Справа № 683/2669/22
3/683/1433/2022
04 жовтня 2022 року суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М. розглянувши адміністративну справу, що надійшла від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого АДРЕСА_1 , майора ЗС України військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого АДРЕСА_1 , майора ЗС України військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення №823 від 29.09.2022р. ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Вважаю, що справа підлягає поверненню для належного оформлення з огляду на таке.
Відповідно до положень ст.ст.254-256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З наведеного слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення №823 від 29.09.2022р. складеного офіцером групи проведення службових розслідувань від ІНФОРМАЦІЯ_1 капітаном ОСОБА_2 , ОСОБА_1 ставиться в вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Відповідальність за ч.2 ст.172-15 КУпАП наступає за дії, передбачені ч.1 цієї статті, вчинені особою в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч.1 ст.172-15 КУпАП відповідальність настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Однак, у зазначеному протоколі не вказано місце, час вчинення, а також суть адміністративного правопорушення, зокрема в чому виразилось недбале ставлення військової службової особи до військової служби та які саме дії із передбачених ч.1 ст.172-15 КУпАП вчинив ОСОБА_1 .
Натомість у протоколі лише зазначено, що « ОСОБА_1 будучи головою комісії, діючи умисно, у формі недбалості, маючи реальну можливість, будучи ознайомленим зі звітом аналізу капітана ОСОБА_3 від 06.09.2022р. за №1242, який підтвердив факт алкогольного сп'яніння капітана ОСОБА_3 , діючи в інтересах капітана ОСОБА_3 , за власним переконанням, виявивши факт правопорушення не доповів, та не надав пропозиції командиру військової частини НОМЕР_1 про притягнення капітана ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КупАП, з метою уникнення останнього від адміністративної відповідальності. Крім того, в матеріалах службового розслідування відсутні будь які відсутні будь-які відомості, які підтвердили б, що завірені копії матеріалів надані потерпілому, членам його сім'ї чи уповноваженій ними особі; відсутні копії книги або журналу амбулаторних хворих військової частини НОМЕР_1 із записом, що підтверджує чи спростовує звернення капітана ОСОБА_3 до медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , 04.08.2022року, отримання травми останнім під час звільнення від виконання обов'язків військової служби, а не навпаки; відсутня довідка про обставини травми (форма 5;). Виходячи з наведеного, в діях майора ОСОБА_1 наявні кваліфікуючі ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КупАП, недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду. Таким чином, майор ОСОБА_1 самоусунувся від виконання обов'язків голови комісії з розслідування нещасного випадку, недбало віднісся до виконання обов'язків, покладених на нього, як члена комісії командиром військової частини НОМЕР_1 та вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП. Беручи до уваги те, що діями майора ОСОБА_1 не заподіяно істотної шкоди інтересам держави, тобто шкоди, яка у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, а тому останній підлягає притягненню саме до адміністративної відповідальності», що є недостатнім для вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Наведені вище порушення закону є істотними і не можуть бути усунуті в суді.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
З урахуванням наведеного, матеріали справи відносно ОСОБА_1 на підставі п.2 ч.1 ст.278 КУпАП слід повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для доопрацювання (належного оформлення), під час якого необхідно усунути зазначені недоліки та правильно (у відповідності до вимог вищевказаних чинних нормативних актів) скласти протокол про адміністративне правопорушення.
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 245, 256, 278 КУпАП,
Матеріали справи №683/2669/22, 3/683/1433/2022 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя