Постанова від 05.10.2022 по справі 337/3099/22

Провадження № 3/337/1373/2022

ЄУН № 337/3099/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2022 року суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Ширіна Світлана Анатоліївна, розглянувши протоколи про адміністративне правопорушення Серії ВАВ № 394633, серії ВАВ № 394634, серії ВАВ № 394631 , які надійшли з ВП№5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка офіційно не працевлаштована, мешкає за адресою : АДРЕСА_1

за ч.1 ст. 160 КУпАП ,

ВСТАНОВИЛА:

20.09.2022 року на адресу суду з ВП№5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАВ № 394633 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.160 КУпАП. Цього ж дня до суду надішли ще два протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 394634, серії ВАВ № 394631 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.160 КУпАП.

На підставі викладеного та беручи до уваги вимоги ст.36 КУпАП - справи відносно однієї особи повинні бути об'єднані та розглядатись в одному провадженні, суддя вважає за необхідне матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.160 КУпАП за протоколами серії ВАВ № 394634, серії ВАВ № 394631 об'єднати в одне провадження з адміністративним матеріалом за протоколом серії ВАВ № 394633 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.160 КУпАП та присвоїти один єдиний номер справи ЄУН № 337/3099/22 (провадження № 3/337/1373/2022).

Відповідно до протоколу серії ВАБ № 394633, 18.08.2022 р. о 14:00 годині гр. ОСОБА_1 знаходячись біля будинку № 7-А по вул. Рубана в м. Запоріжжі, здійснювала стихійну торгівлю з рук продуктами харчування - а саме кавунами , загальною вагою 100,00 кг., у забороненому законом місці, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.160 КУпАП. Згідно розписки наявної в матеріалах справи вилучені у ОСОБА_1 кавуни вагою 100, 00 кг., , переданні останній на відповідальне зберігання до рішення суду.

Відповідно до протоколу серії ВАВ № 394634, 14.08.2028 р. о 13:00 годині ОСОБА_1 знаходячись біля будинку № 7-А по вул. Рубана в м. Запоріжжі, здійснювала стихійну торгівлю з рук продуктами харчування - персиками, загальною вагою 10,00 кг., у забороненому законом місці, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.160 КУпАП. Згідно розписки наявної в матеріалах справи вилучені у ОСОБА_1 персики, передано останній на відповідальне зберігання до рішення суду.

Відповідно до протоколу серії ВАВ № 394631, 14.08.2022 р. о 13:00 годині гр. ОСОБА_1 знаходячись біля будинку № 7-А по вул. Рубана в м. Запоріжжі, здійснювала стихійну торгівлю з рук продуктами харчування - а саме кавунами , загальною вагою 100,00 кг., у забороненому законом місці, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.160 КУпАП. Згідно розписки наявної в матеріалах справи вилучені у ОСОБА_1 кавуни вагою 100,00 кг., переданні останній на відповідальне зберігання до рішення суду.

Правопорушниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась за невідомою суду причиною, про місце, день та час розгляду адміністративного протоколу відносно неї була повідомлена під розпис під час складання протоколу. Крім того, ОСОБА_1 про розгляд протоколів, складених відносно неї, повідомлено шляхом направлення смс-повідомлення на номер мобільного телефону зазначений ОСОБА_1 під час складання протоколу. Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 і містяться в матеріалах справи, вона дійсно здійснювала торгівлю у зв'язку з тяжким матеріальним становищем.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною правової системи України, кожна особа має право на справедливий судовий розгляд справи. Це право включає в себе доступність до правосуддя.

В той же час, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

На підставі ст. 168 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Кодексом про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови) , що приймається в конкретній справі. В ній зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення , отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації .

Відповідно до вимог ст.245, ст.280, ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення , одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні а також інші обставини, які мають значення для справи.

Адміністративна відповідальність в Україні і процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах і правових презумпціях (рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010р. №23-рп/2010).

Однією з таких правових презумпцій є закріплена у ст.62 Конституції України презумпція невинуватості, згідно якої особа вважається невинуватою до тих пір, поки її вина не буде доказана у встановленому законом порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Адміністративні стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень. Про те покарання не є самоціллю, воно виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання правопорушенням.

У статті 17 Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що «При розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права».

Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Надточий проти України від 15 травня 2008 року»). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Європейський суд з прав людини у справі «Скоппола проти Італії» від 17.09.2009 року (заява № 10249/03) зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.

У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи»». Також, як у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним».

Частина 2 ст. 61 Конституції України передбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Системний аналіз та юридичний зміст положень ч.2 ст. 61 Конституції України свідчить про те, що в основу притягнення до юридичної відповідальності має бути покладений конкретний склад правопорушення, яке скоїла особа.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи: протоколами про адміністративне правопорушення Серії ВАВ № 394633, серії ВАВ № 394634, серії ВАВ № 394631, рапортами співробітників поліції, фотознімками, якими зафіксовано вчинені правопорушення, поясненнями правопорушниці, яка у вчиненому нею правопорушеннях вину визнала.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані суддею за ч.1 ст.160 КУпАП , як торгівля з рук у невстановлених місцях.

Відповідно ст. 33 КпАП України, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини які пом'якшують відповідальність.

Суддя вважає, що надані суду докази є належними та допустимими, оскільки зібрані в установленому законом порядку, і в своїй сукупності, взаємозв'язку, достатності та достовірності повністю підтверджують фактичні обставини вчинення даних адміністративних правопорушень, та винуватість в них ОСОБА_1 . Підстав сумніватися в достовірності вказаних доказів у суду немає.

Об'єктивно з'ясувавши обставини справи, повно та всебічного дослідивши надані суду докази, письмові пояснення правопорушниці ОСОБА_1 , яка у вчинених нею правопорушеннях вину визнала в повному обсязі, суддя вважає стягнення слід визначити необхідним та достатнім для досягнення ст.23 КУпАП мети, зокрема виховання в дусі додержання законів України та запобігання вчиненню нових правопорушень, адміністративне стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення у вигляді штрафу без конфіскації предметів торгівлі.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП України та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 необхідно стягнути судовий збір.

Керуючись ст.ст.9, 33, 36, 40-1, 160, 168, 221, 245, 251,252, 256, 283, 287-294 КУпАП , ЗУ «Про судовий збір», суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушеннях, передбачених ч.1 ст.160 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 85 (вісімдесят п'ятдесят ) гривень, 00 коп. без конфіскації предметів торгівлі.

Згідно ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником в прибуток держави не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу за наступними реквізитами: Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100, Код ЄРДПОУ отримувача: 37941997,Код банку (МФО): 899998, Рахунок: UA558999980313060106000008479,Код класифікації доходів бюджету:21081100

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави (Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код ЕДРПОУ отримувача: 37993783; Номер рахунку отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету : 22030106) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі - 496,20 грн.

Вилучені у ОСОБА_1 кавуни вагою 200,00 кг., персики , 10,00 кг., які передані на відповідальне зберігання ОСОБА_1 - залишити останній за належністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хортицький районний суд м. Запоріжжя на протязі 10 днів з дня її проголошення.

Суддя

Хортицького районного суду С.А. Ширіна

м. Запоріжжя

05.10.2022