Рішення від 27.09.2022 по справі 580/2153/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 року справа № 580/2153/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. за участі секретаря судового засідання Мельникової О.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/2153/22

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.

13.05.2022 ОСОБА_1 , звернувшись до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з урахуванням вимог від 02.06.2022 вх.15605/22, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 21.03.2022 №30 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 21.03.2022 №30 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.04.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Додатково позивач просить суд стягнути з відповідача судові витрати, проте не визначає вид, суму, джерела.

Ухвалою суду від 06.06.2022 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Ухвалою суду від 21.07.2022 здійснено перехід із спрощеного провадження до загального, підготовче судове засідання призначено на 05.09.2022 - закрите і призначений розгляд справи по суті на 27.09.2022.

В обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що 26.04.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.03.2022 №30, виданої Черкаським інститутом пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України. Відповідач листом від 09.05.2022 повідомив, що відсутні законодавчі підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки. Зазначена відмова (на думку позивача) є протиправною, позаяк зі скасуванням рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 пунктів 1,2 Постанови 103, що набрало чинності 05.03.2019, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019.

Відповідач позов не визнав, 22.06.2022 вх. №12466/22 подав до суду відзив на позовну заяву. Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №704, проте з моменту здійснення перерахунку пенсії позивача збільшення розміру грошового забезпечення не відбувалось та постанови про перерахунок пенсій особам, що отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ на момент звернення позивача до суду Кабінет Міністрів України не ухвалював, тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивача повторно відсутні (надана довідка для перерахунку пенсії від 221.03.2022 №30 не відповідає ні затвердженій формі, ні вимогам чинного законодавства). Відповідач зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення для захисту порушеного права за довідкою станом на 05.03.2019 із вимогами про перерахунок пенсії з 01.04.2019, позаяк звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії лише у 2022 році.

Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі під час розгляду справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши аргументи щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.

Загальна концепція справедливого судового розгляду охоплює фундаментальний принцип змагальності процесу. Принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представляти свою справу за таких умов, що не ставлять її в явно гірше становище порівняно з протилежною стороною.

30.08.2022 вх.№25575/22 позивач, 06.09.2022 вх.№26558/22 відповідач повідомили про розгляд справи без їх участі.

Принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, закріплений частиною четвертою статті 9 КАС України, розуміється у виявленні та дослідженні доказів судом за власною ініціативою.

Ухвалою від 08.07.2022 суд у сторін витребував грошовий атестат та довідки, що використані під час призначення і перерахунків пенсії позивача.

Позивач стверджує, що «з 05.03.2019 - з дати набрання сили рішенням у справі №826/3858/16 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262», «право на перерахунок пенсії виникло саме з 01.04.2019 на підставі довідки від 21.03.2022», тому бездіяльність відповідача є протиправною.

Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є територіальним органом Пенсійного фонду України. Постановою Правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2 затверджені Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, де передбачено: Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Конституційний Суд України у справі від 02.11.2004 № 15-рп/2004 розтлумачив: верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, що за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення.

Згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій, що провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону 2262 усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 51 «строки перерахунку призначених пенсій» Закону №2262 передбачено: перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина 2); перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3).

Позивач переконаний, що «пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії» і виплату без обмеження строком, проте відповідач наполягає, що позивач пропустив строк звернення за захистом права.

Суд встановив, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону №2262 - за вислугою років (посвідчення серії НОМЕР_2 ).

Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України підготував на адресу позивача і Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку (дата звернення позивача не вказана) від 21.03.2022 №30 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, проте доказів про отримання від Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України позивачем такої довідки матеріали справи не містять.

Відповідно до частини 1 статті 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

У додатках до позову позивачем не надано заяви з датою звернення про отримання довідки (довільної форми, встановленої форми), зміст такого звернення позивачем не окреслений, а в листі -відповіді «про оформлення довідки ОСОБА_1 » від 21.03.2022 №8901-549/8937-01-27 відповідачем не заповнений реквізит «на № від».

Згідно з пунктом 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ 07.07.2014 № 13-1 передбачено, що заява разом із додатками до неї про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).

26.04.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, де просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 21.03.2022 №30, на яку відповідач листом від 09.05.2022 №2310-2314/К-02/8-2300/22 відповідно до Закону України «Про звернення громадян» повідомив про відсутність підстав для перерахунку, позаяк після скасування рішенням суду у справі №826/3858/18 пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, Кабінет Міністрів України не прийняв нормативно-правового акту щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, визначення складових грошового забезпечення, згідно з якими має відбуватися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом №2262.

Відповідно до п.4.3 постанови Правління ПФУ 07.07.2014 № 13-1не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Розписки із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви у порядку, визначеному постановою Правління ПФУ 07.07.2014 № 13-1, матеріали справи не містять.

Суд встановив, що індивідуального акта у формі рішення відповідач не приймав, позаяк розглянув заяву відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Верховний Суд у постанові від 18.07.2019 у справі №826/2426/16 (ЄДРСР 83104634) зазначив, що листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.

Суд зі змісту листа- відповіді від 09.05.2022 №2310-2314/К-02/8-2300/22 встановив, що відповідач вважає, що законодавчі підстави для перерахунку з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 відсутні на підставі довідки станом на 05.03.2019 від 21.03.2022 №30, проте відповідь не свідчить про сприяння позивачеві у реалізації прав особи під час звернення до суб'єкта публічної адміністрації, що доводить протиправну бездіяльність відповідача у контексті критеріїв частини 2 статті 2 КАС України, починаючи з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, позаяк позивач не був почутий, надавши довідку за посадою викладач кафедри із складовими: посадовий оклад - 5500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3455,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 5182,00 грн; премія (40%) - 2200,00 грн, усього - 17747,50 грн, що нетотожні наявним у пенсійній справі документам відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії станом на 01.01.2018 із складовими грошового забезпечення: посадовий оклад - 5500 грн, оклад за військове звання - 1410 грн, надбавка за вислугу років 50% - 3455 грн згідно довідки від 21.03.2018 №53 та відрізняється від відомостей грошового атестата на час звільнення зі служби: посадовий оклад - 1150 грн, оклад за спеціальним званням - 130 грн, надбавка за вислугу років 40% - 512 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1792 грн, премія (% не зазначений) - 2300 грн.

Під час вирішення спору судом відповідно до частини 5 статті 242 та частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України враховано висновки Верховного Суду, що викладені у рішенні від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19 щодо відмови у підготовці та наданні до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262, постанови Кабінету Міністрів України №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії (судове рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020). У рішенні від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 зазначено, що до компетенції Уряду належить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку 45. Зміни, внесені Постановою 103, зокрема до додатку 2 до Порядку 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. З дня набрання законної сили (05.03.2019) рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, що діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, що повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 до Порядку № 45, не змінився. 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Згідно з пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постановою №704 установлено додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підпункт 1 пункту 5 постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).

З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій з 01.04.2019, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач дійсно має право на отримання пенсії, виходячи із розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону № 2011 у межах строків згідно статті 51 Закону №2262.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України, тому до отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

У пункті 53 рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 зазначено, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, статті 9 Закону №2011 та з урахуванням положень постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

У справі № 580/1972/22 ЄДРСР 106544891(дата набрання законної сили: 29.09.2022) суд апеляційної інстанції зазначив: обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд першої інстанції правильно визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 21.02.2022 щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 № 9/1-1717 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення. Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції під час розгляду справи неправильно застосовано норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно із пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 135/13402 зі змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду України від 07.02.2012 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262 якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Верховний Суд у пункті 40 рішення від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 наголосив: до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії відповідача.

Верховний Суд у справі № 552/3407/17 дійшов висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і у подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії».

Матеріали справи не містять доказів щодо рішень КМУ про зміну розміру грошового забезпечення позивача у зв'язку із підвищенням пенсії, позаяк йдеться про різні складові, тому частина 3 статті 51 і частина 2 ст.51 Закону №2262 щодо виплати у межах 12 місяців до спірних правовідносин не застосовується.

У постанові ВПВС 17.12.2019 у справі №160/8324/19 (ЄДРСР 90228179) щодо оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням положень Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії йдеться про право для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019.

Законодавець встановлює строк звернення до адміністративного суду з дня, коли особа дізналася або мала б дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія, вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії, звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому, в будь-якому разі її сума відома особі, яка її отримує.

Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Матеріали справи не місять доказів звернення позивача до відповідача про перерахунок, починаючи з моменту обізнаності - оприлюднення загальновідомого рішення, що набрало законної сили за результатом оскарження 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 ЄДРСР 79199205 та/або доказів щодо поважності причин несвоєчасного звернення за довідкою (щодо доказів і доводів у контексті вини Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України) з метою оновлення матеріалів пенсійної справи шляхом направлення заяви відповідної форми для перерахунку.

«Належною особі» пенсією у розумінні майнового права розуміється нарахована уповноваженим суб'єктом владних повноважень за матеріалами пенсійної справи на підставі закону, проте не виплачена сума, або у контексті легітимного очікування - за не здійснений перерахунок з вини відповідача/іншого суб'єкта публічної адміністрації, що має бути доказаною, тоді йдеться про виплату без обмеження строком.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а (ЄДРСР 94345945) дійшла висновку щодо не обмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії, належать застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень про обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Матеріали справи не містять доказів, а доводи позивача - аргументів щодо бездіяльності відповідача та/або його вини, починаючи з 01.04.2019 у зв'язку зі зверненням позивача 26.04.2022 про перерахунок, пов'язаний із додатковими складовими грошового забезпечення відповідно до довідки від 21.03.2022 №30.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Верховний Суд у справі №240/12017/19 зазначив (ЄДРСР 95946021), що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою у межах строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

У справі ЄДРСР 105137781 № 580/100/22 суд апеляційної інстанції наголосив: строк звернення до суду, передбачений ст. 122 КАС України, застосовується до спірних правовідносин, а отримання позивачем листа від відповідача у відповідь на його заяву про перерахунок пенсії не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, та свідчить про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку, позаяк такі дії позивач почав вчиняти більш ніж через 6 місяців після отримання пенсії.

Строк звернення до суду, передбачений частиною 2 ст. 122 КАС України застосовується до спірних правовідносин, а отримання позивачем листа рекомендаційного характеру від відповідача у відповідь на його звернення-заяву про перерахунок пенсії не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення права.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Встановлені процесуальним законом строки не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення.

Застосовуючи строки у сфері пенсійного забезпечення варто враховувати право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист.

У триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухилився від виконання обов'язків (триваюча протиправна бездіяльність, починаючи з дати звернення позивача) щодо врахування складових за новою довідкою від 21.03.2022 №30 для перерахунку пенсії позивача суб'єктом публічної адміністрації, проте протиправної бездіяльності у невиплаті недонарахованої/неперерахованої пенсії позивачеві суд не встановив і у цій частині позовної вимоги належить відмовити.

Суд, починаючи з 01.04.2019, вини відповідача не встановив (пенсія не є належною до виплати/перерахованою, тому не йдеться про порушення строків виплати ні у межах 12 місяців, ні без обмеження строків (за відсутності доведеної належними, допустимим, достовірними, достатніми доказами вини відповідача) згідно статті 51 Закону №2262 та без обмеження строком відповідно до частин першої та другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо нарахованої суми пенсії), тому дійшов висновку про поновлення порушеного майнового права позивача з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини - надходження оновленої довідки від 21.03.2022 №30 до матеріалів пенсійної справи.

Оцінюючи доводи і докази про бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачеві, починаючи з 01.04.2019, за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона є частково протиправною з дня звернення позивача до відповідача - з 26.04.2022, позаяк відповідач, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії з 01.05.2022 з урахуванням оновленої довідки, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно/несправедливо, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), без мотивів відмови у контексті обов'язків належного врядування і дотримання строків перерахунку з подальшою виплатою донарахованої пенсії.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, варто зважати на його ефективність згізно частини 1 статті 2 КАС України, статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд не встановив і не визнає протиправною бездіяльність відповідача з 01.04.2019 до 25.04.2022, проте визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 26.04.2022 щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за оновленою довідкою, у не здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 21.03.2022 №30 через не сприяння позивачеві у реалізації майнового права у сфері пенсійного забезпечення, тому позовні вимоги належить задовольнити частково, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок на підставі довідки від 21.03.2022 №30 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.05.2022 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну суми пенсії з урахуванням структури складових грошового забезпечення), та виплатити ОСОБА_1 донараховану пенсію за результатом перерахунку на підстави розпорядження відповідача.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позивачем сплачено судовий збір у сумі 992,40 грн (квитанція від 13.05.200 № ПН5945116), позовні вимоги задоволено частково, наявні підстави для стягнення витрат зі сплати судового збору у сумі 496,20 грн.

Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 26.04.2022 у відмові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 21.03.2022 № 30 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату з 01.05.2022 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 21.03.2022 №30 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 [ АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ] витрати зі сплати судового збору у сумі 496,20 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити учасникам справи.

Учасники справи:

ОСОБА_1 [ АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул.Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538].

Судове рішення складене 06.10.2022.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА