ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
07 жовтня 2022 року м. Київ № 640/16780/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов Є.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до лейтенанта НОМЕР_1 прикордонного загону (АДРЕСА_1) Державної прикордонної служби України ОСОБА_3
Державної прикордонної служби
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до лейтенанта НОМЕР_1 прикордонного загону (АДРЕСА_1) Державної прикордонної служби України ОСОБА_3 (далі по тексту - відповідач 1), Державної прикордонної служби України, в якій просить:
1. Визнати нечинним та скасувати рішення начальника 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) відділу прикордонної служби «ІНФОРМАЦІЯ_3» (тип Б) лейтенанта ОСОБА_3 від 05 вересня 2022 р. про відмову у перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-ти річного віку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
2. Зобов'язати уповноважену особу підрозділу охорони державного кордону (Державної прикордонної служби України) вчинити дії: дозволити громадянину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перетнути державний кордон на виїзд з території України.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Статтею 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Частиною 1 статті 46 КАС України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Так, у поданій позовній заяві позивач оскаржує рішення про відмову у перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку від від 05 вересня 2022 р., прийняте лейтенанта НОМЕР_1 прикордонного загону (АДРЕСА_1) Державної прикордонної служби України ОСОБА_3.
Правові основи здійснення прикордонного контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України визначає ЗУ "Про прикордонний контроль".
В свою чергу, згідно з статтею 2 вищевказаного Закону, прикордонний контроль здійснюється Державною прикордонною службою України.
Статтею 14 ЗУ "Про прикордонний контроль" визначено порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України. При цьому, згідно з положеннями цієї статті громадянину України, за визначених випадків відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону.
Відповідно до частини 3 статті 14 ЗУ "Про прикордонний контроль" особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що уповноважена службова особи підрозділу охорони державного кордону, приймаючи рішення про відмову у перетинанні державного кордону, діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені підрозділу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України.
Отже, відповідні інспектори не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган (підрозділ охорони державного кордону Державної прикордонної служби України) на виконання функцій якого діє інспектор Прикордонної служби.
З огляду на наведене, позивачу слід уточнити/визначити суб'єктний склад відповідачів за заявленим позовом.
Наведене вище свідчить про недотримання позивачем вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позичу необхідно уточнити суб'єктний склад відповідачів за заявленим позовом.
Вказані недоліки позовної заяви позивачу необхідно усунути протягом 5 днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись положеннями статей 160, 161, 169, 171, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, суд,
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 - без руху.
2. Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями), відповідно частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.В. Аблов