Справа №709/804/22
10 жовтня 2022 року смт Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Левченко В.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності №2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП в матеріалах справи відсутній
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1
ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №348372 від 22 вересня 2022 року ОСОБА_1 22 вересня 2022 року близько 17:00 за міцем свого проживання вчинив відносно свого батька ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме виражався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода його фізичному та психічному здоров'ю, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Розглянувши адміністративні матеріали, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності, тобто питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, можливо вирішувати лише за відсутності в його діях ознак кримінального правопорушення.
Питання щодо можливої кримінальної відповідальності вирішується у відповідності до вимог ст. 214 КПК України, відповідно до якої слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Вказаний адміністративний матеріал надійшов з Відділу поліцейської діяльності №2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області і, зважаючи на додані до протоколу про адміністративне правопорушення документи, питання щодо наявності або відсутності в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення по даній справі не вирішувалось і відомості щодо даного факту для проведення відповідної перевірки в ЄРДР не вносились.
Однак з матеріалів даної справи, зокрема з протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується та пояснень ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 наніс один удар рукою по голові ОСОБА_2 .
З наведеного вбачається, що дії ОСОБА_1 можуть мати ознаки кримінального правопорушення, предбаченого ч. 1 ст. 126 КК України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Як передбачено ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому, закон не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору чи органу досудового розслідування суд з достовірністю встановив усі елементи складу злочину. Для ініціювання питання про проведення досудового розслідування достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
Виходячи з цього та враховуючи вимоги ч. 2 ст. 284 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП підлягає закриттю з направленням матеріалів справи прокурору для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення та організації проведення досудового розслідування.
Разом з тим, направляючи справу для проведення досудового розслідування, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію його діянь, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій, можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
З огляду на вище викладені обставини вважаю, що дана справа про адміністративне правопорушення підлягає направленню прокурору для вирішення питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 253, 284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1
ст.173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 - закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП направити до Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури для вирішення питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення.
Постанова набирає законної сили негайно та оскарженню не підлягає.
Суддя В.В.Левченко