ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"10" жовтня 2022 р. Справа № 300/3986/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1
до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій,
ОСОБА_2 (надалі, також - представник позивача), який діє в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 04.10.2022 звернувся в суд з позовною заявою до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі, також - відповідач) у якій просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 та за 2022 роки, як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 та за 2022 роки, як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України суддею встановлено, що позивач пропустив встановлений КАС України строк звернення до суду з позовними вимогами щодо виплати грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік та всупереч вимогам частини 6 статті 161 КАС України, не навів поважних причин такого пропуску з поданням відповідних доказів.
Натомість, у позовній заяві зазначено, що предметом судового спору в межах даного випадку є протиправність дій Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яка полягає у нездійсненні виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі, передбаченому положеннями статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Так, згідно з частиною 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 статті 171 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Також, відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналізуючи зазначені норми КАС України, необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду є долучення позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
Приписами статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Водночас, відповідно до приписів частини 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Враховуючи наведені правові положення суд зазначає, що право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають визначені в статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має право очікувати на виплату органом соціального захисту разової грошової допомоги за поточний рік у належному розмірі або ж у зазначений термін може звернутися до відповідного суб'єкта владних повноважень щодо виплати такої допомоги.
Частиною 5 статті 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У контексті зазначеного, суд зважає на позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 по справі №472/2190/17, згідно із якою, суд відхилив посилання позивача про те, що строк звернення до суду із аналогічним позовом ним не пропущено, так як про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2016 рік він дізнався після отримання листа управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 28 квітня 2017 року, виходячи з того, що отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920,00 грн позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2021 року.
Відповідно, 30 вересня 2021 року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги за 2021 рік, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.
При цьому у випадку неотримання одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у належному розмірі, позивач міг звернутися до суду за захистом порушеного права у шестимісячний строк, відлік якого розпочався з 01 жовтня 2021 року та закінчився 01 квітня 2022 року.
А тому, звернувшись 04 жовтня 2022 року із позовом про нарахування грошової допомоги за 2021 рік позивач порушив шестимісячний строк звернення до суду із цим позовом.
При цьому, позивачем разом з позовною заявою не подано заяву про поновлення строку звернення до суду з наведенням об'єктивних і непереборних обставин, що перешкоджали йому вчасно реалізувати своє право на звернення до суду.
Згідно з частиною 1 статті 17-1, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Суд звертає увагу позивача на те, що з метою захисту в умовах військової агресії російської федерації персональних даних про одержувачів грошової допомоги, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2022 №540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", якою надав повноваження органам Пенсійного фонду України одноразово здійснити виплату грошової допомоги у розмірі, визначеному цією постановою.
Відповідно до пункту 5 Порядку №540 бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються, зокрема, Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 року, на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання. Виплата грошової допомоги здійснюється у розмірах згідно з додатком до Порядку № 540.
Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є відповідальним органом, який в 2022 році здійснює процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги.
Однак позивач, не погоджуючись з розміром нарахованої щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 як учаснику бойових дій звернувся із заявою про визнання протиправними дії щодо нарахування та виплати цієї допомоги у неналежному розмірі до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, тобто органу, який не здійснював цю виплату до 05 травня 2022 року, про що був повідомлений листом від 08.07.2022 за №931/02-25.
Відповідно до вимог частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Враховуючи наведене позовна заява підлягає залишенню без руху з метою надання позивачу строку для подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку на звернення до адміністративного суду із даними позовними вимогами та надання доказів наявності поважних причин пропуску такого строку. Також позивачу пропонується уточнити належного відповідача в частині позовних вимог про виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2022 році.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 48, 123, частиною 6 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без руху.
2. Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків, шляхом подання заяви про поновлення строку із зазначенням причин пропуску строку звернення до суду із вказаним позовом в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо не нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік та надати докази поважності причин пропуску такого строку щодо виплати вказаної допомоги.
3. Запропонувати ОСОБА_1 уточнити належного по справі відповідача в частині позовних вимог щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2022 році.
В разі неможливості долучення певних доказів, повідомити про причини неможливості подання таких доказів.
Роз'яснити, що в разі бездіяльності щодо усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.