Рішення від 06.10.2022 по справі 480/1096/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2022 року Справа № 480/1096/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1096/22 за позовом ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що він звернувся до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області. Заява була винесена на розгляд 1 сесії Чернеччинської сільської ради восьмого скликання від 20.11.2020, але не підтримана більшістю голосів депутатів. Така бездіяльність оскаржена позивачем у судовому порядку. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 у справі № 480/3790/21, яке набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, яка полягає у невирішенні питання та неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (за межами населених пунктів), та зобов'язано Чернеччинську сільську раду Охтирського району Сумської області на найближчій сесії розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення суду відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та рішенням сьомої сесії восьмого скликання від 16.07.2021 відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Позивач вважає відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, та просить суд зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Так, вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в рішенні Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 16.07.2021 не наведено жодної з них. Таким чином, підстави для відмови позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що бажана до відведення позивачу земельна ділянка перебуває в масиві земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930, загальною площею 14,8192 га, відведеної для громадських пасовищ. Вказує, що орган місцевого самоврядування має право створювати на землях комунальної власності громадські пасовища. У свою чергу, Чернеччинською сільською радою реалізація цього права здійснена у повній відповідності з вимогами Земельного кодексу України та інших законів з питань землеустрою. Зауважує, що на час винесення оскаржуваного рішення визначене заявником бажане місце розташування земельної ділянки перебувало в масиві вказаної земельної ділянки (код згідно з КВЦПЗ 18.00) з цільовим призначенням: землі загального користування для громадського пасовища та сінокосіння, що унеможливлює передачу її у власність. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25.09.2020 позивач звернувся до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області.

Листом від 27.11.2020 № 02-27/2398 відповідач повідомив, що заява була винесена та розглянута на 1 сесії Чернеччинської сільської ради восьмого скликання від 20.11.2020, але не підтримана більшістю голосів депутатів.

Така бездіяльність оскаржена позивачем у судовому порядку. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 у справі № 480/3790/21, яке набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, яка полягає у невирішенні питання та неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про надання або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (за межами населених пунктів), та зобов'язано Чернеччинську сільську раду Охтирського району Сумської області на найближчій сесії розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні; в іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с.6,7-10).

На виконання рішення суду відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та рішенням сьомої сесії восьмого скликання від 16.07.2021 відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (а.с.11-12).

Суд погоджується з таким рішенням відповідача та вважає рішення Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області про відмову у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства обґрунтованим з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

На підставі ст.ст. 81, 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови Чернеччинська сільська рада Охтирського Сумської області повинна керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, з відповідним обґрунтуванням.

У даному випадку позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Такий висновок відповідача підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи.

Так, Чернеччинською сільською радою 04.06.2020 було прийнято рішення "Про створення громадських пасовищ на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області". Цим рішенням було затверджено Положення про громадські пасовища на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності для створення громадських пасовищ (КВЦПЗ-18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області. В подальшому рішенням Чернеччинської сільської ради від 20.11.2020 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадських пасовищ (код згідно з КВЦПЗ-18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області. 14.01.2021 внесено зміни до зареєстрованого права комунальної власності на нерухоме майно в частині цільового призначення на земельну ділянку з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930, площею 14,8192 га, з коду згідно з КВЦПЗ-16.00 (землі запасу) на код згідно з КВЦПЗ-18.00 (землі загального користування, громадські пасовища) відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (а.с.28,30-39).

Отже, відповідач у спірному рішенні обґрунтовано зазначив підставу відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки бажана до відведення земельна ділянка перебуває в масиві земельної ділянки, відведеної для громадських пасовищ.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на звернення ОСОБА_1 , дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення є таким, що відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необгрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Чернеччиської сільської ради (42744, Сумська область, Охтирський район, с. Чернеччина, вул. Заводська, буд. 2, код ЄДРПОУ 04389940) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах