Рішення від 07.10.2022 по справі 442/5650/22

Справа №442/5650/22

Провадження №2-а/442/89/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2022 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючої-судді Грицай М.М.,

секретар судового засідання Антоненко В.О.,

з участю позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Ловінського Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 , від імені якого діє його представник - адвокат Ловінський Денис Вікторович, до Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Інспектора Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенанта поліції Мартинюка Ярослава Юрійовича, Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , від імені якого діє його представник - адвокат Ловінський Д.В., звернувся до суду із вищевказаним адміністративним позовом.

Позов мотивує тим, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАР №5791662 від 23.08.2022, його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510,00 грн.

У постанові зазначено, що 23.08.2022 о 08 год 54 хв в м. Дрогобичі по вул. Стрийська, 140, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, проїхав перехрестя на заборонний жовтий сигнал сфітлофора, чим порушив вимоги пункту 8.7.3.ґ Правил дорожнього руху України.

Зазначену постанову вважає такою, що підлягає скасуванню, оскільки наведене у постанові не відповідає дійсним обставинам справи. Зазначив, що 23.08.2022 здійснював поїздку у власних справах по вул. Стрийська в напрямку центру та проїхав перехрестя на зелений сигнал світлофору. В цей час патрульний автомобіль поліції знаходився на виїзді з вулиці Раневицька. Після того як проїхав перехрестя поблизу вул. Стрийська, 285, його зупинили працівники поліції, показали відеозапис на мобільному телефоні, на якому не зафіксовано світлофор на який він переїхав перехрестя, а лише світлофор на якому включився жовтий сигнал з сторони вулиці Раневицької. На його пояснення, що він рухався з приблизної швидкістю 50 км/год на зелений сигнал світлофора, не реагували. Зазначив, що навіть, якщо в момент проїзду перехрестя увімкнувся б жовтий сигнал світлофора, то мав право завершити проїзд перехрестя відповідно до п. 8.11. Правил дорожнього руху України. Крім того, у постанові відсутні будь-які відомості про долучення відеофіксації правопорушення. Зважаючи на вказане, просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення та закрити провадження у даній справі.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та пояснив, що він рухався автомобілем згаданого дня по вул.Стрийській і, наближаючись до перехрестя, він чітко бачив зелений сигнал світлофора, при чому, такий безперервно світив, не блимаючи. Після того, як він проїхав це перехрестя, з іншої дороги виїхали поліцейські та, наздогнавши, здійснили зупинку його автомобіля. Спершу вони запитали, чому він порушує, зазначивши, що він не пропустив пішохода. Однак, знаючи достеменно, що цього не вчиняв, він заперечив полійцейським та перепитав причину зупинки. Тоді йому вказали на порушення, яке виразилось у проїзді перехрестя на жовтий сигнал світлофора. Після того, як він знову заперечив, оскільки впевнений був, що проїхав на зелене світло, працівник поліції показав йому відео на телефоні, де було видно лише світлофор, встановлений зі строни дороги, з якої виїхали поліцейські, і на такому світився жовтий сигнал. Він звичайно звернув на це увагу поліцейських, вимагаючи при цьому складення ними протоколу, однак, останні, не зважаючи на його пояснення, видрукували зі спеціального технічного засобу постанову про накладення адміністративного стягнення. Вважає таку постанову незаконною та просить її скасувати.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та доповнив, що до оскаржуваної постанови не надано жодного доказу на доведення вини позивача. При цьому, вважає, що таких просто немає, оскільки позивач не здійснював проїзд на жовтий сигнал світлофора. Відтак, просить суд скасувати постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та закрити провадження у справі.

Відповідачі та їх представники у судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового засідання. Відзиву на позов не подали.

Суд, вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про таке.

Встановлено, що згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАР №5791662 від 23.08.2022, до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510,00 грн, у зв'язку з тим, що він 23.08.2022 о 08 год 54 хв в м. Дрогобичі по вул. Стрийська, 140, керуючи транспортним засобом "CITROEN C-ELYSEE", НОМЕР_1 , проїхав перехрестя на заборонний жовтий сигнал світлофора, чим порушив вимоги пункту 8.7.3.ґ Правил дорожнього руху України (порушення проїзду на жовтий сигнал світлофора, що

забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів).

Статтею 245 КУпАП передбачено, що при розгляді справи повинно бути всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень.

Згідно зі ст. 252 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідачами у встановлені строки відзив або інші докази правомірності складення оскаржуваної постанови надано не було, не зазначено причин неподання таких. Згідно ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути розцінено судом як визнання позову.

Слід звернути увагу, що до оскаржуваної постанови працівники поліції не надали будь-яких доказів на підтвердження вчинення позивачем адміністративного правопорушення. Так, у графі 7 постанови «до постанови додаються» нічого не зазначено. У той же час, наявність лише постанови про накладення адміністративного стягнення не дає підстав стверджувати про допущення позивачем порушень Правил дорожнього руху. Вказане узгоджується із позицією ВС, викладеною у постанові від 26.04.2018 у справі №338/1/17, згідно із якою постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не може бути беззаперечним доказом вчинення правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення. Крім того, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. Такий висновок викладений ВС КАС від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд має право, зокрема скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, оскільки під час розгляду судом даної адміністративної справи відповідачами не надано доказів щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, відзиву на позов не подано, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити шляхом скасування оскаржуваної постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення.

Крім цього, оскільки належним відповідачем у справах про оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення (постанова Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 27.02.2020 у справі №759/13033/14-а), з Головного управління Національної поліції у Львівській області, згідно з положеннями ч. 1 ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір за подання позовної заяви до суду в сумі 496,20 грн.

Керуючись ст.ст 19, 77, 139, 159-163, 286 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАР 5791662 від 23.08.2022, винесену інспектором Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенантом поліції Мартинюком Ярославом Юрійовичем, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок).

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя Грицай М.М.