Рішення від 04.10.2022 по справі 480/11604/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2022 року Справа № 480/11604/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11604/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, ДФС України про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Сумській області від 01.10.2021р. № 166-0 та наказ ДФС України від 24.09.2021р. №1406-о;

- поновити ОСОБА_1 на роботі на посаді заступника начальника управління - начальника відділу організації викриття економічних злочинів та боротьби з відмиванням доходів одержаних злочинним шляхом Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС у Сумській області.

- стягнути з Головного управління ДФС у Сумській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05.10.2021р. до дня поновлення па роботі.

- зобов'язати Головне управління ДФС у Сумській області провести перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, а також виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в органах податкової міліції та 04 жовтня 2021р. був звільнений із займаної посади через скорочення штатів.

Позивач вважає своє звільнення незаконним, оскільки мало місце не ліквідація державного органу, а його реорганізація, в рамках якої роботодавець мав можливість працевлаштувати позивача у новоствореному державному органі.

Позивач зазначає, що відповідно до постанови КМУ від 12.05.2021р. № 510 було створене Бюро економічної безпеки України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Крім того, 22.09.2021 р був прийнятий Закон України «Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про валюту і валютні операції" щодо виконання банками функцій агентів валютного нагляду», яким внесені зміни в абзаці третьому пункту 1 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", згідно яких Верховна рада України відклала ліквідацію податкової поліції до 25.11.2021р.

Позивач вважає, що на дату його звільнення були відсутні правові підстави для звільнення, також роботодавцем не в повній мірі реалізована можливість працевлаштування позивача шляхом його переведення на роботу в створене Бюро економічної безпеки України.

Позивач зазначає, що за бажанням працівника у разі його звільнення йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки. 30.09.2021 р. позивачем була подана заява, в якій він просив надати невикористану відпустку за 2021р. тривалістю 5 календарних днів з 04.10.2021р. та виплатити допомогу на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. За таких обставин позивач наполягає, що його було звільнено за ініціативою роботодавця на час перебування у відпустці, що прямо суперечить вимогам ч.3 ст. 40 КЗПП України.

Крім того, позивач зазначає, що попередження про наступне його звільнення від 23.08.2021р. підписано заступником голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби - Вадимом Куркіним, який є на думку позивача неуповноваженою особою щодо підписання такого попередження. Також з 30.09.2021р. по 06.10.2021р. та з 06.10.2021р. по 08.10.2021р. позивач перебував на лікарняному.

Також, позивач не погоджується з розміром одноразової грошової допомоги при звільненні, вважає що при її обчисленні не були враховані всі складові його грошового забезпечення.

Ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Представник відповідача надав суд відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що враховуючи проведення заходів щодо припинення (ліквідації) ДФС, у т.ч. підрозділів податкової міліції Тарана Р.В., відповідно до підпункту 2 частини 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 січня 2021 року №1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України», постанов Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 12 травня 2021 №510 «Про утворення Бюро економічної безпеки України», керуючись підпунктом 4 пункту 21 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074 (із змінами), та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 року №'761 «Про внесення змін в додаток 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 року № 85» та наказу Державної фіскальної служби України «Про вивільнення працівників Державної фіскальної служби України» від 23.07.2021 № 22-рг у зв'язку з припиненням Державної фіскальної служби України попереджено про наступне звільнення його із займаної посади та податкової міліції ДФС відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України на підставі підпункту «г» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (зі змінами) у зв'язку з повним скороченням штатів, за відсутності можливості подальшого використання на службі.

Відповідач зазначає, що у ГУ ДФС відбувалося масове вивільнення всіх співробітників, у зв'язку з чим, відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення" ГУ ДФС 26.07.2021 за №978/10/18-98-07-46 направлено до державної служби зайнятості інформацію про заплановане вивільнення працівників (форма №4-НП) із зазначенням дати запланованого звільнення співробітників податкової міліції 26.09.2021.

Згідно діючого трудового законодавства позивача попереджено за про наступне вивільнення за два місяці до дня звільнення. У зв'язку з припиненням Державної фіскальної служби та її територіальних органів у ГУ ДФС залишено комісію з реорганізації у кількості 17 осіб, останній день роботи членів комісії - 31.12.2021.

Крім того, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 04.10.2021 перебував на роботі та про те що перебуває на лікарняному керівництво та підрозділ по роботі з персоналом не повідомляв. При ознайомленні з наказом про звільнення та отриманні копій наказу, трудової книжки також не повідомив ГУ ДФС про перебування на лікарняному.

Також відповідач зазначає, що наказом ГУ ДФС від 21.09.2021 №160-о/ДСК позивачу припинено доступ до державної таємниці з 25.09.2021. та наказом від 24.09.2021 №59-ф позивачу скасовано надбавку за службу в умовах режимних обмежень, у зв'язку з чим підстави для виплати зазначеної надбавки відсутні.

Ухвалою суду було відкрито провадження у цій справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою суду було задоволено клопотання позивача, залишено без розгляду позов в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, а також виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат.

Позивач своїм правом щодо надання відповіді на відзив не скористався.

Ухвалою суду було залучено в якості співвідповідача ДФС України на встановлено строк для надання відзиву на позов та доказів, у разі заперечення позовних вимог. ДФС України відзиву на позов суду не надала.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Сумській області.

02.08.2021 позивач отримав попередження про наступне звільнення на підставі підпункту "г" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114, у зв'язку з повним скороченням штатів, за відсутністю можливості подальшого використання на службі (а.с. 27).

Наказом ДФС України №1406-о від 24 вересня 2021 року відповідно до підпункту 2 частини 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 січня 2021 року №1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України», постанов Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 12 травня 2021 №510 «Про утворення Бюро економічної безпеки України», підпункту 4 пункту 21 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074 (із змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 року №761 «Про внесення змін в додаток 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2014 року № 85», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (зі змінами), пункту 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травні 2014 року №236 та наказу Державної фіскальної служби України «Про вивільнення працівників Державної фіскальної служби України» від 23.07.2021 № 22-рг у зв'язку з припиненням Державної фіскальної служби України, полковника податкової міліції ОСОБА_1 - заступника начальника управління - начальника відділу організації викриття економічних злочинів та боротьби з відмиванням доходів одержаних злочинним шляхом Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС у Сумській області, звільнено з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України за підпунктом «г» пункту 64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 46).

Наказом Головного управління ДФС у Сумській області від 01.01.2021 №166-о, було оголошено наказ ДФС України №1406-о від 24 вересня 2021 року та оскільки 02.10.2021 вихідний день, визначено датою звільнення ОСОБА_1 вважати 04.10.2021 (а.с. 47). Також цим наказом визначено вислугу років позивача в календарному та пільговому обчисленні та наказано виплатити йому компенсацію за невикористані дні відпусток за 2012 рік, 2019 рік, 2020 рік та 2021 рік.

Позивач не погодившись із звільненням з органів податкової поліції ГУ ДФС у Сумській області, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Як встановлено судом, позивач на момент звільнення проходив службу в підрозділах податкової міліції, що входили до складу органів Державної фіскальної служби України.

Відповідно до статті 348 Податкового кодексу України (далі ПК України; у редакції станом на день попередження позивача про наступне звільнення), податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

Згідно із статтею 350 ПК України податкова міліція відповідно до покладених на неї завдань: приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про кримінальні та інші правопорушення, віднесені законом до компетенції податкової міліції, здійснює в установленому порядку їх перевірку і приймає щодо них передбачені законом рішення; проводить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, а також досудове розслідування в межах наданої законом компетенції, вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків; здійснює розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; вживає заходів щодо виявлення і розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних з відмиванням, легалізацією, розкраданням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями; виявляє причини і умови, що сприяли вчиненню кримінальних та інших правопорушень у сфері оподаткування та бюджетній сфері, вживає заходів до їх усунення; у разі виявлення фактів, що свідчать про організовану злочинну діяльність, або дій, що створюють умови для такої діяльності, направляє матеріали з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю; передає відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які законом передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції; забезпечує безпеку діяльності контролюючих органів та їх працівників, а також захист працівників від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням ними службових обов'язків; складає протоколи та розглядає справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; збирає, аналізує, узагальнює інформацію щодо порушень у сфері оподаткування та бюджетній сфері, прогнозує тенденції розвитку негативних процесів кримінального характеру, пов'язаних з оподаткуванням. виявляє кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, встановлює місцезнаходження платників податків, проводить опитування їх засновників, посадових осіб.

Згідно з пунктом 353.1 статті 353 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Порядок та умови проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ регламентується Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1191 № 114 (далі - Положення № 114), згідно з пунктом 8 якого дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться, зокрема у зв'язку зі скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі.

Вказане узгоджується також з пунктом 64 підпунктом «г» Положення №114, відповідно до якого особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.

Суд зазначає, що законодавчими нормами, що регламентують порядок проходження служби в органах податкової міліції, не врегульовано порядок проведення звільнення у разі скорочення штатів.

За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовані спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Отже, до спірних правовідносин щодо звільнення працівників податкової міліції через скорочення штату мають застосовуватись норми Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України).

Частиною 4 статті 36 КЗпП України визначено, що у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Відповідно до частини 2 статті 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1,2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Судом встановлено, що позивача звільнено із займаної посади та з органів податкової міліції через скорочення штатів за відсутності можливості подальшого використання на службі.

При цьому, як вбачається з попередження про наступне звільнення, позивача повідомлено про наступне звільнення відповідно до підпункту 2 частини 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.01.2021 № 1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України», постанов Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», від 12.05.2021 № 510 «Про утворення Бюро економічної безпеки України» у зв'язку з припиненням Державної фіскальної служби України.

Так, 18.12.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі- Постанова № 1200, із змінами, внесеними згідно з Постановою № 846 від 25.09.2019), пунктом 1 якої передбачено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Пунктом 2 Постанови № 1200 установлено, що:

Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок);

Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 537) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, до якого включено Головне управління ДПС у Сумській області та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2, зокрема, Головне управління ДФС у Сумській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Сумській області.

Пунктами 3, 4 Постанови № 537 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

З аналізу вищенаведеного слідує, що Головне управління ДПС у Сумській області є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Сумській області лише у відповідних сферах діяльності, які визначені Постановою № 1200, а саме у сфері реалізації державної податкової політики та державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби, у тому числі і підрозділ податкової міліції у складі Головного управління ДФС у Волинській області, продовжують здійснювати свої повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

На думку позивача, його звільнення є незаконним, оскільки відповідачем не пропонувалася йому будь-яка інша робота чи посада, зокрема, і у створеному Бюро економічної безпеки України.

Суд не погоджується з такими доводами позивача, з огляду на таке.

Згідно з підпунктом 2 частини 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.01.2021 № 1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України» (далі Закон № 1150-ІХ) Кабінету Міністрів України доручено не пізніше восьми місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити ліквідацію Державної фіскальної служби України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2021 №761були внесені зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів», зокрема, була виключена позиція ДФС та її гранична чисельність працівників.

Наведене свідчить про те, що відповідач не міг запропонувати позивачу будь-яку іншу роботу чи посаду у ГУ ДФС у Сумській області.

Крім того, суд звертає увагу на те, що новоствореному органу ГУ ДПС у Сумській області передані повноваження реорганізованого ГУ ДФС у Сумській області лише у сфері реалізації державної податкової політики та державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і саме в цій частині новостворений орган є правонаступником реорганізованого.

У свою чергу, ГУ ДПС у Сумській області не є правонаступником функцій податкової міліції щодо забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, відтак позивачу як співробітнику податкової міліції ГУ ДФС у Сумській області також не могло бути запропоновано посади у новоствореному органі - ГУ ДПС у Сумській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2021 № 510 «Про утворення Бюро економічної безпеки України» постановлено утворити Бюро економічної безпеки України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 4 Закону № 1150-ІХ основними завданнями Бюро економічної безпеки України є: 1) виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних; 2) оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їх мінімізації та усунення; 3) надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов створення схем протиправної діяльності у сфері економіки; 4) забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави; 5) збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їх виникненню в майбутньому; 6) планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності; 7) виявлення та розслідування правопорушень, пов'язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги; 8) складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності прийняття ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.

Із наведеного слідує, що функції, що виконувала податкова міліція, передані Бюро економічної безпеки України.

Відповідно до частини 3 статті 19 Закону № 1150-ІХ на службу до Бюро економічної безпеки України приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку громадяни України, які здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки.

Прийняття громадян України на службу до Бюро економічної безпеки України без проведення конкурсу забороняється.

Таким чином, суд приходить до висновку про неможливість подальшого використання позивача на службі через скорочення його посади, оскільки ГУ ДФС у Сумській області та податкова міліція у його складі ліквідовується у зв'язку із реорганізацією, при цьому до ГУ ДПС у Сумській області позивач не може бути переведений через відсутність у цього органу функцій податкової міліції, а до новоствореного органу Бюро економічної безпеки України прийняття на службу відбувається виключно на конкурсній основі.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що у даному випадку мало місце саме повне скорочення штатів за відсутності можливості подальшого використання на службі, що відповідає підставі для дострокового звільнення зі служби на підставі підпункту «г» пункту 64 Положення № 114, відтак оскаржувані накази є правомірними.

Крім того, суд вважає безпідставним твердження позивача, що його не було належним чином попереджено про наступне звільнення, оскільки відповідне попередження підписано неуповноваженою особою.

Так з матеріалів справи суд вбачає, що попередження про наступне звільнення від 23.08.2021р. підписано заступником голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби - Вадимом Куркіним, тоді як позивач вважає, що відповідно до п.п 4 п. 21 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого Постановою КМУ №1074 від 20.10.2011р., вказане попередження повинно бути підписано головою Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби. Суд зазначає, що підписання попередження про наступне звільнення заступником голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби, а не головою цієї Комісії не змінює того факту, що позивач завчасно та належним чином був повідомлений про наступне звільнення та про причину такого звільнення. Відтак, враховуючи, що попередження про звільнення не є рішенням, а носить лише інформативний характер, суд доходить висновку, що підписання такого попередження заступником голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби ніяким чином не порушує права позивача.

Суд також не бере до уваги доводи позивача про те, що відповідач незаконно звільнив його під час перебування у відпустці, оскільки заява позивача про надання відпустки, отримана відповідачем 01.10.2021, тобто після прийняття наказу про звільнення позивача (а.с. 17).

Крім того, рішення про надання відпустки ОСОБА_1 відповідачем не приймалося та дії ГУ ДФС у Сумській області щодо ненадання позивачу такої відпустки ним не оскаржувалися. Відтак суд вважає, що зазначені обставини ніяким чином не впливають на законність оскаржуваних наказів, водночас в ході розгляду даної справи підтверджено правомірність звільнення позивача з посади та з органів податкової міліції.

Також безпідставним суд вважає твердження позивача про те, що відповідач незаконно звільнив його під час перебування на лікарняному, оскільки правила визначені частиною третьої статті 40 Кодексу законів про працю України щодо не допущення звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації, про що зазначено в цій же нормі законодавства.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що доводи позивача про незаконність оскаржуваних наказів не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, у зв'язку із чим у задоволенні позову належить відмовити.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області, ДФС України про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління ДФС у Сумській області від 01.10.2021р. № 166-о та наказу ДФС України від 24.09.2021р. №1406-о; поновлення ОСОБА_1 на роботі на посаді заступника начальника управління - начальника відділу організації викриття економічних злочинів та боротьби з відмиванням доходів одержаних злочинним шляхом Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС у Сумській області; стягнення з Головного управління ДФС у Сумській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05.10.2021р. до дня поновлення на роботі - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек