про роз'яснення судового рішення
04 жовтня 2022 року Справа № 480/4121/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), і просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунку призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.42 Закону України 1058 та Постанов Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», 251 від 01.04.2020 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», а також № 127 від 22.02.2021 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» з урахуванням коефіцієнта страхового стажу 0,38333, обчисленого з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.03.2021 із застосуванням встановленого на дату виходу на пенсію за віком у відповідності до п. 4-4 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 коефіцієнту страхового стажу, обчисленого з урахуванням одного року страхового стажу в розмірі 1,35% та Постанов Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019, № 251 від 01.04.2020 та № 127 від 22.02.2021 і виплачувати її в подальшому з урахуванням надбавок, підвищень, індексації відповідно до законодавства України.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №480/4121/21, позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням коефіцієнта страхового стажу, обчисленого з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з 01.03.2021 із застосуванням встановленого на дату виходу на пенсію за віком у відповідності до п. 4-4 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 коефіцієнту страхового стажу, обчисленого з урахуванням одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні інших вимог відмовлено.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №480/4121/21 повернуто скаржнику.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №480/4121/21 набрало законної сили 02.11.2021.
27.09.2022 судом отримано заяву від позивача про роз'яснення рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021, яку позивач обґрунтовує наступним.
На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області було надано повідомлення від 22.02.2022 №1800-0202-8/10584, в якому зазначено, що управлінням враховано як резолютивну, так і мотивувальну частини рішення суду.
Також зазначає, що зобов'язань до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2021 з урахуванням одного року страхового стажу в розмірі 1,35% та показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, збільшеного на виконання постанови № 127 на коефіцієнт 1,11 вищевказаним судовим рішенням не визначено.
За результатами перерахунку, проведеного на виконання вищезазначеного рішення суду розмір пенсійної виплати становив 9878,12 грн, що є меншим ніж отримуваний ОСОБА_1 розмір пенсії з 01.03.2021 - 10544,37 грн, а тому вважає, що проводити перерахунок пенсії на виконання рішення суду недоцільно.
Отже, позивач зазначає, що відповідачем не враховано вимог Постанов КМУ №124 від 20.02.2019, №251 від 01.04.2020 та №127 від 22.02.2021, які безпосередньо відносяться до зобов'язання про перерахунок пенсії з урахуванням одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, а тому просить роз'яснити рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Оскільки справа була розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, а рішення ухвалено в письмовому провадженні, суд не вбачає підстав для розгляду заяви про його роз'яснення за участі представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви у письмовому провадженні, суд вважає за необхідне її задовольнити, з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Необхідність роз'яснення судового рішення може бути викликана його нечіткістю, неясністю або незрозумілістю як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. При цьому, незрозумілість судового рішення є оціночним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається за розсудом суду, який має ґрунтуватися на раціональних критеріях.
Виходячи з приписів статті 254 КАС України, судове рішення може бути роз'яснено, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто судове рішення повинно бути роз'яснене, якщо без такого роз'яснення його неможливо виконати у зв'язку з неправильним розумінням його змісту та висновків, викладених у ньому, суб'єктами правозастосування.
У пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі» зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд звертає увагу, що зі змісту заяви позивача вбачається, що останній звернувся до суду за роз'ясненням, оскільки в резолютивній частині рішення суду не зазначено, що коофіцієнт страхового стажу обчислюється з урахуванням Постанов КМУ №124 від 20.02.2019, №251 від 01.04.2020 та №127 від 22.02.2021.
Суд вказує на те, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» №7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Так, суд зазначає, що відповідно до заявлених позовних вимог, предметом розгляду даної справи було визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням коефіцієнта страхового стажу, обчисленого з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2021 із застосуванням встановленого на дату виходу на пенсію за віком у відповідності до п. 4-4 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 коефіцієнту страхового стажу, обчисленого з урахуванням одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з урахуванням виплачених сум.
Суд звертає увагу, що у ході судового розгляду даної справи та відповідно до змісту рішення суду, судом зазначалось, що згідно із положеннями абзацу 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Крім того, під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №818/988/18, яке набрало законної сили 06.06.2018, визнано дії Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з пенсії за вислугу років, яка була призначена йому у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та щодо застосування при розрахунку розміру його пенсії за віком показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% відповідно до вимог п.4-3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України №1058 зі змінами, внесеними Законом України №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій" неправомірними та такими, що порушують конституційне право позивача на соціальний захист у законних розмірах; зобов'язано Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 державну пенсію за віком згідно з ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в порядку, визначеному ст.40 цього Закону, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, починаючи з часу звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 19.12.2017 року та в подальшому виплачувати йому щомісячно у законно визначених розмірах.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за необхідне роз'яснити, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі №480/4121/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії з 01.03.2021, що проводився згідно постанови КМУ №127 від 22.02.2021, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування ст. 254 КАС України, у зв'язку з чим, заява позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 248, 254, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву позивача про роз'яснення рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 по справі № 480/4121/21 - задовольнити.
Роз'яснити рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 по справі № 480/4121/21, зазначивши, що вказаним рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021, що проводився згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.В. Савицька