06 жовтня 2022 р. Справа №480/741/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06.04.2020 № 18-3871/16-21-СГ йому було надано дозвіл на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області. На підставі отриманого наказу було виготовлено та погоджено проект землеустрою. Вказаний проект землеустрою було погоджено без зауважень. Дана земельна ділянка площею 2,00 га зареєстрована в Державному земельному кадастрі з кадастровим номером 5924783800:04:003:0625.
Позивач подав відповідачу заяву про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність разом з оригіналом такого проекту та копією витягу з Державного земельного кадастру, однак заява розглянута не була, рішення про затвердження проекту землеустрою відповідачем не прийняте, мотивів його неприйняття не наведено. Вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки Земельним кодексом України не передбачено підстав для ухилення від розгляду заяви та відмови в затвердженні погодженого проекту землеустрою. У даному випадку передбачено лише обов'язок відповідача затвердити проект, натомість відповідач не прийняв рішення про затвердження проекту землеустрою та навіть не надав відповіді на заяву про затвердження проекту. Вважає, що ухиляючись від розгляду по суті поданої заяви, відповідач допускає протиправну бездіяльність, чим порушує його права та законні інтереси в питанні одержання у власність земельної ділянки. Просив позов задовольнити та зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати її у власність.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до протоколу засідання сесії Степанівської селищної ради 29 жовтня 2021 року п'ятнадцятої сесії восьмого скликання розглянуто питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність позивачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5924783800:04:003:0625, площею 2,00 га. За результатами розгляду цього питання рішення не було прийняте. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено, оскільки рада не прийняла рішення, не набравши необхідної кількості голосів, при цьому процедурно усі дії були вчинені, адже питання було винесене на розгляд. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 06.04.2021 Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області було видано наказ про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.11).
На підставі виготовленого та погодженого проекту в Державному земельному кадастрі зареєстровано земельну ділянку площею 2,00 га з кадастровим номером 5924783800:04:003:0625.
Позивач подав відповідачу заяву про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність разом з оригіналом такого проекту та копією витягу з Державного земельного кадастру (а.с.10). Рішення з указаного питання відповідач не прийняв.
Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Підстав для відмови у затвердженні належним чином погодженого Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність законодавством не передбачено.
Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідач фактично ухилився від розгляду заяви позивача про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що не передбачено законом, тому така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України.
При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про зобов'язання Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області прийняти рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з огляду на таке.
Так, відповідачем у даній справі є Степанівська селищна рада - орган місцевого самоврядування.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон).
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
На підставі ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до повноважень селищної ради у галузі земельних відносин належить, зокрема, прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Таке рішення приймається виключно на пленарному засіданні селищної ради.
У спірних правовідносинах рішення затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність Степанівською селищною радою прийнято не було. Відповідач у відзиві зазначає, що на засіданні сесії рішення з указаного питання не прийняте, тобто по суті звернення позивача не розглянуте та рішення про затвердження проекту землеустрою не прийняте.
Разом з тим, заявлений позивачем спосіб захисту порушеного права шляхом зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність передбачає встановлення відповідачу обов'язку дотримуватися визначеної поведінки у своїй діяльності, що суперечить правовій природі дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень, якими є повноваження адміністративного органу обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. У свою чергу, суд не вправі втручатися в реалізацію повноважень колегіальним органом (в його дискреційні повноваження).
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Степанівську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради (Косівщинської сільської ради) Сумського району Сумської області та надання земельної ділянки у власність, та прийняти рішення за наслідками її розгляду відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, що, у свою чергу, буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Матеріалами справи підтверджується, що між позивачем та адвокатом Дерезою М.Е. 13.12.2021 укладено Договір про надання правничої допомоги (а.с.13). Відповідно до умов договору документом, який підтверджує надання правової допомоги, є акт прийому-передачі наданих адвокатських послуг до договору. Відповідно до Акта № 1 від 16.12.2021 прийому-передачі наданих адвокатських послуг до Договору від 13.12.2021 вартість наданих адвокатом послуг становить 9000,00 грн за складання позовної заяви та супроводження справи в суді першої інстанції (а.с.14). На підтвердження оплати послуг адвоката у розмірі 9000,00 грн доказів не надано.
Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Всупереч вказаній нормі позивач документально не підтвердив, що він сплатив кошти на виконання договору про надання правничої допомоги, та не надав детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, у зв'язку з чим суд не може встановити, які саме вчинені дії (надані послуги) адвокатом на виконання Договору про надання правничої допомоги в адміністративній справі. У свою чергу, в Акті прийому-передачі наданих адвокатських послуг не розмежовано, які саме послуги надані адвокатом та яка їх вартість. За таких обставин, оскільки доказів на підтвердження оплати послуг адвоката та детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, позивачем не надано, у суду немає підстав для задоволення вимоги про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області 992,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.17).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (42304, Сумська область, Сумський район, смт. Степанівка, вул. Центральна, 5, код ЄДРПОУ 04390148) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради (Косівщинської сільської ради) Сумського району Сумської області та надання земельної ділянки у власність.
Зобов'язати Степанівську селищну раду Сумського району Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради (Косівщинської сільської ради) Сумського району Сумської області та надання земельної ділянки у власність та за результатами її розгляду прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області на користь ОСОБА_1 992,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.
В задоволенні вимоги про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах