ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про заміну відповідача правонаступником
06 жовтня 2022 року м. Київ № 640/20182/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А. розглядаючи в порядку письмового провадження питання про заміну сторони правонаступником у справі
за позовомПриватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС»
до третя особа:Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Головне управління Державної казначейської служби в м. Києві,
провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС» (04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8, код ЄДР: 20474912) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, вул. Грінченка, 3, код ЄДР: 38062828), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Національної комісії у вигляді відмови від видачі подання про повернення з Державного бюджету України штрафу в сумі 1700,00 грн.;
2) зобов'язати відповідача здійснити подання про повернення з Державного бюджету України штрафу в сумі 1 700,00 грн. згідно з п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів № 787.
Ухвалою від 25.10.2019 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 14.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Крім іншого, відмовлено у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи ГУ ДФС у м. Києві.
Судом встановлено, що позивач є страховою компанією, тобто здійснює діяльність у сфері фінансових послуг.
Штраф, який позивач просить повернути з бюджету у заявлений спосіб, стосується порушення законодавства про фінансові послуги.
Під час розгляду справи судом встановлено, що у зв'язку із набранням 01.07.2020 чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» від 12.09.2019 № 79-ІХ, з 01.07.2020 Національний банк України є правонаступником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у здійсненні повноважень та виконанні функцій з державного регулювання та нагляду у сфері ринків фінансових послуг у межах повноважень, встановлених Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Указом Президента України від 30.06.2020 року №259/2020, на виконання Закону України від 12.09.2019 року № 79-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг" (далі також - Закон № 79-ІХ) діяльність Нацкомфінпослуг припинено шляхом ліквідації.
Запис до ЄДР відносно припинення юридичної особи внесений 20.04.2021.
На підставі вказаного Закону розподілені функції відповідача (Нацкомфінпослуг) - НБУ став регулятором, крім іншого, страхових, лізингових, фінансових компаній, а НКЦПФР - у сфері регулювання недержавних пенсійних фондів та фондів фінансового будівництва.
В силу ч. 1 ст. 40 та ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» саме НБУ у межах своїх повноважень у сфері державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг має право застосовувати заходи впливу, зокрема, у вигляді штрафів, що застосовуються за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
У свою чергу, в силу положень ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» (в редакції - з урахуванням наведеного вище Закону 79-IX від 12.09.2019) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у випадках і межах, встановлених законом: накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення, на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
Таким чином, з 01.07.2020 року Національний банк України став регулятором ринку небанківських фінансових послуг фінансового сектору, а саме страхових, лізингових, факторингових компаній, кредитних спілок, ломбардів та інших фінансових компаній та, відповідно, у сферах, пов'язаних із реалізацією таких функцій, тобто, і у похідній від здійснення таких функцій НБУ - сфері повернення коштів, помилково чи надміру сплачених до бюджету у вигляді штрафів за порушення законодавства у сфері фінансових послуг.
В контексті останнього слід додати, що відповідно до абзацу 1 пункту 3 та абзаців 1 пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно з Додатком «Перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету» до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» органом, що контролює справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 21081100, який зазначено у постанові про накладення штрафу та за яким штраф сплачений до бюджету в сумі 1700,00 грн., була, на той час, Нацкомфінпослуг.
Враховуючи положення постанови КМ України від 8 вересня 2021 р. № 944 з цього Додатку виключено така позиція: "Нацкомфінпослуг» 21081100, 22011800".
У свою чергу, НКЦПФР до контролю за кодом надходжень 22090100, за вказаною постановою КМ України отримала контроль загалом за платежами за кодами "21081100, 22011800, 22090100" - у сфері своїх повноважень.
Що стосується НБУ, вказаний за контроль за платежами до бюджету, крім безпосередньо за ним визначених, визначений загальною позицією «Органи державної влади та інші державні органи» за кодом 21081100 - відповідно у сфері реалізації функцій та повноважень НБУ, який є особливим центральним органом державного управління.
Відтак, саме НБУ є правонаступником відповідача у сфері спірних відносин, що підтверджується власне і тим, що НБУ оформило на ім'я позивача подання про повернення про повернення коштів від 30.11.2020 № 2, копія якого наявна в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відтак, суд приходить до висновку про заміну відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на правонаступника Національний банк України.
Керуючись ст.ст. 9, 52, 72, 77, 80, 241, 243, 248, 256 КАС України суд, -
Здійснити заміну відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, яка припинена, на правонаступника у сфері виконуваних функцій - Національний банк України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9, код ЄДР: 00032106).
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до п. 20. ч. 1 ст. 294 КАС України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо заміни сторони у справі (процесуальне правонаступництво) в порядку, передбачено ст.ст. 293 - 296 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін