Рішення від 03.10.2022 по справі 500/3109/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3109/22

03 жовтня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, та з 01.04.2019 з урахуванням оновленої довідки виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України B Тepнoпiльській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) на підставі оновленої довідки виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.

Позов обґрунтовано тим, що позивачці призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ), у розмірі 90% грошового забезпечення. Проте на виконання Постанови №103 відповідач здійснив перерахунок призначеної позивачці пенсії, виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Виконуючи рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 травня 2022 року по справі №500/1869/22, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській провело перерахунок пенсії позивачки з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Однак при здійсненні такого перерахунку з 01.04.2019 відповідачем застосовано відсоткове значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення.

На думку позивачки, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, при перерахунку вже призначеної пенсії має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.

Позивачка вважає бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2016 та на підставі оновленої довідки з 01.04.2019 протиправною, а тому звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

12.09.2022 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому вказано, що позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 травня 2022 року по справі № 500/1869/22 добровільно та в межах повноважень, із врахуванням вимог частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вищезазначеним рішенням зобов'язань стосовно проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% не приймалось. Просив відмовити у задоволенні позову повністю. Водночас, на думку відповідача, позовні вимоги, враховуючи дату звернення до суду, виходять за межі шестимісячного строку звернення до суду, що має наслідком, залишення позовної заяви без розгляду.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, позивачці з 20 травня 1996 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення.

З 01.01.2016 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області відповідно до Постанови №103 проведено перерахунок пенсії позивачці, в результаті якого відповідач визначив розмір її пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 24/05/2022 у справі №500/1869/22, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно оновленої про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим спеціальним званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення)надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду та на підставі оновленої довідки виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2019, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці. При цьому перерахунок пенсії позивача здійснено, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Розглянувши заяву позивачки про перерахунок пенсії від 26.07.2022, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 09.08.2022 повідомило, що при перерахунку пенсії застосована стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, за змістом якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи таку бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не проведення перерахунку та виплати її пенсії з 01.01.2016 у розмірі 90% сум грошового забезпечення та на підставі оновленої довідки протиправною, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б” статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону № 2262-XII неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 № 3668-VІ були внесені зміни до частини другої статті 13, а саме цифри “90” замінено цифрами “80”.

Згодом Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 № 1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри “80” замінено цифрами “70”. Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивачці пенсія була призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 дійшла висновку, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Застосування іншого показника (70%) до перерахунку пенсії стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду і на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

При цьому в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС, частини третьої статті 291 КАС України суд враховує такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18.

Таким чином, на підставі викладеного та висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №240/5401/18, враховуючи, що позивачці була призначена пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, та з 01.04.2019 з урахуванням оновленої довідки виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, є протиправною.

З метою захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум, а також з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Такий спосіб захисту порушених прав позивача є належним, ефективним та достатнім у спірних правовідносинах.

При цьому суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України, та зазначає, що перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії, відтак право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити.

При вирішенні питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд виходить з наступного.

В позовній заяві позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового шляхом зобов'язання МВС України подати до суду звіт про виконання судового рішення, при цьому суд звертає увагу на те, що МВС України в даній справі не є відповідачем по справі, а відтак відсутні підстави для зобов'язання МВС України подати до суду звіт про виконання даного судового рішення.

У свою чергу, частиною першою статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Разом з тим, на думку суду, в даному випадку підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення відсутні, оскільки у суду немає обґрунтованих сумнівів щодо виконання відповідачем рішення у цій справі, а крім того, примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.

Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 992,40 грн, сплачений відповідно до квитанції № 0.0.2657773970.1 від 30.08.2022.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2016 та з 01.04.2019, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум),виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001, код ЄДРПОУ 14035769).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.