ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
30 липня 2010 року < Час проголошення > № 2а-148/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Васильченко І.П. при секретарі Мостовій Н., вирішив у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Управління державної охорони України
провизнання дій неправомірними та поновлення на посаді,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Шевчук О.Ю.
Встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до управління державної охорони України про визнання незаконними дій та поновлення на посаді.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно звільнив позивача під час перебування останнього у відпустці у зв'язку з чим позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо звільнення з посади ОСОБА_1 та його переміщення в розпорядження начальника управління, що відображено в наказі начальника Управління державної охорони України № 132 о/с від 12.10.2009 року. Крім того, зазначає, оскільки позивача було незаконно звільнено та переміщено по службі під час проходження ним військової служби за контрактом, то позивач просить суд поновити його на попередній посаді начальника другої Служби Департаменту оперативного забезпечення охорони Управління державної охорони України.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що посада начальника 2 Служби Департаменту оперативного забезпечення охорони була скорочена. У зв'язку з проведенням організаційних заходів (скорочення посади) позивача зараховано у розпорядження начальника Управління державної охорони України. Крім того, відповідач зазначив, що позивач не був звільнений під час перебування у відпустці, оскільки з 12.10.2009 року він був відкликаний з щорічної основної відпустки у зв'язку з службовою необхідністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
19.05.2008 року між Управлінням державної охорони України та ОСОБА_1 укладений контракт про проходження військової служби в Управлінні державної охорони України (далі -Контракт).
Контракт укладений на п'ять років з 19.05.2008 року до 19.05.2013 року.
Наказом начальника Управління державної охорони України № 80-ос від 14.06.2008 року підполковника ОСОБА_1 призначено начальником 2 Служби Департаменту оперативного забезпечення охорони.
Наказом начальника Управління державної охорони України № 132-ос від 12.10.2009 року у зв'язку з проведеними організаційно-штатними змінами полковника ОСОБА_1 зараховано у розпорядження начальника Управління державної охорони України згідно з пунктом 48 підпунктом «б»Положення про проходження військової служби за контрактом військовослужбовцями Управління державної охорони України.
Позивач посилається на те, що його зарахування у розпорядження начальника Управління державної охорони України (переміщення) є безпідставним та незаконним.
Статтею 11 Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб»встановлено, що керівництво діяльністю Управління державної охорони України здійснює Начальник Управління державної охорони України, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України. Начальник Управління державної охорони України має заступників, які за його поданням призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України. Інші посадові особи Управління державної охорони України призначаються на посаду та звільняються з посади Начальником Управління державної охорони України.
Кадри Управління державної охорони України складаються з військовослужбовців, прийнятих на військову службу в Управління державної охорони України за контрактом, військовослужбовців строкової служби та працівників, які уклали з Управлінням державної охорони України трудовий договір. На військовослужбовців Управління державної охорони України поширюється законодавство України, що встановлює загальний порядок і умови проходження військової служби. (ст. 16 Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб»).
Порядок проходження військової служби за контрактом особами рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу Управління державної охорони України (далі - Управління) та особливості проходження ними військової служби у воєнний час визначається Положенням про проходження військової служби за контрактом військовослужбовцями Управління державної охорони України, затвердженого Указом Президента України від 19 жовтня 2007 року N 982/2007 (далі - Положення).
Відповідно до п. 46 Положення переміщення військовослужбовців Управління з вищих посад на нижчі здійснюється: а) у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; б) за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії; в) виходячи з професійних і ділових якостей на посади з меншим обсягом роботи на підставі висновку атестаційної комісії; г) у порядку дисциплінарного стягнення відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України; д) за віком, сімейними обставинами або з інших поважних причин - на прохання військовослужбовця.
Пунктом 48 Положення встановлено, що зарахування військовослужбовців у розпорядження начальника Управління державної охорони України означає проходження ними військової служби не на військових посадах. Зарахування військовослужбовців у розпорядження начальника Управління державної охорони України допускається у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів - до трьох місяців (підпункт «б»пункту 48 Положення).
Згідно довідки Управління державної охорони України № 144 від 05.02.2010 року у зв'язку з організаційно-штатними змінами, посада начальника 2 Служби Департаменту оперативного забезпечення охорони була скорочена.
Відповідач зазначає, що скорочення посади начальника 2 Служби Департаменту оперативного забезпечення охорони є організаційним заходом, а тому позивача переміщено та зараховано у розпорядження начальника Управління державної охорони України згідно з пп. «б»п. 48 Положення.
Таким чином, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що переміщення та зарахування позивача у розпорядження начальника Управління державної охорони України здійснене відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження відповідачу надане.
Позивач посилається на незаконність його звільнення з посади.
Суд звертає увагу, що позивача не було звільнено з військової служби. Станом на день розгляду справи позивач є військовослужбовцем та отримує грошове забезпечення в Управлінні державної охорони України. Крім того, суд звертає увагу, що при переміщенні позивача та зарахування його у розпорядження начальника Управління державної охорони України, відповідачем дотримані приписи п. 48 Положення, яким встановлено, що за військовослужбовцями Управління, зарахованими у розпорядження начальника Управління державної охорони України, зберігається матеріальне та грошове забезпечення всіх видів за посадами, які вони займали. А щодо законності дій відповідача, то, як вже зазначалось вище, переведення позивача відбулось з дотриманням норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, а тому підстав вважати такі дії відповідача незаконними відсутні.
Позивач посилається на порушення відповідачем норм Кодексу законів про працю України.
Статтею 1 Кодексу законів про працю України встановлено, що Кодекс регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
Проте, слід звернути увагу, що чинність Кодексу законів про працю не поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ, Управління охорони вищих посадових осіб України, Служби безпеки, Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, військ Цивільної оборони, інших військових формувань, створених відповідно до законодавства України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, податкової міліції.
Позивач працював на підставі контракту про проходження військової служби в Управлінні державної охорони України.
Контракт про проходження військової служби в Управлінні - письмова угода, що укладається між громадянином України та державою, від імені якої виступає Управління, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби (пункт 9 Положення про проходження військової служби за контрактом військовослужбовцями Управління державної охорони України).
На військовослужбовців Управління державної охорони України поширюється законодавство України, що встановлює загальний порядок і умови проходження військової служби (ч. 4 ст. 16 Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб»).
За загальним правилом трудовий договір із зазначеними категоріями осіб не укладається, а трудове законодавство на них не поширюється.
Щодо посилань позивача на те, що його переміщення відбулось під час перебування позивача у відпустці, а тому є незаконним, то зазначене спростовується наступним.
Наказом начальника Управління державної охорони України № 340 від 09.10.2009 року полковника ОСОБА_1, начальника 2 Служби, з 12.10.2009 року відкликано з щорічної основної відпустки за 2009 рік у зв'язку із службовою необхідністю. Копія зазначеного наказу наявна в матеріалах справи.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко
Постанова складена в повному обсязі та підписана 05.08.2010 року.