Справа №705/2079/22
3/705/1564/22
28.09.2022 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко Олена Іванівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , такого, що не працює,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 29.05.2021 серії ААБ № 158945 ОСОБА_1 29.05.2022 о 19 год. 58 хв. в м. Умань по вул. Михайлівська, 109 керував автомобілем Chevrolet Lacetti д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор 107 та згідно з висновком НП Уманська міська лікарня № 1437/79, чим порушив п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Від захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвоката Мазуренко Ю.В. 29.08.2022 через канцелярію суду надійшло письмове клопотання, де вона просить про закриття провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення в зв'язку із відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування зазначила, що ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не визнає і вказує, що він у стані алкогольного сп'яніння транспортним засобом не керував, ДТП за обставин, указаних у протоколі, не вчиняв і не відмовлявся від проходження огляду, вимог ПДР, які зафіксовані в протоколах, не порушував. Працівники поліції під час руху на транспортному засобі його не зупиняли і не пропонували йому у встановленому законодавством порядку пройти огляд на стан сп'яніння на газоаналізаторі. На їх пропозицію проїхати з ним в лікарню він погодився та в лікарні у присутності працівників лікарні і двох поліцейських він неодноразово дув у запропонований йому прилад. Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції і на місці зупинки він відмовився від проходження огляду за допомогою газоаналізатора Драгер та в закладі охорони здоров'я. ОСОБА_1 був доставлений працівниками поліції в медичний заклад, де продув запропонований прилад, який не зафіксував стану алкогольного сп'яніння. Від проходження медичного огляду він не відмовлявся. При цьому біологічні зразки у нього не відбиралися, і йому не пропонували взяти їх для аналізу в лікарні 29.05.2022. У висновку щодо результатів медичного огляду лікар написала, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду, однак вказаний факт не відповідає дійсності і не міг бути зафіксований лікарем у бланку відповідного висновку. Того дня із зазначенням одного і того ж часу відносно ОСОБА_1 були складено два протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 та ст. 124 КУпАП. Місце події в схемі ДТП і в протоколах має бути належним чином точно встановлено, чого працівниками поліції зроблено не було. Даний факт вказує на те, що працівники поліції не зупиняли транспортний засіб під час керування ним водієм і адмінпротоколи складалися уже після прибуття на місце, після того як повернулися з лікарні. Дії працівників поліції під час оформлення матеріалів є суперечливими та непослідовними і взагалі не відповідають алгоритму, який би мав бути ними дотриманий, з вчасним і належним оформленням відповідних процесуальних документів. ОСОБА_1 працівниками поліції не було повідомлено про проведення ними відеозйомки на нагрудний відеореєстратор 107. Вказаний відеозапис не надає можливості повно та об'єктивно дослідити обставини інкримінованого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які брали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення. З огляду на наявні істотні порушення при проведенні огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 та складанні за його результатами протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП є підстави для визнання вказаного протоколу та доданих до нього матеріалів відеозапису неналежними та недопустимими доказами як таких, що отримані з істотними порушеннями вимог КУпАП, тому в діях ОСОБА_1 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та адвокат Мазуренко Ю.В. підтримали письмове клопотання та просили його задовольнити.
Вислухавши думку ОСОБА_1 та адвоката Мазуренко Ю.В, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Як визначено ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст. 251 КУпАП.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом обставин, викладених у протоколі, ОСОБА_1 інкримінується порушення п. 2.5 ПДР, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин
Згідно з ч. 4, ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція).
Згідно з п. 2 розділу 1 Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння відповідно до п. 3 розділу І Інструкції є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 158945 від 29.05.2022 вказано, що у ОСОБА_1 наявні ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода.
Згідно з вимогами, передбаченими пунктами 3, 15, 16, 17 розділу ІІІ цієї Інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Отже, законодавцем визначено, що діагноз за результатами огляду особи на стан сп'яніння у медичному закладі визначає лише лікар, і такий діагноз має бути встановлений за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями і внесений до акта медичного огляду, і відповідно до остаточного висновку щодо результатів огляду, примірник якого вручається водію, поліцейському.
Таким чином, приписи нормативно-правових актів визначають чіткі правила та алгоритм дій медиків при здійсненні ними огляду водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння та встановлення результатів такого огляду, а також юридичні наслідки недотримання таких правил.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 в установлений законом двогодинний період часу був оглянутий у медичному закладі КНП «Уманська міська лікарня».
Згідно з висновком КНП «Уманська міська лікарня» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських засобів, що знижують увагу та швидкість реакції, № 1415/79, складеним о 20 год. 50 хв. 29 травня 2022 року, ОСОБА_1 від обстеження на стан сп'яніння відмовився.
У порушення вимог Інструкції у вказаному висновку відсутній підпис ОСОБА_1 та йому не вручався примірник із зазначенням результату обстеження.
Крім того, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 у медичному закладі не відмовлявся від проходження огляду, він неодноразово продув запропонований прилад, який не зафіксував стану алкогольного сп'яніння. При цьому ОСОБА_1 не в повній мірі виконував вимоги медичного працівника щодо сили та тривалості видихання повітря. Однак останньому не було запропоновано здати зразки, наприклад, сечі чи крові для дослідження біологічного середовища, що передбачено Інструкцією.
Таким чином, під час проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у КНП «Уманська міська лікарня» не дотримано положень Інструкції.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Відтак надані суду документи, а також відеозапис події не доводять «поза розумним сумнівом», що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У протоколі, який надійшов до суду, зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом та відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, проте не вказані свідки вчиненого правопорушення. Водночас до матеріалів справи долучене письмове пояснення ОСОБА_2 .
За змістом диспозиції ст. 130 КУпАП склад даного адміністративного правопорушення утворюється із сукупності фактів, одним з обов'язкових елементів яких є здійснення керування особою транспортним засобом.
Матеріали справи не містять достатньої кількості доказів, які би вказували на доведеність факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, що дало би поліцейським підстави для висунення йому вимоги про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на те, що поліцейські зупинили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , чи будь-яким іншим способом самі безпосередньо виявили факт керування останнім автомобілем.
Відеозаписи з нагрудних камер поліцейських не підтверджують, що саме він був за кермом зазначеного у протоколі автомобіля, також не підтверджено факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом та не зафіксовано моменту зупинки керованого ним автомобіля. Отже, прямих та достовірних доказів того, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом за обставин, описаних у протоколі, матеріали справи не містять.
Відповідно до п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
У рішенні № 404/4467/16-а від 20.02.19 ВС/КАС зазначив, що само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування. Проте, зазначення «водія» унеможливлює правозастосування вказаного визначення в розумінні ст. 130 КУпАП, оскільки суттєво зменшує коло осіб, які можуть бути притягнуті до відповідальності за керування у нетверезому стані.
Таким чином, керування транспортним засобом це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.
Коли ж особа перебуває поруч з транспортним засобом або ж у ньому і навіть із ввімкненим двигуном - склад правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, відсутній, оскільки така особа не керувала транспортним засобом.
Під керуванням транспортних засобом необхідно розуміти безпосередньо перебування у русі транспортного засобу, такий рух повинен здійснюватися за допомогою дії водія.
Зважаючи на викладене та вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що наданий відеозапис не є достатнім доказом, який би підтверджував факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та вину ОСОБА_1 .
Суд усвідомлює суспільну небезпеку правопорушень на транспорті, особливо із керуванням транспортними засобами водіями у стані сп'яніння, необхідність невідворотності покарання порушників та створення умов, які би перешкоджали розповсюдженню таких правопорушень.
Проте необхідність дотримання вимог статті 62 Конституції України (неможливість обґрунтовувати обвинувачення припущеннями, а усі сумніви щодо доведеності вини особи мають тлумачитись на її користь), вимог статті 6 Конвенції (щодо забезпечення прав обвинувачених) та застосування основних принципів та європейських стандартів щодо рівня доказового забезпечення («поза розумних сумнівів»), дає суду підстави для висновку про недоведеність достатніми та неспростовними доказами факту причетності ОСОБА_1 до керування транспортним засобом 29 травня 2022 року за подій, описаних в адміністративному протоколі.
Недоведеність факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом та його відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, відтак порушення п. 2.5 ПДР свідчить про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУПАП, що відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП є підставою для закриття адміністративного провадження.
Керуючись ст.ст. 247, 251, 284, 287 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І.Єщенко