з питань залучення до участі у справі третіх осіб та витребування доказів
Справа № 500/3285/22
06 жовтня 2022 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження питання про залучення до участі у справі треті осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
16 вересня 2022 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Тернопільській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», починаючи з 24.02.2022.
Ухвалою від 20.09.2022, суд залишав позовну заяву без руху, встановивши строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 27.09.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
04.10.2022 через відділ документального забезпечення суду, представником відповідача подано відзив на позовну заяву з додатками, зі змісту якого слідує що він повністю заперечує проти задоволення позовних вимог.
Також, 04.10.2022 представником відповідача подано клопотання, у якому просить суд залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача чотири органи державної влади, а саме: Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Державну судову адміністрацію України та Службу судової охорони.
Подане Територіальним управління Служби судової охорони у Тернопільській області клопотання обґрунтовано тим, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень в розумінні бюджетного законодавства, є по відношенні до згаданих органів державної влади - розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, з огляду на що, незалучення Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Державної судової адміністрації України та Служби судової охорони до участі у справі може призвести в подальшому до неможливості виконання судового рішення, неналежного вирішення спору та може нівелювати гарантії захисту соціальних прав і свобод співробітників Служби судової охорони.
Частиною четвертою статті 49 КАС України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Суд зазначає, що відповідачем у даній справі є Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області (у якому працює позивач), а предметом спору - визнання протиправною невиплату позивачу Територіальним управлінням додаткової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року №168 за період з 24.02.2022 по 03.05.2022.
Відповідно до статті 160 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби.
Відповідно до частини сьомої статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (в редакції змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони» №1417-IX від 27.04.2021), фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частин другої та третьої статті 165 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (в редакції змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони» №1417-IX від 27.04.2021), грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками.
Співробітникам Служби судової охорони гарантується інший соціальний захист в обсягах та порядку, передбачених Законом України "Про Національну поліцію" для поліцейських, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на фінансування Служби судової охорони.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони» №289 від 03.04.2019, порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.
Так, механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони визначено Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384.
За приписами статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності Служби судової охорони здійснює Державна судова адміністрація України.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Розглянувши матеріали справи та заяву про залучення третіх осіб від 04.10.2022, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Службу судової охорони та Державну судову адміністрацію України, оскільки Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом, а Служба судової охорони є уповноваженим органом на отримання бюджетних асигнувань та їх перерозподіл між територіальними управліннями Служби судової охорони, а тому рішення у справі може вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки, з огляду на що клопотання представника відповідача в цій частині підлягає до задоволення.
Разом з тим, зважаючи на предмет спору та підстави позову, враховуючи матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення до участі у розгляді даної справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України з підстав того, що відповідачем не наведено належних обґрунтувань того, що рішення у даній судовій справі може вплинути на права та обов'язки вказаних суб'єктів владних повноважень, з огляду на що в задоволенні клопотання відповідача в цій частині слід відмовити.
Водночас, відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно із частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до частин першої-шостої статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Згідно з частиною шостою статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Суд зазначає, що при розгляді даної судової справи, в тому числі підлягають з'ясуванню, обставини стосовно фінансування видатків на виплату співробітникам Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, протягом спірного періоду, зокрема в частині того, чи вносилися зміни до кошторису Служби судової охорони та/або Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області та Державної судової адміністрації України в цій частині і які, а також яким чином відбулось розпорядження такими коштами.
За наведених обставин, з метою повного, об'єктивного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача - Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області та третіх осіб - Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України: кошторис на 2022-ий рік по Територіальному управлінні Служби судової охорони у Тернопільській області з планом асигнувань за 2022 рік, та накази (розпорядження) про призначення (нарахування) позивачеві спірних сум.
Керуючись статтями 9, 49, 80, 94, 183, 248, 256 КАС України, суд
Клопотання представника Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, - задовольнити частково.
Залучити до участі у справі Державну судову адміністрацію України (місцезнаходження: місто Київ, вулиця Липська, 18/5, 01601, код ЄДРПОУ: 26255795, електронна адреса: inbox@rada.gov.ua, тел. (044) 207-35-46) та Службу судової охорони (місцезнаходження: місто Київ, вулиця Липська, 18/5, 01601, код ЄДРПОУ: 42902258, тел. (044) 272-11-16) в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В задоволенні клопотання представника Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України, - відмовити.
Відповідно до статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, встановити:
третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 5-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання пояснень щодо позову.
Витребувати у відповідача - Територіального управління Служби судової охорони у Тернопільській області (місцезнаходження: місто Тернопіль, вулиця Грушевського, 6, 46021, код ЄДРПОУ: 4329360, тел. (0352) 23-54-22, електронна адреса: inbox.te@sso.gov.ua) та третіх осіб - Служби судової охорони (місцезнаходження: місто Київ, вулиця Липська, 18/5, 01601, код ЄДРПОУ: 42902258, тел. (044) 272-11-16) та Державної судової адміністрації України (місцезнаходження: місто Київ, вулиця Липська, 18/5, 01601, код ЄДРПОУ: 26255795, електронна адреса: inbox@rada.gov.ua, тел. (044) 207-35-46): Кошторис на 2022-ий рік по Територіальному управлінні Служби судової охорони у Тернопільській області з планом асигнувань за 2022 рік та накази (розпорядження) про призначення (нарахування) позивачеві спірних сум.
Витребувані документи надати до Тернопільського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: вулиця Грушевського, 6, м. Тернопіль, 46000) у строк для подачі пояснень щодо позову.
У разі якщо особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Мірінович У.А.