Рішення від 06.10.2022 по справі 640/17253/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2022 року м. Київ № 640/17253/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «НФ Трейдінг Україна»

до Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДР ВП 44082145)

провизнання протиправною та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НФ Трейдінг Україна» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 2, код ЄДР: 37883328) звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г) (правонаступник - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДР ВП 44082145), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.07.2019 № Ю-521-17.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує на протиправності оскаржуваної вимоги, з огляду на те, що товариством самостійно визначено суму єдиного внеску, яка підлягала сплаті за вересень 2018 в розмірі 277 239,47 грн., яка і була відображена у своєчасно поданій звітності.

Додає, що грошові кошти у вказаному розмірі від імені та за рахунок Товариства були сплачені 19.10.2018 ТОВ «Статус-Трейд» відповідно до платіжних доручень № 36982 та № 36983 на підставі договору доручення № ДОР-002230 від 19.04.2018.

Позивач зазначає, що виконання обов'язку щодо сплати сум єдиного внеску через повіреного була зумовлена об'єктивними причинами, які унеможливили виконання зобов'язань Товариством з використанням власного банківського рахунку, оскільки 15.03.2018 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Жаботинським Іваном Володимировичем було відкрито виконавче провадження № 55993922 та виконавче провадження № 55995671, які були об'єднані в зведене виконавче провадження № 55998369, в ході якого постановою вищезазначеного приватного виконавця від 15.03.2018 було накладено арешт на всі відкриті рахунки ТОВ «НФ Трейдінг Україна».

Додає, що на час звернення до суду кошти на рахунках ТОВ «НФ Трейдінг Україна» арештовані та на них відсутні кошти для закінчення виконавчого провадження та, як наслідок, для самостійної сплати єдиного соціального внеску, з огляду на що враховуючи об'єктивну неможливість, внаслідок арешту всіх рахунків, сплатити єдиний внесок зі свого банківського рахунку, ТОВ «НФ Трейдінг Україна» з метою своєчасного виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску, за вересень 2018, на підставі договору доручення № ДОР-002230 від 19.04.2018, здійснив сплату єдиного внеску через повіреного ТОВ «Статус-Трейд». Сплата Єдиного внеску проводилась від імені і за рахунок ТОВ «НФ Трейдінг Україна», що підтверджується відповідними платіжними дорученнями № 36982 та № 36983 від 19.10.2018) де в графі призначення платежу вказано, що оплата здійснювалась за ТОВ «НФ Трейдінг Україна» згідно договору доручення № ДОР-002230 від 19.04.2018.

Підсумовуючи викладене позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Позиція відповідача.

У відзиві на позовну заяву відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з того, що згідно даних інформаційної системи органу доходів і зборів, станом на 30.06.2019, загальна сума заборгованості позивача, становила 277409,47 грн. На підставі цих даних Офісом великих платників податків ДФС сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.07.2019 № Ю-521-17, відповідно до вимог чинного законодавства.

Відтак, відповідач наголошує на безпідставності заявлених позовних вимог.

У відповіді на відзив позивач наголосив на протиправності оскаржуваної вимоги та повторно просив суд задовольнити позовні вимоги.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.09.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою судді від 17.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 06.10.2022 здійснено заміну відповідача на правонаступника - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г код ЄДР ВП 44082145).

Встановлені судом обставини.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, враховуючи пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

09.07.2019 податковим органом прийнято вимогу № Ю-521-17, якому позивачу визначено суму боргу зі сплати ЄСВ у розмірі 277409,47 грн., у тому числі сума недоїмки 277409,47 грн., пеня (штраф) 0,00 грн.

Позивач вважаючи вказану вимогу про сплату бору протиправною звернувся зі скаргою до ДФС України, однак рішенням ДФС України скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржувану вимогу без змін.

Між тим, вважаючи вимогу про сплату боргу з ЄСВ протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2464).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами

До визначених п.п. 1, 2 та 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 обов'язків платника єдиного внеску, зокрема, віднесено: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1); вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством (п. 2); подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (п. 4).

Частиною 4 ст. 8 Закону № 2464 визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначений статтею 9 Закону № 2464-VI.

За змістом ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно з п. 10 Закону № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;

3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до п. 11 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктом 12 Закону № 2464-VI передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

В той же час, ч. 9 ст. 25 Закону № 2464 встановлено, що передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Відтак, проаналізувавши зазначені вище норми права, суд зазначає, що Закон № 2464, який є спеціальним, покладає на позивача, як платника ЄСВ (у відповідності до пункту 1 частини першої статті 4), безумовний, пріоритетний (частина дванадцята статті 9) обов'язок зі сплати єдиного соціального внеску шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів (частина п'ята статті 9) з його банківського рахунку (частина сьома статті 9), з огляду на що ТОВ «НФ Трейдінг Україна» є платником ЄСВ, а відтак незалежно від фінансового стану платника, такий платник ЄСВ зобов'язаний його нарахувати та сплачувати за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, що настає за місяцем, за який сплачується такий єдиний внесок.

За змістом положень абзаців 1, 2 та 4 частини 4 статті 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2016 N 393), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за N 508/26953 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів із дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом десяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);

платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.

Згідно з пунктом 4 розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи). Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції. При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера «У» (узгоджена вимога). Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу. Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається у органі доходів і зборів. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис, - у органі доходів і зборів.

Таким чином, проаналізувавши зазначені вище норми, суд зазначає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника у випадку, зокрема, якщо такий платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, що перевищує 10 гривень.

Однак, як видно з матеріалів справи, відповідно до квитанції № 2 (том 1 а.с. 97) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 19.10.2018 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за вересень 2018 року, в якому в рядку 6 визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 277279,51 грн., у тому числі:

(рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 257 020,18 грн.;

(рядок 6.4.) р. 3.2 + р. 4.1.4 - р. 5.1.4 (8,41%) у розмірі 20 259,33 грн.

Відповідно до квитанції № 2 (том 1 а.с. 101) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 20.11.2018 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за жовтень 2018 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2640,00 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2640,00 грн.

Згідно квитанції № 2 (том 1 а.с. 105) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 18.12.2018 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за листопад 2018 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2640,00 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2640,00 грн.

Відповідно до квитанції № 2 (том 1 а.с. 109) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 02.01.2019 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) грудень 2018 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2640,00 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2640,00 грн.

Згідно квитанції № 2 (том 1 а.с. 113) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 18.02.2019 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за січень 2019 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2838,00 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2838,00 грн.

Відповідно до квитанції № 2 (том 1 а.с. 117) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 18.03.2019 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за лютий 2019 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2838,00 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2838,00 грн.

Згідно квитанції № 2 (том 1 а.с. 121) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 18.04.2019 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за березень 2019 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2838,00 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2838,00 грн.

Відповідно до квитанції № 2 (том 1 а.с. 125) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 15.05.2019 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за квітень 2019 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 3050,90 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 3050,90 грн.

Згідно квитанції № 2 (том 1 а.с. 129) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» 18.06.2019 до податкового органу подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за травень 2019 року, в рядку 6 якого визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 2909,32 грн., у тому числі: (рядок 6.1.) р. 3.1 + р. 3.5 + р. 41.1 + р. 4.1.9 - р. 5.1.1 - р. 5.1.9 (22,0%, 36,76-49,7%) у розмірі 2909,32 грн.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, 06.06.2018 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Жаботинським Іваном Володимировичем в межах об'єднаного в зведене виконавче провадження №55998369 накладено арешт на всі відкриті рахунки ТОВ «НФ Трейдінг Україна», з огляду на що, станом на момент подання ТОВ «НФ Трейдінг Україна» звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) за період жовтень 2018 року - травень 2019 року, кошти на рахунках ТОВ «НФ Трейдінг Україна» були арештовані.

Слід зазначити, що за загальним правилом основним змістом договору доручення є зобов'язання повіреного вчинити певні юридичні дії від імені та за рахунок довірителя.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 19.04.2018 між ТОВ «НФ Трейдінг Україна» (Довіритель) та ТОВ «Статус-Трейд» (Повірений) укладено договір доручення № ДОР-002230, відповідно до умов якого в порядку та на умовах визначених цим Договором, Повірений зобов'язується від імені та за рахунок Довірителя перерахувати грошові кошти для сплати податків і обов'язкових внесків Довірителя та/або інших платежів погоджених Сторонами в додатках до даного Договору. Деталізований зміст доручення щодо виконання грошових зобов'язання (перелік юридичних дій), порядок виконання та інші вказівки передбачаються Сторонами в додатках до Договору.

Тобто, укладеним договором доручення передбачені чіткі юридичні дії, які має вчинити Повірений, а саме: Повірений зобов'язується від імені та за рахунок Довірителя перерахувати грошові кошти для сплати податків і обов'язкових внесків Довірителя та/або інших платежів погоджених Сторонами в додатках до Договору.

Укладення зазначеного договору свідчить про намір ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачувати податки та збору, у тому числі сплачувати єдиний соціальний внесок за ч. 2 ст. 6 Закону №2464, у зв'язку з чим, здійснило пошук шляхів виконання цього обов'язку з тим, щоб забезпечити відповідний страховий стаж своїх працівників.

Разом з тим, реалізовуючи зазначені договірні відносини, судом встановлено, що платіжним дорученням від 19.10.2018 № 36982 (том 1 а.с. 27) ТОВ «Статус-Трейд» (Повіреним) сплачено на рахунок Офісу великих платників податків ЄСВ у розмірі 257 020,19 грн. При цьому, у призначені платежу зазначено: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. на з/п за вересень 2018 року за ТОВ «НФ Трейдінг Україна» зг. дог. поруч. № ДОГ-092230 від 19.04.2018 без ПДВ.

Згідно з платіжним дорученням від 19.10.2018 № 36983 (том 1 а.с. 28) ОВ «Статус-Трейд» (Повіреним) сплачено на рахунок Офісу великих платників податків ЄСВ у розмірі 20219,32 грн. У призначені платежу зазначено: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 8,41% нарах. на з/п за вересень 2018 року за ТОВ «НФ Трейдінг Україна» зг. дог. Поруч. № ДОГ-092230 від 19.04.2018 без ПДВ.

Згідно квитанції № ПН716569 від 20.11.2018 (том 1 а.с. 130) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2640,00 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за жовтень 2018 року.

Згідно квитанції № ПН752019 від 20.12.2018 (том 1 а.с. 131) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2640,00 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за листопад 2018 року.

Згідно квитанції № ПН752019 від 18.01.2019 (том 1 а.с. 132) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2640,00 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за грудень 2018 року.

Згідно квитанції № ПН830651 від 20.02.2019 (том 1 а.с. 133) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2838,00 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за січень 2019 року.

Згідно квитанції № ПН869057 від 20.03.2019 (том 1 а.с. 134) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2838,00 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за лютий 2019 року.

Згідно квитанції № ПН908082 від 18.04.2019 (том 1 а.с. 135) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2838,00 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за березень 2019 року.

Згідно квитанції № ПН944301 від 20.05.2019 (том 1 а.с. 136) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 3050,90 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за квітень 2019 року.

Згідно квитанції № ПН985982 від 20.05.2019 (том 1 а.с. 137) ТОВ «НФ Трейдінг Україна» сплачено ЄСВ у розмірі 2909,32 грн. Призначення платежу: *;101;37883328, код платежу 71010000, внески ЄСВ 22% нарах. ТОВ «НФ Трейдінг Україна» на з/п за травень 2019 року.

Таким чином, зазначене свідчить про вжиття позивачем всіх можливих заходів відносно сплати обов'язкового платежу, на належне виконання позивачем, як страхувальником, обов'язку зі сплати ЄСВ у період вересень 2018 року - травень 2019 року, хоча і через повіреного на підставі договору доручення № ДОГ-092230 від 19.04.2018.

При цьому, слід звернути увагу на те, що у даному випадку не відбулася передача третім особам обов'язку платника (Товариства) по сплаті єдиного внеску, що заборонено ч. 9 ст. 25 Закону №2464, що вбачається із змісту відносин між вказаними особами.

Верховного Суду у постанові від 21.12.2018 у справі № 805/1429/17-а зазначив, що сама лише обставина, що відповідні перерахування власних коштів платника єдиного внеску відбулись не з його власного рахунку, в умовах неможливості використання власних рахунків платника (що не є спірним між сторонами), не свідчить про порушення платником вимог ч. 9 ст. 25 Закону № 2464. У випадку наявності прогалин у спеціальному нормативно-правовому акті - Законі №2464 - щодо порядку (способу) виконання обов'язку платника по сплаті єдиного соціального внеску, за умов об'єктивної неможливості використати передбачений Законом спосіб виконання такого обов'язку, правомірними є дії платника єдиного внеску, спрямовані на забезпечення виконання цього обов'язку у будь-який інший спосіб, що не суперечить чинному законодавству.

Відтак, беручи до уваги викладені обставини, в контексті зазначених норм права, суд приходить до висновку, що незважаючи на накладення арешту на кошти позивача, як платника ЄСВ, останнім вчинялися правомірні юридичні дії, спрямовані на сплату ЄСВ та як наслідок, така сплата підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями та квитанціями, що свідчить про помилковість прийняття відповідачем податкової вимоги зі сплати ЄСВ від 09.07.2019 № 521-17 на суму 277 409,47 грн. та, як наслідок така вимога є протиправно та підлягає скасуванню.

Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу відповідачем, в порушення вимог ч. 2 ст. 77 КАС України не надано суду достатніх належних і допустимих у розумінні ст. 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність у повній мірі своїх дій щодо прийняття оскаржуваної вимоги.

У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Відтак, виходячи з меж заявлених позовних вимог та їх обґрунтування, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на з'ясуванні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України судовий збір підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НФ Трейдінг Україна» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 2, код ЄДР: 37883328) задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.07.2019 № Ю-521-17, прийняту Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г код ЄДР ВП 44082145) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НФ Трейдінг Україна» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 2, код ЄДР: 37883328) сплачену суму судового збору у розмірі 4161,14 грн.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 111 «Перехідні положення»).

Суддя О.А. Кармазін