Постанова від 07.10.2022 по справі 560/4370/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4370/22

Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.

Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.

07 жовтня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр служби крові" до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Хмельницька обласна рада про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

в березні 2022 року позивач, звернувся в суд з позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області (відповідача), в якому просив визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області №131704-14/487-2022 від 04.03.2022.

Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 16.05.2022 позов задовольнив частково. Визнав протиправним зобов'язання Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові» забезпечення відшкодування шкоди на суми: 178958,63 гривень в порядку ст.ст. 130-135 КЗпП України; 2) 881873,20 гривень в порядку ст.ст. 130-135 КЗпП України; 3) 22167532,98 гривень, відповідно до норм 216-229 ГК України, ст. 22, 610-625 ЦК України, що викладено у листі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області за №131704-14/487-2022 від 04.03.2002 "Про усунення виявлених порушень законодавства". В решті вимог позову відмовив.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що в період з 28.12.2021 по 27.01.2022 у Комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний центр служби крові» було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2019 по 31.12.2021, за наслідками якої державними аудиторами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області було складено Акт №13-17-04-06/3 від 27.01.2022. Також у листі "Про усунення виявлених порушень" за №131704-14/487-2022 від 04.03.2022 констатовано про проведення перевірки, складання Акту та пред'явлення вимоги про усунення виявлених порушень законодавства.

Вважає, що Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об'єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що відповідачем дублюються факти встановлені у Вимозі, а також наводиться численні посилання на норми законодавства, які трактуються відповідачем в довільному баченні.

У відзиві на апеляційну скаргу представник Хмельницької обласної ради зазначає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції просить залишити без змін.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 311, ч. 2 ст. 313 КАС України, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові» за період з 01.01.2019 по 31.12.2021, за результатами якої складено Акт ревізії №13-17-04-06/3 від 27.01.2022 (далі - Акт), яким встановлено такі порушення:

1. Дотримання законодавства при здійсненні видатків на оплату праці працівників та нарахувань на заробітну плату.

Перевіркою правильності нарахування та виплати доплати працівникам Підприємства за вересень - грудень 2020 року, проведеним шляхом співставлення розрахунково-платіжних відомостей щодо нарахування працівникам доплати з тарифікаційним списком на 01.09.2020, табелями відпрацювання робочого часу, доданими до м/о №5, особовими рахунками, наказами про прийом, звільнення, переведення, відрядження працівників встановлено, що КНП «ХОЦСК»» для лікаря-стажиста-терапевта ОСОБА_1 проведено нарахування та виплату доплати у розмірі 70 відсотків посадового окладу, визначеного за 14 тарифним розрядом Єдиної тарифної сітки, проте, відповідно до Переліку №2021 дана посада відноситься до фахівців, яким передбачено відповідно до Постанови №610 від 19.06.2020 здійснювати виплату доплати у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої у статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

В порушення п.1 вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2020 року № 610 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я», КНП «ХОЦСК» зайво нараховано та виплачено доплату лікарю-стажисту-терапевту ОСОБА_1 в загальній сумі 2967,65 грн та, відповідно, зайво нараховано та сплачено єдиного соціального внеску в сумі 652,88 гривень.

Відповідно до вищезазначеного, внаслідок допущеного порушення КПП «ХОЦСК» ХОР завдано матеріальної шкоди на загальну суму 3620,53 гривень,

Під час ревізії КНП «ХОЦСК» повернуто до бюджету кошти в сумі 3620,53 гривень.

Ревізією дотримання законодавства при визначенні посадових окладів працівникам КНП «ХОЦСК» за період 01.01.2019 по 30.09.2021 встановлено недотримання вимог пункту 4 Додатку 4 до п.2.4.5 Умов оплати праці закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 року №308/519 та п.5.4.4.1 розділу 5 "Оплата праці" Додатку 4 Колективного договору на 2018-2022 роки, в частині підвищення посадових окладів окремим працівникам лабораторії на 60%, у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці, без врахування фактично відпрацьованого часу на проведення лабораторних досліджень крові та матеріалів, отриманих безпосередньо від хворих на СНІД та ВІЛ-інфекцію.

Невідповідність встановлено шляхом звіряння записів в журналах реєстрації лабораторних досліджень, журналах реєстрації протоколів з табелями обліку робочого часу працівників відділення.

На підставі поданих табелів Підприємством проведена виплата заробітної плати працівникам за невідпрацьований час по проведенню лабораторних досліджень, що є порушенням ст. 94 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-УШ, із змінами та ст. 1 Закону України від 24.03,1995 №108/95-ВР «Про оплату праці», із змінами.

Всупереч вимог п.4 Додатку 4 до п.2.4.5 наказу №308/5194, п.5.4.4.1 розділу 5 "Оплата праці" та Додатку №4 до Колективного договору на 2018-2022 роки працівникам КНП «ХОЦСК» ХОР зайво нараховано та виплачено заробітної плати, внаслідок проведення підвищення посадових окладів в розмірі 60%, без врахування фактично відпрацьованого часу на проведення лабораторних досліджень крові та матеріалів, отриманих безпосередньо від хворих на СНІД та ВІЛ-інфекцію за період з 01.01.2019 по 30.09.2021 на загальну суму 178 958,63 грн, в тому числі заробітна плата становить 146 300,18 грн, нарахування на заробітну плату (ЄСВ) - 32 658,45 грн.

Внаслідок допущеного порушення КНП «ХОЦСК» ХОР завдано матеріальної шкоди на загальну суму 178 958,63 гривень.

Вибірковою ревізією дотримання законодавства при встановленні, нарахуванні та виплаті працівникам посадових окладів і тарифних ставок за період з 01.11.2019 по 31.12.2021 встановлено наступне.

Умовами п. 5.1.2 розділу 5 «Оплата праці» Колективного договору на 2018-2022 роки КНП «ХОЦСК» ХОР передбачено оплату праці здійснювати на підставі законів і інших нормативно-правових актів України, генеральної, регіональної і галузевої угод, колективного договору з дотриманням гарантій, встановлених чинним законодавством.

Крім того, умовами п. 5.1.2 розділу 5 «Оплата праці» Колективного договору на 2018-2022 роки передбачено, що розмір посадових окладів (ставок), їх підвищення, доплати надбавки працівникам встановлювати у порядку, визначеному наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення».

Ревізією встановлено, що між Хмельницькою обласною радою та фізичною особою укладено Контракт від 20.08.2015 №547, зі змінами внесеними додатковою угодою №1 від 06.11.2019 та №2 від 01.04.2020, а також Контракт №669 від 29.09.2020.

Після перетворення комунального закладу охорони здоров'я «Хмельницька обласна станція переливання крові» в Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний центр служби крові» з 01.11.2019 в Контрактах, із змінами та в Колективному договорі на 2018-2022 роки не передбачено встановлення посадових окладів заступникам та головному бухгалтеру у процентному відношенні до посади керівника підприємства, що діє по Контракту.

Відповідно до вищезазначеного, перевіркою встановлено недотримання вимог пункту 2.2.1 Умов №308/519 в частині визначення посадових окладів керівним працівникам Підприємства (заступникам директора та головному бухгалтеру) у розмірі нижчому на 5-10% від посадового окладу керівника, визначеного умовами Контракту (із змінами).

Також, в наказі по Підприємству від 18.11.2019 №117-к (п.2.1.) зазначено, що з 01.01.2020 проводити розрахунок посадових окладів згідно Наказу МОЗ №308/519 - заступнику директора на 5%, а головному бухгалтеру на 10% нижче від посадового окладу директора з внесенням змін в штатний розпис.

Ревізією встановлено, що керівним працівникам підприємства з 04.12.2019, з 01.01.2020, з 01.04.2020, з 01.09.2020, з 01.10.2020, з 01.01.2021, з 01.12.2021, зокрема заступникам директора фактично нараховано посадовий оклад на 5% нижче окладу директора підприємства та головному бухгалтеру нараховано на 10% нижче схемного посадового окладу директора, виходячи з посадового окладу керівника, установленого умовами Контракту (з врахуванням коефіцієнту підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери).

Відповідно до вищенаведеного, внаслідок недотримання вимог 5.1.2 розділу 5 «Оплата праці» Колективного договору на 2018-2022 роки, вимог п.2.2.1 наказу МОЗ № 308/519, наказу по підприємству 18.11.2019 №117-к, в частині збільшення розмірів посадових окладів керівних працівників, в періоді з 01.11.2019 по 31.12.2021 зайві витрати по заробітній платі 3-м керівникам Підприємства склали в загальній сумі 767 290,15 грн (в тому числі у 2019 році у сумі 15 452,52 грн, у 2020 році у сумі 280 291,50 грн, за січень-грудень 2021 року - 471 546,13 грн) та, відповідно, нарахування на заробітну плату (ЄСВ) склали в загальній сумі 114 583,05 грн (в тому числі у 2019 році у сумі 1 298,01 грн, у 2020 році у сумі 41 675,20 грн, за січень-грудень 2021 року у сумі 71 609,84 грн).

Відповідно до вищезазначеного, загальна сума зайво проведених витрат на заробітну плату з нарахуваннями складає 881873,20 грн, чим завдано КНП «ХОЦСК» ХОР матеріальної шкоди на вказану суму.

2. Дотримання норм чинного законодавства при здійсненні реалізації компонентів крові.

Ревізією встановлено, що у період з 01.01.2019 по 31.12.2021 на виконання умов договорів, укладених з ТОВ «Біофарма Плазма», та відповідно до видаткових накладних КНП «ХОЦСК» проведено реалізацію компонентів крові в кількості 5 885,83 л на загальну суму 4 527 057,72 грн (в тому числі у 2019 році в кількості 2 704,13 л на суму 1 784 624,52 грн, у 2020 році в кількості 1 741,9 л на суму 1 382 928,60 грн, у 2021 році в кількості 1 439,8 л на суму 1 359 504,60 гривень).

Ревізією встановлено, що у КНП «ХОЦСК» розроблені розрахунки вартості компонентів крові, зокрема:

- розрахунок вартості компонентів крові на 2019 рік (за даними 2018 року), що виробляються в КЗОЗ «ХОСПК», виконавці якого головний бухгалтер ОСОБА_2 та економіст ОСОБА_3 , згідно якого вартість 1 л плазми свіжозамороженої складає 5462,0 грн (без ПДВ) 5462x20%=6554,4 (з 20.05.2019 платник податку на додану вартість). Розрахунок затверджений головним лікарем ОСОБА_4 , який діяв у 2019 році та до вересня 2020 року;

- розрахунок компонентів крові (без періоду, дати), що виробляються в КНП «ХОЦСК», виконавці якого бухгалтер ОСОБА_2 та економіст ОСОБА_3 , вартість 1 л. плазми свіжозамороженої складає 5700,0 грн (без ПДВ) 5700,0х20%=6840,0 (з ПДВ). Розрахунок затверджений директором ОСОБА_5 , який діяв з вересня 2020 року та на протязі 2021 року.

Виходячи із затвердженої вартості компонентів крові, яка діяла у КНП «ХОЦСК» у 2019-2021 роках, проведеним розрахунком понесених витрат та повноти надходження коштів від реалізації компонентів крові (плазми) для ТОВ «Біофарма Плазма» та ТОВ «Лакс Системи Європи» встановлено, що витрати КНП «ХОЦСК» у 2019-2021 роках на виробництво плазми, яка реалізована для ТОВ «Біофарма Плазма» та ТОВ «Лакс Системи Європи» відповідно до затвердженої вартості компонентів крові становлять 42 471 573,96 грн (в тому числі у 2019 році в сумі - 16 005 233,06 грн ((1166,84*5462,0)+(4065*5462,0)+(1130,79*6554,4)), у 2020 році в сумі 16 618 108,9 грн ((751,58*5654,4)+(1741,9*6840)+(4,45*1200), у 2021 році в сумі - 9 848 232,00 грн (1439,8*6840)).

Проведеним порівнянням понесених витрат на виготовлення плазми КНП «ХОЦСК» у 2019-2021 роках відповідно до затвердженої вартості компонентів крові та сумою отриманих коштів від реалізації плазми для ТОВ «Біофарма Плазма» та ТОВ «Лакс Системи Європи» встановлено, що КНП «ХОЦСК» здійснено реалізацію плазми нижче затвердженої вартості компонентів крові на загальну суму - 37 370 981,75 грн (в тому числі у 2019 році на суму - 14 220 608,54 грн (16 005 223,06 - 1 784 624,52), у 2020 році на суму - 14 661 645,81 грн (16 618 108,9 - 573 534,48 - 1 382 928,60), у 2021 році на суму - 8 488 727,40 грн (9 848 232,0 - 1 359 504,6)).

Під час ревізії встановлено, що КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» у 2019-2021 роках згідно даних бухгалтерського обліку у собівартість продукції не включав понесені виграти всіх підрозділів на виготовлення компонентів крові, що призвело до викривлення бухгалтерської звітності, чим порушено ч. 1 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та пп. 2.14, 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.

Ревізією встановлено, що витрати КНП «ХОЦСК» у 2019-2021 роках на виробництво плазми реалізованої для ТОВ «Біофарма Плазма» та ТОВ «Лакс Системи Європи» відповідно, до проведених розрахунків собівартості реалізації плазми згідно даних перерахунку собівартості компонентів крові, який проведено відповідно до наказу від 19.01.2022 №26 становлять 27 268 125,18 грн (в тому числі у 2019 році - 9 712 351,67 грн ((1573,34*3314,47)+(1130,79*3977,36)), у 2020 році - 10 305 816,1 грн ((2493,48*4130,69) +(4,45*1200)), у 2021 році - 7 249 957,40 грн (1439,8*5035,39)).

Проведеним порівнянням понесених витрат на виготовлення плазми КНП «ХОЦСК» у 2019-2021 роках відповідно до проведених розрахунків собівартості реалізації плазми та сумою отриманих коштів від реалізації плазми для ТОВ «Біофарма Плазма» та ТОВ «Лакс Системи Європи» встановлено, що КНП «ХОЦСК» здійснено реалізацію плазми нижче собівартості на загальну суму 22 167 532,98 грн (27 268 125,18 - (4 527 057,72+568 269,64) (в тому числі у 2019 році - 7 927 727,15 грн, у 2020 році - 8 349 353,03 грн, у 2021 році - 5 890 452,80 гривень), чим завдано Підприємству матеріальної шкоди.

Таким чином, у період з 01.01.2019 по 31.12.2021, в порушення вимог п.6 Порядку переробки і зберігання донорської крові та її компонентів, реалізація їх і виготовлення з них препаратів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.1998 №920, КНП «ХОЦСК» здійснено реалізацію компонентів та препаратів, виготовлених з донорської крові за вартістю, яка нижча собівартості, чим завдано матеріальної шкоди Підприємству на загальну суму 22 167 532,98 гривень (арк. спр.23-65, т.1).

Позивач не погодився з Актом, про що надіслав відповідачу заперечення від 03.02.2022 за №38 (арк. спр.8-11, т.1).

За результатами розгляду заперечення Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області складені висновки за №13-17-04-06/3 від 27.01.2022, які були затверджені заступником начальника управління - начальником відділу контролю за місцевими бюджетами 22.02.2022, згідно яких відмовлено у прийнятті заперечень до Акту (арк. спр.13-22, т.1).

Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області у листі "Про усунення виявлених порушень" за №131704-14/487-2022 від 04.03.2022 (далі - Вимога) констатовано про проведення перевірки, складання Акту та пред'явлення вимоги про усунення виявлених порушень законодавства. Зокрема: 1. Забезпечити відшкодування шкоди на загальну суму 178 958,63 грн, заподіяної внаслідок зайвого нарахування та виплати бюджетних коштів працівникам підприємства лабораторії станції переливання крові, з врахуванням норм визначених ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VІІІ, скоригувати суму зайво сплаченого єдиного соціального внеску по Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

2. Забезпечити відшкодування шкоди на загальну суму 881 873,20 грн, заподіяної внаслідок зайвого нарахування та виплати бюджетних коштів трьом працівникам підприємства (заступникам та головному бухгалтеру), з врахуванням норм визначених ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII, скоригувати суму зайво сплаченого єдиного соціального внеску по Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3. Забезпечити відшкодування шкоди в сумі 22 167 532,98 грн, у тому числі, приведення у відповідність договірних відносин в частині розрахунків сировини шляхом внесення змін на підставі п.6.3 Договору на поставку основної сировини та проведення претензійно-позовної роботи відповідно до норм ст. 216-229 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV. ст. 22, 610-625 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV.

Також, пропонується Комунальному некомерційному підприємству "Хмельницький обласний центр служби крові" надати інформацію про вжиття заходів з усунення порушень до 01.06.2022 та проінформовано про право звернення органу фінансового контролю до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не буде забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених порушень законодавства (арк. спр.6-7).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Критерії, за якими адміністративний суд перевіряє рішення суб'єктів владних повноважень, визначені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Згідно частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до пунктів 7 та 10 частини першої статті 10 цього Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі Закон від 26.01.1993 № 2939-XII), органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У підпункті 9 пункту 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2016 року № 43, встановлено, що Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства.

Згідно з підпунктом 4 пункту 4 Положення № 43, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок № 550) інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно з пунктом 46 Порядку № 550 якщо ж вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Відповідно до пункту 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Таким чином, аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об'єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об'єкта та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, колегія суддів зазначає, що про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом прийняття такої вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом. Тобто, в органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об'єктів, яка є обов'язковою до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і на підставі якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Відтак, пункти (частини) вимоги, які вказують на стягнення збитків мають перевірятись у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, а не за позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною. Збитки, щодо наявності яких зроблено висновок Держаудитслужбою, стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю. Наявність збитків, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає позов про відшкодування збитків, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Подібні висновки щодо застосування наведених норм права викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 820/3534/16 та у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 1440/1820/18, від 10.12.2019 у справі № 808/6509/13-а, від 23.12.2019 у справі № 815/4341/14, від 07.02.2020 у справі № 803/634/17, від 14.02.2020 у справі № 825/3661/15-а, від 28.02.2020 у справі № 808/4044/17, від 28.02.2020 у справі № 2040/6542/18, від 18.03.2020 у справі № 826/14169/17, від 18.03.2020 у справі № П/811/140/17, від 31.03.2020 у справі № 817/650/18, від 02.04.2020 у справі № 820/3534/16, від 02.07.2020 у справі № 826/1508/17, від 17.09.2020 у справі № 420/1304/19.

Разом з тим, суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні зазначає, що орган державного фінансового контролю в оскаржуваній Вимозі фактично просить: забезпечити відшкодування шкоди з урахуванням норм статей 130 - 136 КЗпП України та проведення претензійно-позовної роботи, відповідно до норм 216-229 ГК України, ст. 22, 610-625 ЦК України, однак, відповідачем: 1) не встановлено винних у порушеннях, які допущені посадовими і матеріально - відповідальними особами ( ч.1 ст. 4, п.15 ст.10 Закону №2939-ХІІ); 2) немає звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства (п.10 ст.10 Закону №2939-ХІІ), однак зобов'язує відповідача забезпечити відшкодування шкоди, чому суд дає критичну оцінку.

При цьому, матеріали справи містять конкретних осіб відповідальних за фінансово-господарську діяльність комунального некомерційного підприємства, а звернення до суду органу державного фінансового контролю є правом заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об'єктів, яка є обов'язковою до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і на підставі якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Водночас слід зазначити, що звернення до суду із позовом про визнання протиправною та скасування вимоги Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області №131704-14/487-2022 від 04.03.2022 є неналежним способом захисту порушеного права, а доводи щодо суті порушень не можуть бути перевірені в межах предмета доказування по цій справі.

Відтак, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування оскарженої частини вимоги задоволенню не підлягали.

Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 КАС України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом ч. 1 ст. 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області задовольнити повністю.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 травня 2022 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр служби крові" відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.