновити свідоцтво №100231903 платника податку на додану вартість ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс» з дати анулювання -24.02.2010р.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх та беззаперечних доказів правомірності анулювання свідоцтва №100231903 платника податку на додану вартість ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги ТОВ «Шарлес Бізнес - Сервіс»підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати Акт ДПІ у Дарницькому районі м. Києва про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Шарлес Бізнес - Сервіс»№2366 від 24.02.2010р.
3. Поновити свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Шарлес Бізнес - Сервіс»з 24.02.2010р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя П.О. Григорович