Справа № 420/11056/22
07 жовтня 2022 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до 25 прикордонного загону (м.Одеса) (військова частина 2138) Південного регіонального управління (м.Одеса) Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до 25 прикордонного загону (м.Одеса) (військова частина 2138) Південного регіонального управління (м.Одеса) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дії старшого сержанта ІПС 2-ї групи інспекторів прикордонного контролю ВІПС (тип “А”) відділу прикордонної служби “Одеса-Аеропорт” (тип “А”) ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 по вилученню у ОСОБА_1 посвідки на постійне проживання на території України № НОМЕР_1 , яка видана 03.02.2020р. органом 6501, зобов'язання 26 прикордонний загін (м. Одеса) (військова частина 2138) Південного регіонального управління (м. Одеса) Державної прикордонної служби України повернути ОСОБА_1 посвідку на постійне проживання на території України № НОМЕР_1 , яка видана 03.02.2020 органом 6501.
Ухвалою суду від 11.08.2022р. поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду із цим позовом, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
12.09.2022р. до суду від 25 прикордонного загону (м.Одеса) (військова частина 2138) Південного регіонального управління (м.Одеса) Державної прикордонної служби України надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що вилучення посвідки на постійне проживання на території України ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , яка видана 03.02.2020 органом 6501 здійснено на підставі того, що данні посвідки на постійне проживання вказаного громадянина перебувають у базі БД 1.3 «Відомості про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортними документами», однак відповідач є лише користувачем вказаної інформації та не має можливості надати відповідний витяг з вказаної бази даних, розпорядником якої є Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.
Частиною 2 ст. 8 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до положень ч. 6, 7 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Разом з тим, ч.8 ст.80 КАС України передбачено, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Враховуючи викладене та з метою вжиття заходів необхідних для з'ясування всіх обставин справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для витребування у Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська 26, м.Київ, 01601) витягу з бази даних БД 1.3 «Відомості про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортними документами» щодо посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 , виданої 03.02.2020р. на ім'я LANKIN VYACHESLAV.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що суд дійшов висновку про витребування доказів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за можливе зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАСУ).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
На думку суду, витребування матеріалів виконавчого провадження становить об'єктивну неможливість розгляду справи без отримання цих доказів.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Суд, з огляду на необхідність витребування доказів, застосовуючи аналогію закону, вважає, що наявні підстави для зупинення провадження по справі до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись ст.ст.8, 80, 241-244, 255 КАС України, суд,-
Витребувати у Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська 26, м.Київ, 01601) витяг з бази даних БД 1.3 «Відомості про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортними документами» щодо посвідки на постійне проживання №9000030720, виданої 03.02.2020р. на ім'я LANKIN VYACHESLAV.
Зобов'язати Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України надати до Одеського окружного адміністративного суду (65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14) витребувані матеріали у строк до 01.11.2022р.
Зупинити провадження по справі до 01.11.2022р.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку визначеному ст. 295 та п.15.5 розділу VII КАС України. Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст.256 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра