07 листопада 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2852/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В., розглянувши подання головного державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження при виконанні рішення суду в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ - 03197635; адреса: вул. Шатила, 12, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25030)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Кіровоградського окружного адміністартивного суду від 30 квітня 2021 року частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Так, зокрема, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради зобов'язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане рішення суду набрало законної сили.
До суду надійшло подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Крикун О.М. про заміну боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання відповідного виконавчого документа його правонаступником.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.
Однак, у судове засідання учасники справи не прибули, що відповідно до частини статті 379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду. Згідно вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, суд розглянув подану заяву у порядку писмового провадження.
Дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у заяві, матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно частин першрї, другої статті 15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до частини п'ятої статті 15 Закону №1404-VIIІ у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов'язується не з припиненням, а вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов'язки визначені Законом України Про виконавче провадження.
Так, зважаючи на приписи частини другої статті 15 Закону України “Про виконавче провадження” одним із обов'язків боржника є виконання судового рішення.
Частиною першою статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
За приписами частини четвертої статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому згідно з частин 1, 2 статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
За змістом частин 1, 5 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно із пунктом 14 частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.
Відповідно до частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються .
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Судом встановлено, що Кропивницькою міською радою прийнято рішення №49 від 02.02.2021 року "Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради", пунктом 5 якого вирішено утворити виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, а пунктом 8 Фортечній районній у місті Кропивницькому раді ліквідувати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
Рішенням Фортечної районної у місті Кропивницькому ради від 25.02.2021 року №40 пунктом 1 вирішено припинити виконавчий орган зі статусом юридичної особи управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради шляхом приєднання (реорганізації) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради.
Пунктом 2 рішення Кропивницької міської ради від 25.03.2021 року №190 надано дозвіл на приєднання управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради. Пунктом 3 цього рішення затверджено Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради .
Згідно до пункту 1.2 Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, останній утворений з метою задоволення потреб та інтересів територіальної громади у сфері соціального захисту населення, в тому числі надання соціальних послуг та є правонаступником управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 11.02.2021 року зареєстровано як юридичну особу Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26, код ЄДРПОУ 43947572); управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради з 02.03.2021 в стані припинення.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що боржник - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради - вибув зі спірних правовідносин на стадії виконання судового рішення, він у відповідності до положень статті 379 КАС України має бути замінений правонаступником - Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради, до якого перейшли функції і зобов'язання боржника у відповідних публічно-правових відносинах.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 293-297, 379 КАС України, суд
Подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про заміну сторони у виконавчому провадженні - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні у справі №340/2852/20 - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197635) його правонаступником - Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572).
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 КАС України, та у 15 - денний строк з дня її підписання суддею може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук