06 жовтня 2022 р. Справа №480/1866/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кролевецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що рішенням сесії № 29 Буйвалівської сільської ради від 25.07.1996 йому була надана у приватну власність земельна ділянка для ведення садівництва площею 0,08 га за межами населеного пункту - села Буйвалове. На підставі ст. 121 Земельного кодексу України він має право на безоплатну передачу у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у розмірі не більше 0,12 га. Позивач є членом товариства "Садівник" з 1989 року і починаючи з 1996 року користувався земельною ділянкою площею 0,12 га, яку фактично обробляє до цього часу. У зв'язку з цим він звернувся до Кролевецької міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,04 га за межами населеного пункту села Буйвалове Конотопського району Сумської області.
Листом від 09.09.2021 № 02-30/3527 відповідач повідомив, що рішенням сесії № 29 Буйвалівської сільської ради від 25.07.1996 позивачу надана у приватну власність земельна ділянка для ведення садівництва загальною площею 0,08 га, а відповідно до п. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення. Вважає, що цим листом йому відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідно, він є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки законодавчо встановлені підстави для відмови в наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні. Просив позов задовольнити та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що на неодноразові звернення позивача про надання у приватну власність земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,04 га за межами населеного пункту - села Буйвалове Конотопського району Сумської області - Кролевецька міська рада надавала відповіді відповідно до норм чинного законодавства. На сьогодні під час воєнного стану не вирішуються земельні питання про безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації. Вказує, що позивач приватизував земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,08 га згідно з рішенням Виконавчого комітету Буйвалівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 25.07.1996 № 29 "Про надання в приватну власність земельних ділянок", що підлягає виконанню, і може замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) без надання дозволу на її розроблення у спеціального суб'єкта господарювання, що має право здійснювати відповідну діяльність. Тобто позивач уже використав право приватизації земельної ділянки за видом цільового призначення - для ведення садівництва, проте правовстановлюючі документи на землю не виготовив і право власності не зареєстрував. При цьому наголошує, що згідно з ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є членом садівничого товариства "Садівник" з 1989 року. Рішенням Виконавчого комітету Буйвалівської сільської ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області від 25.07.1996 № 29 позивачу надана у приватну власність земельна ділянка для ведення садівництва площею 0,08 га за межами населеного пункту - села Буйвалове (а.с.7,21-22).
Позивач звернувся до Кролевецької міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,04 га за межами населеного пункту села Буйвалове Конотопського району Сумської області.
Листом від 09.09.2021 № 02-30/3527 відповідач повідомив, що рішенням сесії № 29 Буйвалівської сільської ради від 25.07.1996 позивачу надана у приватну власність земельна ділянка для ведення садівництва загальною площею 0,08 га. Відповідно до п. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення (а.с.6).
Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови Кролевецька міська рада повинна керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, з відповідним обгрунтуванням.
Так, відповідачем у цій справі є Кролевецька міська рада - орган місцевого самоврядування.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон).
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
На підставі ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до повноважень міської ради у галузі земельних відносин належить, зокрема, вирішення питання щодо передачі земельних ділянок у власність для ведення садівництва. Таке питання вирішується виключно на пленарному засіданні міської ради, за результатами розгляду якого рада приймає рішення.
У даному випадку питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність позивачу на пленарному засіданні ради не розглянуте, доказів цього відповідачем не надано.
Тобто рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивованого рішення про відмову в наданні такого дозволу Кролевецькою міською радою прийнято не було, а лист відповідача від 09.09.2021 на заяву про надання дозволу взагалі не вирішує зазначене у заяві питання, цей документ не містить чіткого припису органу влади стосовно порушеного питання та не спричиняє правових наслідків.
Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на звернення ОСОБА_1 , діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тим самим допустив протиправну бездіяльність, яка не відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України.
При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про зобов'язання Кролевецької міської ради прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з огляду на таке.
Надаючи відповідь на звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,4 га для ведення садівництва у власність, відповідач зазначає, що рішенням сесії № 29 Буйвалівської сільської ради від 25.07.1996 позивачу надана у приватну власність земельна ділянка для ведення садівництва загальною площею 0,08 га, а відповідно до п. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення. Тобто по суті звернення позивача не розглянуте та рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову в наданні такого дозволу не прийняте.
Разом з тим, заявлений позивачем спосіб захисту порушеного права шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність передбачає встановлення відповідачу обов'язку дотримуватися визначеної поведінки у своїй діяльності, що суперечить правовій природі дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень, якими є повноваження адміністративного органу обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. У свою чергу, суд не вправі втручатися в реалізацію повноважень колегіальним органом (в його дискреційні повноваження).
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Кролевецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,04 га за межами населеного пункту села Буйвалове Конотопського району Сумської області, та прийняти рішення за наслідками її розгляду відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, що, у свою чергу, буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Кролевецької міської ради (41300, Сумська область, Конотопський район, м. Кролевець, площа Миру, 1, код ЄДРПОУ 34135352) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кролевецької міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,04 га, яка прилягає до земельної ділянки площею 0,08 га, що була виділена ОСОБА_1 за межами населеного пункту села Буйвалове згідно з рішенням Буйвалівської сільської ради від 25.07.1996 № 29.
Зобов'язати Кролевецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,04 га за межами населеного пункту села Буйвалове Конотопського району Сумської області та за результатами її розгляду прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах