Ухвала від 03.10.2022 по справі 904/474/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про відстрочення виконання рішення суду

03.10.2022м. Дніпро№ 904/474/22

Суддя Мілєва І.В., розглянувши заяву: Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ"

про відстрочення виконання судового рішення

у справі

за позовом: Антимонопольного комітету України, м.Київ

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ", м.Дніпро

про стягнення 233 325,00 грн.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Кочур С.В., Іщенко Ю.С.;

ВСТАНОВИВ:

Антимонопольний комітет України звернувся до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" про стягнення 233 325,00 грн. пені.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 позов задоволено в повному обсязі. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" на користь Антимонопольного комітету України 233 325,00 грн. пені, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 499,88 грн.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 17.08.2022 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22 залишено без змін.

06.09.2022 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 було видано наказ.

22.08.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" подало до суду заяву, в якій просить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 по справі № 904/474/22 за позовом Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" про стягнення 233 325,00 грн. на 1 рік.

Ухвалою суду від 20.09.2022 прийнято заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" про відстрочення виконання рішення до розгляду та призначено її розгляд у засіданні на 03.10.2022.

29.08.2022 відповідач подав для долучення до матеріалів справи № 904/474/22 документи, що підтверджують відсутність у ТОВ “МА “Дніпропетровськ” змоги погасити стягнуту суму пені та судового збору, а саме копію виписки за рахунками.

13.09.2022 позивач подав до суду заперечення на заяву про відстрочення виконання рішення суду, в якому зазначив, що в основу ухвали про надання відстрочки виконання рішення суду має бути покладений обґрунтований висновок про наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення. Як вказано у ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Відповідач просить суд відстрочити виконання рішення суду на один рік, однак при цьому, не надає суду належних та допустимих доказів, в розумінні положень Господарського процесуального кодексу України, які б свідчили про те, що рішення суду буде виконано в майбутньому, зокрема і доказів на підтвердження надходження коштів за наслідками господарської діяльності, що дасть можливість погасити існуючий борг по закінченню строку відстрочення. Звернув увагу на те, що штрафні санкції за рішенням суду підлягають стягненню в дохід Державного бюджету України, а не на користь позивача. Надходження коштів в Державний бюджету України для формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади України, органами місцевого самоврядування України протягом бюджетного періоду, є надзвичайно важливим. Задоволення зазначеної заяви відповідача призведе до того, що рішення суду не буде виконано більше одного року, а також, можливо, і взагалі не буде виконаним; будуть порушені інтереси держави в частині, що стосується не своєчасного надходження, а, можливо, взагалі не надходження коштів до Державного бюджету України, а також судом фактично буде надана відповідачу “можливість” не виконувати вимоги законодавства. Введення в Україні воєнного стану не звільняє порушника - ТОВ “МА “Дніпропетровськ” від відповідальності виконати вимоги ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, а саме сплати пені за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням Комітету від 05.11.2020 № 682-р. Враховуючи вищезазначене, комітет зазначає, що відповідачем не доведено наявність виняткових обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та обумовлюють доцільність і необхідність відстрочення його виконання, а також відповідачем не надано доказів, які б свідчили про те, що рішення суду буде виконано в майбутньому, а тому відсутні підстави для відстрочення виконання рішення суду у цій справі. У зв'язку із викладеним, позивач просить суд відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Дніпропетровськ” у задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду у справі № 904/474/22.

У судове засідання з'явились представники відповідача. Представник позивача не з'явився.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 позов задоволено в повному обсязі. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" на користь Антимонопольного комітету України 233 325,00 грн. пені, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 499,88 грн.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 17.08.2022 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22 залишено без змін.

06.09.2022 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 було видано наказ.

За заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання (ч. 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).

Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

Таким чином, законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.

При цьому положення чинного господарського процесуального законодавства України не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами статті 86 Господарського процесуального кодексу України.

Свою заяву відповідач обґрунтовує наступним. ТОВ “МА “Дніпропетровськ” в жодному разі не ухиляється від виконання судового рішення, проте на сьогоднішній день перебуває у надзвичайно скрутному фінансовому становищі та не має змоги погасити стягнуту суму пені та судового збору. Основним видом діяльності ТОВ “МА “Дніпропетровськ” є допоміжне обслуговування авіаційного транспорту, а саме надання спеціалізованих аеропортових послуг та послуг з наземного обслуговування, до яких відносяться, зокрема: забезпечення зльоту та посадки повітряних суден; експлуатація аеродрому, аеродромних споруд та інших об'єктів, що забезпечують польоти повітряних суден, а також засобів механізації та спецавтотранспорту; комплекс послуг, що надаються при обслуговуванні пасажирів та їх багажу - пасажирське обслуговування; здійснення наземного та технічного обслуговування повітряних суден; забезпечення безпеки польотів та авіаційної безпеки тощо. У зв'язку з фактами військової агресії Російської Федерації проти України та загрозами для безпеки польотів та безпеки цивільної авіації 24.02.2022 Об'єднана цивільно-військова система організації повітряного руху України згідно з вимогами Повітряного кодексу України та положення про використання повітряного простору України вжило термінових заходів щодо закриття повітряного простору України для цивільних користувачів повітряного простору. У зв'язку з цим авіаперевізниками були скасовані усі авіарейси з/до Міжнародного аеропорту “Дніпро”. 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.05.2022 року № 341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб. З початку військової агресії Російської Федерації проти України територія ТОВ “Міжнародний аеропорт “Дніпропетровськ” неодноразово піддавалася атакам з боку ворога (авіа ударам, ракетним ударам), внаслідок чого спричиненні значні руйнування інфраструктури ТОВ “МА “Дніпропетровськ”. Так, внаслідок неодноразових авіа ударів зруйновано інфраструктуру ТОВ “МА “Дніпропетровськ”: злітно-посадкову смугу, будівлю терміналу, інфраструктуру навколо, також значної шкоди інфраструктурі аеропорту було завдано масштабними пожежами, що виникали внаслідок ворожих атак. Окрім того, територія ТОВ “МА “Дніпропетровськ” перебуває під постійною загрозою і на сьогодні, як об'єкт критичної інфраструктури. Відповідно до Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану” (в редакції Закону України від 19.02.2022 № 2024-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення завдань та основ підготовки та ведення національного спротиву”), починаючи з дії Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” на території ТОВ “МА “Дніпропетровськ” знаходяться військові підрозділи Збройних Сил України, які використовують об'єкти нерухомості підприємств для відповідних цілей. З огляду на військову агресію, закриття повітряного сполучення, неодноразові атаки ворога на територію ТОВ “МА “Дніпропетровськ”, руйнування власної інфраструктури, у ТОВ “МА “Дніпропетровськ”, як стратегічно важливого підприємства авіаційного транспорту, основним видом діяльності якого є допоміжне обслуговування авіаційного транспорту, відсутні умови для роботи підприємства в умовах війни. Відтак, фактично припинено весь обсяг вантажних та пасажирських перевезень, повністю зупинено господарську діяльність підприємства, призупинено трудові відносини із працівниками. У зв'язку з цим, з 24.02.2022 підприємство взагалі позбавлено можливості отримувати будь-якій дохід від господарської діяльності. Зазначені вище події є винятковими, надзвичайними, невідворотними та безпосередньо впливають на можливість виконання обов'язків ТОВ “МА “Дніпропетровськ”. Так, у підприємства взагалі відсутня фінансова можливість здійснювати будь-які оплати, навіть виплату заробітної плати працівникам ТОВ “МА “Дніпропетровськ”, з яким підприємство вимушено призупинило трудові відносини, оплату спожитих енергоресурсів тощо. Таким чином, у ТОВ “МА “Дніпропетровськ” відсутня фінансова можливість сплати усієї суми пені та судового збору за рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22. Примусове ж стягнення пені, нарахованої на несвоєчасну сплату штрафу АМКУ, покладе на боржника несправедливий непомірний фінансовий тягар, що негативно вплине на можливість здійснення ним будь-якої діяльності, повністю паралізує інфраструктуру аеропорту, що в свою чергу також унеможливить виконання підрозділами Збройних Сил України покладених на них завдань, та може призвести до банкрутства соціально значущого для Дніпропетровського регіону суб'єкта господарювання. ТОВ “МА “Дніпропетровськ” на виконання рішення Антимонопольного комітету України від 05.11.2020 № 682-р у справі № 130-26.13/106-19 після його судового оскарження сплатило 28.07.2021 штраф у сумі 255 000,00 грн. та надало до Антимонопольного комітету України оригінал документу, що підтверджує сплату вказаного штрафу. Отже, ТОВ “МА “Дніпропетровськ”, як юридична особа, визнана винною у вчиненні порушення, передбаченого пунктом 12 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції” до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції вже притягнута, накладений за це порушення штраф сплачений, що позивачем не заперечується. Таким чином, відстрочення виконання рішення про стягнення з ТОВ “МА “Дніпропетровськ” пені жодним чином не перешкоджає АМКУ у реалізації основних завдань, покладених на нього статтею 3 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”, відстрочення виконання рішення на 1 рік не є надмірним, відтак, баланс інтересів сторін порушено не буде. В даному випадку відстрочення виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22 не порушить справедливої рівноваги та справедливого балансу у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки надасть можливість виконати судове рішення при максимальному дотриманні співмірності негативних наслідків для відповідача з інтересом позивача реально отримати грошові кошти. Відповідач також вважає за необхідне наголосити, що звернення з даною заявою про відстрочення виконання Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22 на 1 рік не є спробою уникнення від відповідальності, а навпаки сприяє організації та створенню умов для подальшого повного виконання судового рішення.

На підтвердження своїх доводів заявник подав до суду копії оголошення Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 24.02.2022 про закриття повітряного простору України, повідомлення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 15.03.2022 та від 10.04.2022, повідомлення Дніпровської міської ради від 24.02.2022, від 15.03.2022, від 10.04.2022, повідомлення Дніпропетровської обласної ради від 24.02.2022, від 15.03.2022, повідомлення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.03.2022, від 10.04.2022, наказу “Про припинення виробничої діяльності “ТОВ “МА “Дніпропетровськ” на період воєнного стану” від 28.02.2022 № 17, наказу “Про внесення змін до наказу № 17 від 28.02.2022 “Про припинення виробничої діяльності “ТОВ “МА “Дніпропетровськ” на період воєнного стану” від 30.03.2022 № 20-АГ, листа Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 12.07.2022 № 55/8-1611св, виписки по рахунках станом на 29.08.2022.

Відповідно до ч.3-5, 7 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови. Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена.

Вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд врахував матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, факт військової агресії російської федерації проти України та як наслідок: закриття повітряного простору України для цивільних користувачів повітряного простору, неодноразові авіа удари, якими зруйновано інфраструктуру ТОВ “МА “Дніпропетровськ”, зупинення господарської діяльності підприємства відповідача, відсутність коштів на банківських рахунках.

З огляду на викладене суд вбачає підстави для часткового задоволення заяви відповідача та відстрочення виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22 строком на 6 місяців.

Керуючись ст.ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 по справі № 904/474/21 - задовольнити частково.

Відстрочити виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 13.06.2022 у справі № 904/474/22 на 6 (шість) місяців.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 03.10.2022.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 04.10.2022

Суддя І.В. Мілєва