ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 вересня 2022 року м. Київ № 752/51/17-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю виконання рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
Пенсійного фонду України,
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (надалі - Відповідач 1), Пенсійного фонду України (надалі - Відповідач 2), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - Відповідач 3), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 (з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та з 01.01.2017 року - у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів»), якого було відряджено до органів, утворених Президентом України згідно з п.28 ч.1 ст.106 Конституції України, який звільнився з військової служби з посади старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України та посадовий оклад якого прирівняно до посадового окладу керівника самостійного відділу (служби) Адміністрації Президента України; зобов'язати Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та з 01.01.2017 року - у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», після отримання від Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві інформації про осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зобов'язати уповноважений ним орган підготувати довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера ОСОБА_1 за встановленою формою та надати їх Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві виходячи з розміру посадового окладу з 01.05.2016 року - 8718,6 грн. та з 01.01.2017 року - 9020,0 грн.; зобов'язати Пенсійного фонду України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 встановленим порядком повідомити про це Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві у десятиденний строк з моменту надходження інформації від Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії встановленим порядком проінформувати відповідний орган, який уповноважений Міністерством оборони України видавати довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера ОСОБА_1 для перерахунку йому пенсії; після отримання довідок про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплачувати пенсію згідно чинного законодавства.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 з 01.05.2016 року у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році";
- зобов'язано Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_1 з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 травня 2016 року з урахуванням збільшення посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292, який складає 8718,60 грн.;
- в решті позовних вимог відмовлено повністю.
11 травня 2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчі листи у справі №752/51/17-а.
Разом з тим, до Окружного адміністративного суду міста Києва ОСОБА_1 було надіслано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі 752/51/17-а у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2022 року зобов'язано Міністерство оборони України подати до суду звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року в справі №752/51/17-а у 20-денний строк з дати отримання даної ухвали.
Копію даної ухвали суду від 11 лютого 2022 року отримано відповідачем 08 квітня 2022 року.
26 квітня 2022 року Міністерством оборони України подано апеляційну скаргу на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2022 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2022 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2022 року без змін.
25 серпня 2022 року представник Міністерства оборони України подав до суду заяву про продовження строку подачі звіту, а також сам звіт про виконання рішення суду у справі 752/51/17-а.
Розглядаючи питання щодо строку подачі звіту суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Заява про продовження строку подачі звіту обґрунтована тим, що Міноборони як центральний орган виконавчої влади та військового управління, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України та воєнним станом, не мало можливості своєчасно, у встановлені законом строки, направити звіт про виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2022 по справі № 752/51/17-а.
Враховуючи доводи представника Міністерства оборони України наведені у заяві , суд дійшов висновку про можливість поновлення строку для виконання вимог ухвали.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту про виконання рішення суду від 26 лютого 2018 року у справі № 752/51/17-а, суд враховує наступне.
Вказаний звіт обґрунтований тим, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року та ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 лютого 2022 року по справі № 752/51/17-а ІНФОРМАЦІЯ_1 22 серпня 2022 року за вихідними №№ ВСЗ/1510, № ВСЗ/1511 від 22.08.2022 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ФЛ-132659) із зазначенням усіх видів грошового забезпечення виходячи з розміру посадового окладу - 8718,60.
Як вбачається з матеріалів справи ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовлено довідку від 22 серпня 2022 року № ВСЗ/1511 про розмір забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 враховуючи збільшений посадовий оклад, розмір грошового забезпечення стном на 01.05.2016 за посадою: старший інспектор оперативно - аналітичного відділу штабу Генеральної військової інспекції при президентові України становить: посадовий оклад - 8 718,60 грн.; Оклад за військовим званням полковник 135,00 грн.; Надбавка за вислугу років 40% - 3 541,44 грн.; Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50,0% - 6 197,52 грн.; Надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15,0% - 1 307,79 грн.; Надбавка за особливий характер служби 80,0% - 7 082,88 грн.; Премія 10,0% - 871,86 грн.; усього - 27 855,09 грн.
Відповідно до частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Відповідно до ст.ст. 129, 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічна норма закріплена в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З огляду на те, що на виконання вимог ухвали суду від 11 лютого 2022 року відповідачем надано докази повного виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі №752/51/17-а, суд приходить до висновку про наявність підстав для прийняття звіту відповідача від 25 серпня 2022 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Поновити Міністерству оборони України строк для подачі звіту про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі №752/51/17-а.
строк Прийняти звіт Міністерства оборони України від 25 серпня 2022 року про виконання судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі №752/51/17-а..
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя А.Б. Федорчук