27 вересня 2022 року м. Дніпросправа № 340/6764/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Управління Держпраці у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року (головуючий суддя: Дегтярьова С.В.) в адміністративній справі № 340/6764/21, розглянутої у спрощеному провадженні
за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Депот Ойл» про застосування заходів реагування, -
Позивач Управління Держпраці у Кіровоградській області 01.10.2021 року звернулось до суду з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Депот Ойл» (далі ТОВ «Депот Ойл»), в якому просить зобов'язати відповідача зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки із зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, та експлуатацію пересувного насосного агрегату типу АСВН-80 (1 шт.) на виробничому об'єкті склад паливо-мастильних матеріалів (ПММ) за адресою: просп. Промисловий, 9а, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., до усунення порушень у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
У відзиві на позов відповідач просить в позові відмовити, оскільки товариством усунені виявлені позивачем порушення, а тому відсутні підстави для зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки на виробничому об'єкті.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Держпраці у Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати з підстав порушення судом норм матеріального права, та позов задовольнити.
У відзиві на апеляційну скаргу відовідач зазначає про правомірність прийнятого су-дом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити рішення без змін, а скар-гу без задоволення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів вважає вимоги апеляційної скарги не обґрунтованими з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу від 11.06.2021 №575, та направлення на проведення перевірки від 11.06.2021р. №215, у період з 14.06.2021 р. по 29.06.2021 р. Управлінням Держпраці у Кіровоградській області проведено планову перевірку додержання ТОВ «Депот Ойл» законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці.
За результатами проведеної перевірки виробничого об'єкту ТОВ «Депот Ойл»- складу паливно-мастильних матеріалів за адресою: просп.Промисловий, б.9а, м.Кропивницький складено акт перевірки №Кр 6363/07 від 29.06.2021 року, яким встановлено низку порушень, допущених ТОВ«Депот Ойл» при експлуатації будівлі складу паливно-мастильних матеріалів за вищезазначеною адресою, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: - відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних (пункт 17 групи А додатку 2 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 №77, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;
- на дільниці зберігання палива дизельного заземлювачі приєднання автоцистерни під час проведення зливно-наливних операцій не винесені поза межі вибухонебезпечної зони, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 3.7.21 НПАОП 0.00-1.41-88 Загальних правил вибухонебезпеки для вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 06.09.1988 року;
- у вибухонебезпечній зоні дільниці зберігання палива дизельного виконання зливно-паливні операцій проводяться не герметично, на швидко рознімних муфтах зливу типу МС-1 відсутні кришки, приймальні трубопроводи не закріплено, допускається випаровування газоповітряної суміші нафтопродукту в оглядові колодязі резервуарів, що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці»; пункту 3.7.15 НПАОП 0.00-1.41-88 Загальних правил вибухонебезпеки для вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 06.09.1988 року;
- у вибухонебезпечній зоні дільниці зберігання палива дизельного при виконанні зливно-паливні операцій допускається використання пересувного насосного агрегату типу АСВН-80 (1 шт.), що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці»; пункту 3.7.15 НПАОП 0.00-1.41-88 Загальних правил вибухонебезпеки для вибухопожежонебезпечних, хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 06.09.1988 року(а.с.11-13, 15-26).
У зв'язку з виявленням порушень у додатковій інформації до акту ТОВ "Депот Ойл" попереджено про необхідність негайного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, зазначених в акті перевірки(а.с.16)
Через не усунення відповідачем виявлених перевіркою порушень з виконання робіт підвищеної небезпеки на виробничому об'єкті склад паливо-мастильних матеріалів (ПММ) за адресою: просп. Промисловий, 9а, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., що створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив із того, що відповідач усунув виявлені актом перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, внаслідок чого відсутні підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки на виробничому об'єкті.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким рішення суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V( далі Закон № 877-V), з наступними змінами, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694-XII
(далі Закон № 2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
За приписами ст. 39 Закону № 2694-XII передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
В той же час положеннями ст. 38 Закону № 2694-XII передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
За приписами п.1,7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМ України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику, зокрема, у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, що здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Позивач згідно Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 84 від 03.08.2018 р., є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, який здійснив перевірку ТОВ "Депот Ойл", виявив порушення законодавства у сферах промислової безпеки, які виклав в акті перевірки, та направив відповідачу припис №КР6363/07/ОП від 29.06.2021 року про усунення виявлених актом перевірки порушень.
Усуваючи порушення законодавства, зазначені, в акті перевірки, відповідач 28.08.2021 року направив на адресу позивача письмові пояснення, в яких зазначено про заборону використання пересувного насосного агрегату по підприємству, а всі зливні-наливні операції переведені через стаціонарну насосну станцію, та про укладення з ПП "Бондсервіс" договору №178 від 20.08.2021 року на проведення ремонтно-регламентних робіт, яке має відповідний дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (а.с.45,47).
Згідно п.1,2 тексту договору підряду №178 від 20.08.2021 року, підрядник ПП "Бондсервіс" взяв на себе зобов'язання здійснити своїми силами і засобами комплекс робіт з зачищення резервуарів підземних РГС-60 - 4 одиниці, а замовник ТОВ "Депот Ойл" зобов'язався здійснювати розрахунок за виконану роботу (а.с.46).
Дозвіл №121.12.53-33.12, виданий ПП "Бондсервіс" від 02.04.2012 року терміном дії до 02.04.2017 року, продовжений строком до 01.03.2022 року, відповідно до змісту якого дане підприємство має право виконувати роботи підвищеної небезпеки: ремонт, технічне обслуговування устаткування підвищеної небезпеки в нафтогазовій промисловості та устаткування, пов'язаного з використанням, зберіганням небезпечних речовин приєднаний до матеріалів справи (а.с.48-49).
До матеріалів справи долучений складений Управлінням Держпраці у Кіровоградській області акт №КР7688/07.2 від 09.09.2021 року , винесеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду перевірки ТОВ "Депот Ойл", згідно якого виявлено наявність порушення, зазначеного як підставу для застосування заходів реагування за позовними вимогами , а саме - відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки: злив, очистка, нейтралізація резервуарів тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних (а.с.50-58).
Здійснивши аналіз доказів у справі, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач усунув виявлені перевіркою порушення, в тому числі уклав з ПП "Бондсервіс" договір на проведення ремонтно-регламентних робіт, яке має відповідний дозвіл виконувати роботи підвищеної небезпеки, на відсутності якого у відповідача наголошував позивач , тим самим здійснює свою діяльність без загрози життю та здоров'ю людей, а тому підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення виконання на виробничому об'єкті робіт підвищеної небезпеки із зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, відсутні.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції у повному обсязі встановлено обставини, що мають значення для справи та прийнято рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року в адміністративній справі № 340/6764/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 03 травня 2022 року, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду на протязі 30 діб.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий