Дата документу 04.10.2022
Справа № 334/4380/22
Провадження № 2-о/334/232/22
04 жовтня 2022 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Ісакова Д.О.,
за участі секретаря - Прийменко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжі в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кабанцов Олександр Юрійович, заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
04 жовтня 2022 року до Ленінського районного суду міста Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кабанцов Олександр Юрійович про встановлення факту народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Бердянську Запорізької області.
Заява обґрунтована тим, що з 21.09.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 21.09.2021 року Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бердянському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), актовий запис № 50.
Від шлюбу у подружжя ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася дитина на тимчасово окупованій території, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 417 від 25.08.2022 року, виданим комунальним некомерційним підприємством «Бердянське територіальне медичне об'єднання».
Встановлення факту народження необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини в органах РАЦС, оскільки у подружжя відсутня можливість отримати свідоцтво про народження дитини державного зразка через те, що органи РАЦС України тимчасово не здійснюють свої функції на території міста Бердянська.
Неможливість отримати у м. Бердянську Запорізької області документів, необхідних для реєстрації народження дитини, виникла у зв'язку із вторгненням російської федерації на територію України 24.02.2022 року.
Ведення бойових дій у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на території м. Бердянська Запорізької області на час народження дитини заявниці та на даний час є загальновідомим фактом, який згідно із ч. З ст. 82 ЦПК України не потребує доказування.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 N 75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), в який увійшла Бердянська міська територіальна громада.
В матеріалах заяви міститься клопотання представника заявника про розгляд справи за його відсутності та відсутності заявниці.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився.
Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України, здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника та представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд вважає, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.
В чинному законодавстві відсутні положення, які б визначали якими документами має бути посвідчено факт народження особи на тимчасово окупованій території.
Згідно з п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Для встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності з ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частинами 1, 3 статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, уродженкою селища Райнівка, Приморського району, Запорізької області, Україна, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_2 виданого 06.10.2021 року органом 2337, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру № 19850301-07208 від 20.10.2021 року, виданого відділом «Центр надання адміністративних послуг Приморської міської ради Бердянського району Запорізької області.
Відповідно до копії свідоцтва про серії НОМЕР_1 , виданого 21.09.2021 року Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бердянському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), 21.09.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянином України, уродженцем смт. Приазовське, Приазовського району Запорізької області, Україна, зареєстровано шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис № 50.
Згідно копії медичного свідоцтва про народження № 417 від 25.08.2022 року, ОСОБА_1 , народила ІНФОРМАЦІЯ_4 о 10 годині 05 хвилин дівчинку вагою 3560 грамів.
Державна реєстрація народження дитини, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у громадянки України ОСОБА_1 та громадянина України ОСОБА_3 не була проведена на території України, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати свідоцтво про народження дитини державного зразка через те, що органи РАЦС України тимчасово не здійснюють свої функції на території міста Бердянська.
Ведення бойових дій у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на території м. Бердянська Запорізької області на час народження дитини заявниці та на даний час є загальновідомим фактом, який згідно із ч. З ст. 82 ЦПК України не потребує доказування.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 N 75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), в який увійшла Бердянська міська територіальна громада.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Закон закріплює за державою обов'язок вживати всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно із ст. 9 вказаного Закону будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та/або посадовими особами, є недійсним і таким, що не створює правових наслідків.
Окрім цього, будь-які органи. їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або посадові особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
При цьому, згідно з листом Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду№ 985/0/208-21 від 22.04.2021 звернуто увагу місцевих загальних та апеляційних судів на те. що під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не грунтується на вимогах чинного законодавства.
Заявниця позбавлена можливості зареєструвати народження дитини, оскільки державні органи на території України не визнають документів наданих «державними органами» на території непідконтрольній Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Згідно із ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Відповідно до ст. 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків.
Згідно зі ст. 147 Сімейного кодексу України по батькові дитини визначається за іменем батька.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Оскільки реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт народження дитини, оскільки у заявника відсутня можливість отримати свідоцтво про народження дитини державного зразка.
Керуючись статтями: 2, 4, 7, 19, 23, 76-81, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294,
315-319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кабанцов Олександр Юрійович, заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дитини жіночої статі, вагою 3560 грамів, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , о 10 годині 05 хвилин в місті Бердянську Запорізької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його отримання.
Суддя Ісаков Д.О.