Ухвала від 03.10.2022 по справі 380/12941/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/12941/22

УХВАЛА

про звільнення від сплати судового збору

03 жовтня 2022 року місто Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., розглянувши клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

27.09.2022 до суду від представника позивача надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що позивач не працює, оскільки виховує двох неповнолітніх дітей (2016 та 2021 року народження). Згідно з довідкою про доходи за 2021 рік єдиним доходом позивача була допомога при народженні дитини і допомога, у зв'язку з вагітністю і пологами. Звертає увагу на те, що допомога при народженні дитини використовується виключно на забезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини. Нецільове використання такої допомоги забороняється.

Розглянувши клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору, суддя дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.

Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір”.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір”.

Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що однією з умов для звільнення від сплати судового збору є майновий стан сторони, зокрема якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Як випливає із відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 22.09.2022 №1326-22-01372 сукупний дохід позивача за 2021 рік становить 68931,05,75грн (8594,70грн - заробітна плата; 14052,90грн - допомога, у зв'язку з вагітністю та пологами; 16340 - допомога при народженні дитини).

Суд враховує, що статею 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пунктом 13 Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, забороняється нецільове використання державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та допомоги при народженні дитини.

З урахуванням викладеного, суд висновує про неможливість використання позивачем допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та допомоги при народженні дитини на сплату судового збору.

Суддя встановив, що річний дохід позивача за минулий календарний рік становить 8594,70грн, за винятком допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та допомоги при народженні дитини.

З наведеного вбачається, що судовий збір, який підлягає сплаті позивачем у межах цієї справи (992,40грн) перевищує 5% розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Крім того, на утриманні позивача перебувають двоє малолітніх дітей ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що підтверджується копіями свідоцтв про народження серія НОМЕР_1 від 11.05.2021 та НОМЕР_2 від 18.02.2016 року відповідно.

Вказані обставини, на думку судді, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.

З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору.

Керуючись статтями 133, 243, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити повністю.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя А.Г. Гулик