30 вересня 2022 року справа № 580/2961/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С. О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Чорнобаївської селищної ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Чорнобаївської селищної ради від 31.05.2022 №25-8/VIII про розгляд заяви позивача;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в неприйнятті рішення про надання дозволу за заявою позивача на розроблення документації із землеустрою від 03.11.2021 вх.№341/02-22 відповідно до п. 1 ст. 122, п. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України, щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0, 3600 га та 1, 1200 га загальною площею 1,4800 га відповідно до ст.5 Закону України "Про особисте селянське господарство" за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах с. Велика Бурімка, яка знаходиться на території Чорнобаївської селищної ради, Черкаської області із земель комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою за заявою позивача від 03.11.2021 щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3600 га та 1,1200 га загальною площею 1,4800 га відповідно до ст.5 Закону України "Про особисте селянське господарство" за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах с. Велика Бурімка, які знаходяться на території Чорнобаївської селищної ради, Черкаської області із земель комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, у даній адміністративній справі, шляхом зобов'язання відповідача не пізніше 10 днів з дня набрання законної сили рішення суду в даній адміністративній справі подати звіт про виконання рішення суду.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 03.11.2021 звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0, 3600 га та 1, 1200 га загальною площею 1,4800 га. Листом від 06.12.2021 №Г-111/02-12 відповідач повідомив позивача про те, що проект рішення про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою не прийнято. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 зобов'язано відповідача розглянути заяву позивача вх. №341/02-22 від 03.11.2021 та прийняти одне із рішень у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України. На виконання вказаного рішення суду відповідач прийняв рішення від 31.05.2022 №25-8/VIII про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо неприйняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою за її заявою. Вказує, що станом на дату подання даного адміністративного позову до суду рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 залишається невиконаним. Додатково зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 у справі №580/3740/21 зобов'язано Чорнобаївську селищну раду на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 вх. №341/02-22 від 03.11.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та прийняти одне із рішень у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України. Вказане рішення, на думку позивача, станом на дату подання даного позову до суду теж невиконане.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив, в якому зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 Чорнобаївська селищна рада розглянула заяву ОСОБА_1 від 03.11.2021 №341/02-22 та прийняла рішення від 31.05.2022 №25-8/VIII про відмову їй в наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для введення особистого селянського господарства у зв'язку з тим, що частина земельної ділянки площею 1, 1200 га, яку мала намір отримати позивач не є вільною та перебуває у приватній власності громадянина-учасника АТО. Щодо земельної ділянки 0,3600 га зазначено, що відповідач окреме рішення по ній не приймав у зв'язку із забороною надання дозволу на розробку проекту землеустрою під час дії воєнного стану та у зв'язку з тим, що дана земельна ділянка входить в загальну площу 1, 4800 га. Вважає доводи позивача про бездіяльність щодо прийняття ним рішення за її заявою є необґрунтованими. За вказаних обставин просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
17.08.2022 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій вказано, що доводи відповідача про те, що частина земельної ділянки 1, 1200 га не є вільною та перебуває у приватній власності громадянина-учасника АТО не відповідають дійсності, оскільки в матеріалах справи відсутні докази про правовстановлюючі документи вказаної особи на дану земельну ділянку. Посилання відповідача на заборону надання дозволу на розробку проекту землеустрою під час дії воєнного стану позивач вважає необґрунтованими, оскільки дані обставини спростовуються прийнятим ним рішенням від 31.05.2022 №25-8/VIII відносно земельної діянки 1, 1200 га.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 у справі №580/3740/21, яке набрало законної сили 07.09.2021 адміністративний позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано Чорнобаївську селищну раду на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 (вх. №274/02-22 від 27.04.2021) щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах с. Велика Бурімка, яка знаходиться на території Чорнобаївської селищної ради із земель комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації та прийняти одне із рішень у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21, яке набрало законної сили 05.05.2022 адміністративний позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано Чорнобаївську селищну раду на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 вх. №341/02-22 від 03.11.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3600га та 1,1200га загальною площею 1,4800га за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах с. Велика Бурімка, яка знаходиться на території Чорнобаївської селищної ради Черкаської області із земель комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації та прийняти одне із рішень у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 у справі №580/3740/21, яке набрало законної сили 07.09.2021 Чорнобаївська селищна рада прийняла рішення від 17.02.2022 №20-38/VIII про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для введення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтовною площею 1, 0000 га, яка розташована в адміністративних межах Чорнобаївської селищної ради в зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки, зазначеної в графічних матеріалах вимогам законів та поданого клопотання.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21, яке набрало законної сили 05.05.2022 Чорнобаївська селищна рада прийняла рішення від 31.05.2022 №25-8/VIII про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для введення особистого селянського господарства із земель комунальної власності орієнтованою площею 0, 3600 га та 1, 1200 га загальною площею 1, 4800 га, яка розташована в адміністративних межах Чорнобаївської селищної ради в зв'язку з тим, що частина земельної ділянки площею 1, 1200 га не є вільною та перебуває у приватній власності громадянина-учасника АТО.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою за її заявою від 03.11.2021 вх.№341/02-22, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1, 2 ст.116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. При цьому, підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (абзац 1 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, згідно вказаних норм, питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою, поділу земельних ділянок тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні із прийняттям відповідного рішення.
Судом з рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Чорнобаївської селищної ради із клопотанням (вх. №341/02-22 від 03.11.2021) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0,3600 га та 1,1200 га, загальною площею 1,4800 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах с. Велика Бурімка, яка знаходиться на території Чорнобаївської селищної ради із земель комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації.
Відповідач листом від 06.12.2021 №Г-111/02-12 повідомив позивачу, що селищним головою 25.11.2021 на розгляд сесії винесено проект рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою. Відповідно до протоколу 16 сесії селищної ради питання розглядалось за №28 та відповідно до ст.118 ЗК України проект рішення не прийнято.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 зобов'язано Чорнобаївську селищну раду на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_1 вх. №341/02-22 від 03.11.2021 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,3600га та 1,1200га загальною площею 1,4800га за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах с. Велика Бурімка, яка знаходиться на території Чорнобаївської селищної ради Черкаської області із земель комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації та прийняти одне із рішень у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
На виконання вказаного судового рішення Чорнобаївська селищна рада розглянула заяву ОСОБА_1 від 03.11.2021 №341/02-22 та прийняла рішення від 31.05.2022 №25-8/VIII про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для введення особистого селянського господарства із земель комунальної власності орієнтованою площею 0, 3600 га та 1, 1200 га загальною площею 1, 4800 га, яка розташована в адміністративних межах Чорнобаївської селищної ради в зв'язку з тим, що частина земельної ділянки площею 1, 1200 га не є вільною та перебуває у приватній власності громадянина-учасника АТО.
З викладеного слідує, що відповідачем не вчинено бездіяльність щодо не прийняття рішення у формі розпорядчого документа за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.11.2021 №341/02-22, оскільки за результатами розгляду її заяви прийнято рішення від 31.05.2022 №25-8/VIII, яке не є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Щодо доводів позивача про те, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 зобов'язаний був за результатами розгляду заяви від 03.11.2021 №341/02-22 прийняти рішення про надання їй дозволу про розроблення проекту землеустрою, суд зазначає наступне.
Резолютивною частиною рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 відповідача зобов'язано повторно розглянути заяву позивача від 03.11.2021 №341/02-22 та прийняти одне із рішень у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
Суд зазначає, що вказаним рішенням суду на відповідача обов'язку прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою не покладено.
Відтак, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача.
Слід зазначити, що підстави та предмет позову у справі №580/10664/21 та справи, що розглядається є різними. Так, предметом позову у справі №580/10664/21 є бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 03.11.2021, а предметом позову у даній справі - бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою за її заявою від 03.11.2021.
Разом з тим, якщо позивач вважає, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №580/10664/21 вчинив протиправну бездіяльність щодо розгляду її заяви від 03.11.2021 про відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0, 3600 га та 1, 1200 га, вона має право звернутися до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати зі сплати судового збору у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ