Справа № 540/1062/22
04 жовтня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонський завод гумотехнічних виробів" про стягнення страхових коштів
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонський завод гумотехнічних виробів", за результатом розгляду якого позивач просить суд Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонський завод гумотехнічних виробів» (код ЄДРПОУ 05516932) на користь Управління виконавчої дирекції Фонд у соціального страхування України в Херсонській області страхові кошти в сумі 42306 (сорок дві тисячі триста шість) гривень 22 копійки, які підлягають перерахуванню на розрахунковий рахунок UА 148 999 980 000 355 439 000 121 002, в ГУДКСУ, МФО 899998 одержувач: Херсонське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 41415665.
В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що за результатами перевірки, згідно частини 8 статті 15 Закону № 1105, начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області 22.11.2021 винесено Рішення № 324 про повернення ТОВ "Херсонський завод гумотехнічних виробів" коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 38355,60 грн. У зв'язку з невиконанням у визначений термін Рішення № 324, начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, згідно абзаців 2, 3 частини 6 статті 15 Закону № 1105 винесено 13.12.2021 Рішення № 345 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду суму 3950,62 грн., які підлягають поверненню у десятиденний термін з дати отримання. Рішення № 345 отримано Відповідачем 20.12.2021, про що свідчить підпис відповідальної особи страхувальника про отримання поштового відправлення № 7303403090016. Кошти своєчасно не повернуті. Таким чином, загальна сума боргу відповідача перед позивачем за Рішенням № 324 та Рішенням № 345 складає 42306 (сорок дві тисячі триста шість) гривень 22 копійки, яка на дату подання позову не сплачена.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022р. №11/0/9-22, відповідно до ч.7 ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справи Херсонського окружного адміністративного суду та визначено суд, якому визначається територіальна підсудність справи - Одеський окружний адміністративний суд.
Ухвалою суду від 01.08.2022 року Одеським окружним адміністративним судом прийнято до розгляду дну справу.
Судом ухвалу від 01.08.2022 року надіслано відповідачеві на електрону пошту 02.08.2022 року.
Згідно ч.1 ст.130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання
Судом, на офіційному сайті Судова влада України розміщено оголошення про розгляд даної справи.
Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про постановлення ухвали про відкриття провадження у справі та можливість надання відзиву на позовну заяву.
Правом надання відзиву на адміністративний позов відповідач не скористався.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Відтак суд, керуючись ч.6 ст.162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонський завод гумотехнічних виробів» зареєстроване 01.07.2000 року за № 650010001918 та перебувало на обліку у Херсонському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області.
Працівниками Херсонського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області, відповідно до пунктів 2.6, 3.1 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України 02.10.2020 року № 23 проведено планову перевірку дотримання ТОВ «Херсонський завод гумотехнічних виробів» вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного страхування.
17.11.2021 року за результатами перевірки складено Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України № 84 від 17.11.2021 року, згідно якого виявлено порушення частини 1 статті 31 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в частині нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності №№ 716528, 719731, 748369, 717809, 738395, які заповнені з порушеннями, що призвело до порушення порядку використання страхових коштів на суму 25570,40 гривень (а.с.28).
17.11.2021 року відповідачем отримано примірник Акту документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 17.11.2021 року № 84, що підтверджується підписом (а.с.30).
На підставі встановлених порушень, начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області 22.11.2021 року прийнято Рішення № 324 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 38355,60 грн, та керуючись абзацом першим частини шостої статті 15 Закону №1105, вирішено застосувати до ТОВ «Херсонський завод гумотехнічних виробів» фінансові санкції в таких розмірах: штраф в розмірі 50% від суми порушення порядку використання страхових коштів - 12 785,20 грн.(а.с.31).
У зв'язку з несплатою протягом 10 робочих днів страхових коштів Фонду 13.12.2021 року, начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області Стус Світлана Петрівна, розглянувши довідку № 1 від 10.12.2021 року, що фіксує факт несвоєчасного повернення ТОВ «Херсонський завод гумотехнічних виробів" (ЄДРПОУ 05516932), страхових коштів Фонду соціального страхування, в сумі 38355,60 грн., згідно з рішенням про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій від 22.11.2021 року № 324, керуючись абз. 2, 3, частини 6 статті 15, Закону № 1105, прийнято Рішення № 345 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, яким до ТОВ «Херсонський завод гумотехнічних виробів» застосовано фінансові санкції в таких розмірах:
штраф у розмірі 10% за несвоєчасне повернення - 3835,56 грн.,
пеня за несвоєчасне повернення коштів - 115,06 грн.
Рішення № 345 від 13.12.2021 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду направлено на адресу ТОВ «Херсонський завод гумотехнічних виробів» та отримано адресатом 20.12.2021 року (а.с.33).
Доказів повернення коштів та сплати фінансових санкцій матеріали справи не містять.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Згідно з частиною другою статті 15 Закону № 1105-ХІV роботодавець зобов'язаний, зокрема, надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
Частиною п'ятою цієї статті визначено, що роботодавець несе відповідальність за:
1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;
2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;
3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду;
4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.
Положеннями частини шостої цієї статті встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до статті 19 Закону № 1105-ХІV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Статтею 31 Закону № 1105-ХІV визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Зокрема, порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регулюється: Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055 (далі - Інструкція № 532), а також Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 № 455, який погоджено Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі реорганізованих у Фонд соціального страхування України), та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.12.2001 за № 1005/6196 (далі - Інструкція № 455).
Згідно з пунктом 1 Інструкції № 532 листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою.
Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
За пунктом 3.12 Інструкції № 532 у графі «Звільнення від роботи» у першому стовпчику «З якого числа» дата видачі ЛН ( za454-04 ) (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику «До якого числа включно» дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику «Підпис та печатка лікаря» продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.
У пункті 3.13 Інструкції № 532 визначено: у графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового ЛН.
Відповідно до п. 4.5 Інструкції № 532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». На бланку листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень.
Згідно з пунктом 8.3 Інструкції № 455 за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до пункту 8.5 вказаної Інструкції у разі виявлення порушень правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, незадовільного стану експертизи тимчасової непрацездатності лікувально-профілактичний заклад може бути позбавлений права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому порядку.
Тобто відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар, а не страхувальник.
Як установлено судом, підставою для прийняття спірних рішень стало встановлення позивачем порушення заповнення листків непрацездатності АДЛ 716528, АДЛ 719731, АДЛ 748369, АДЛ 717809, АДЛ 738395, зокрема, відсутність штампа або печатки закладу охорони здоров'я.
Частиною третьою статті 30 Закону № 1105-ХІV встановлено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 13 (далі - Положення № 13), передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Статтею 23 Закону № 1105-ХІV визначено вичерпний перелік підстав для відмови у страхових виплатах, а саме зазначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
В даному випадку жодна з визначених підстав не мала місця у правовідносинах сторін, відповідно, інша підстава відмови не може бути застосована Фондом.
Положенням № 13 та Законом № 1105-ХІV вказаним комісіям не надано повноважень щодо надіслання закладу охорони здоров'я листка непрацездатності або його повернення застрахованій особі з метою виправлення відповідних недоліків та, відповідно, нененадання допомоги по тимчасовій непрацездатності до виправлення цих недоліків.
Суд зазначає, що Інструкцією № 532 не передбачено здійснення контролю за правильністю видачі листків непрацездатності комісіями (уповноваженим) із соціального страхування, які створюються на підприємстві.
При цьому суд звертає увагу на те, що за приписами частини першої статті 31 Закону № 1105-ХІV порядок такого контролю встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом, а не самим Фондом.
Таким чином, незважаючи на надання частиною третьою статті 30 Закону № 1105-ХІV комісіям (уповноваженому) підприємства компетенції розглядати підставу і правильність видачі листків непрацездатності, законодавець не встановив наслідків реалізації цієї компетенції при наявності окремих недоліків в оформленні цих листків непрацездатності та не визначив такої підстави для відмови у наданні застрахованій особі допомоги по тимчасовій витраті працездатності, як наявність недоліків в оформленні листка непрацездатності.
Також, суд зауважує, що позивач не зазначив, яким чином повинен був діяти відповідача у спірних правовідносинах з метою ефективного забезпечення права застрахованих осіб на своєчасне отримання відповідної допомоги, оскільки позивач не має владних управлінських функцій над закладами охорони здоров'я для зобов'язання останніх дотримуватись порядку складання та видачі листків непрацездатності.
З урахуванням наведеного, з огляду на те, що відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар закладу охорони здоров'я, на підприємство не може бути покладена вина за неправильне заповнення лікарняних листків, а особу, з приводу непрацездатності якої такі листки видані, не може бути позбавлено компенсації, яка настала у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності останньої.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі № 802/2184/16-а.
З огляду на викладене адміністративний позов є необґрунтованим та таким, що не належить до задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонд у соціального страхування України в Херсонській області.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 192-228, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволені адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонський завод гумотехнічних виробів" про стягнення страхових коштів.
Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області (вул. Рєпіна, 1, м.Херсон, 73034, код ЄДРПОУ: 41313410 ).
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонський завод гумотехнічних виробів» (вул.Перекопська, 178-а, м.Херсон, 73006; код ЄДРПОУ 05516932).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 04 жовтня 2022 року, з рахуванням перебування головуючого судді Бжассо Н.В. на лікарняному з 19.09.2022 року по 30.09.2022 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.