Справа № 404/5385/22
Номер провадження 3/404/1574/22
03 жовтня 2022 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Поступайло Володимир Васильович, розглянувши матеріали справи стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення та долучених до нього документів 12.09.2022 року о 17 год. 00 хв. ОСОБА_1 в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 » по вул.Попова, 20 у м.Кропивницькому здійснювала реалізацію коньяку невідомої марки без марок акцизного податку, чим порушила вимоги ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що вона працює в кафе «Кафе» по вул.Попова, 20 у м.Кропивницькому, де 12.09.2022 року відбулися постріли, у зв'язку з чим вона була дуже наляканою та стривоженою, після чого працівниками поліції була проведена перевірка, у ході якої виявлено дві пляшки з коньяком невідомого виробництва, який вона замовила напередодні дня свого народження для власного споживання та продаж його не здійснювала.
На обґрунтування вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення від 12.09.2022 року (а.с.1) долучено та до суду направлено такі докази: рапорт (а.с.2), письмові пояснення ОСОБА_1 (а.с.3), копію акту вилучення (а.с.4), довідку ІПНП «АРМОР» (а.с.5).
Аналізуючи та оцінюючи усі надані зазначені докази в їх сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, не доведена належними та достатніми доказами, виходячи із наступного.
Положеннями ч.1 ст.156 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Так, протокол не містить інформації щодо того, у чому саме полягає порушення та які конкретні дії було вчинено ОСОБА_1 , оскільки сама диспозиція ч.1 ст.156 КУпАП передбачає декілька різних діянь. Тобто не зазначено яку (роздрібну чи оптову) торгівлю здійснювала ОСОБА_1 .
Також протокол про адміністративне правопорушення не містить належного викладення обставин події, не зазначено кількість коньяку, яку було продано, за яку вартість та за яких обставин або в який спосіб (кому саме, під час перевірки, в роздріб чи оптом). Тобто зміст правопорушення конкретно і належно не викладено. Також дослідження вилученого коньяку не проводилось. Водночас, суд враховує, що з дотриманням вимог ст.ст.256, 264, 265 КУпАП виручка від торгівлі не вилучалася, не оглядалася, не встановлювалася.
Крім того, до справи долучено копію акту вилучення коньяку (а.с.4), складеного у присутності понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , пояснення у яких не відбиралися, який не містить ні дати складення, а також ні адреси та суб'єкта, тобто не зазначено де та в кого відбувалося вилучення предметів, що в свою чергу ставить під сумнів те, що даний акт взагалі стосується даної справи.
Пояснення свідків, покупців, фото або відеозаписи правопорушення до справи не додані. Рапорт працівника поліції (а.с.2), який долучено до матеріалів справи, за своїм змістом є документом, складеним заінтересованим у розгляді справи працівником, із врахуванням інших обставин провадження, не підтверджується будь-якими доказами. Тому такий доказ не може бути визнаний достатнім та допустимим доказом провини ОСОБА_1 та покладений в основу доведення факту вчинення правопорушення.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово посилався на те, що провадження у справах про адміністративні правопорушення, за гарантіями може прирівнюватися з кримінальним для цілей застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.39 рішення «Лучанінова проти України» від 09.09.2011 року (заява №16347/02), п.1 резолютивної частини рішення «Швидка проти України» від 30.10.2014 року (заява №17888/12)), обґрунтовуючи їх, зокрема, як характером законодавчого положення, яке порушувалося (КУпАП), так і профілактичною та каральною метою стягнень, передбачених цим положенням.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в ст.62 Конституції України.
Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому суд зобов'язаний розглядати справу в межах тверджень про вчинення адміністративного правопорушення, вказаних стосовно особи у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд розглядає справу в межах тих тверджень про порушення, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не вправі самостійно встановлювати обставини, які не ставляться в провину особі, а тому вважає, що в діях ОСОБА_1 , викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, які не доведені достатніми доказами, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.
За викладених обставин, оскільки суть та обов'язкові ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, належно не викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, а обставини, які підлягають доказуванню у цій справі, про які зазначено раніше, не доведені, суд вважає вину ОСОБА_1 не доведеною достатніми та беззаперечними доказами, а тому провадження у справі підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247, п.3 ч.1 та ч.2 ст.284 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на те, що під час розгляду справи докази походження та належної якості двох пляшок, об'ємом 5л, заповнені на 0,7л та 0,15л з коньяком, як вказано, невідомої марки без марок акцизного податку, зазначених в акті вилучення (а.с.4), не надані, вилучений згідно з актом коньяк, відповідно до положень ч.1 ст.265 КУпАП підлягає знищенню.
Керуючись ст.ст.33, 156 ч.1, 265, 283, 284, 285 КУпАП, суд,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно з актом вилучення (а.с.4) дві пляшки з коньяком невідомої марки без марок акцизного податку об'ємом 5л, заповнені на 0,7л та 0,15л (а.с.4) - знищити.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення через Кіровський районний суд м. Кіровограда.
Суддя Кіровського районного
суду м. Кіровограда В.В. Поступайло