про залишення позовної заяви без руху
03 жовтня 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/8332/22
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
28 вересня 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, виданої міжгосподарським підприємством зі штучного осіменіння сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP та довідки № 02-04/1/1760-С від 19.09.2020, виданої виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11.08.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.08.2013 згідно довідки № 143/1 від 16.01.1992;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 с 15.10.2020 згідно довідки з архіву № 02-04/1/1760-С від 19.09.2020.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України В позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
При цьому, підставою адміністративного позову є обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи, предметом адміністративного позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача.
У позовній заяві позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, виданої міжгосподарським підприємством зі штучного осіменіння сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP та довідки № 02-04/1/1760-С від 19.09.2020, виданої виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11.08.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.08.2013 згідно довідки № 143/1 від 16.01.1992;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 с 15.10.2020 згідно довідки з архіву № 02-04/1/1760-С від 19.09.2020.
Виклад позивачем позовних вимог у наведений спосіб не дозволяє суду достовірно та точно встановити зміст таких позовних вимог позову ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем встановлено вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зі змісту позовної заяви та доданих до позову документів можна допустити, що позивач у позові оскаржує:
1) дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, які виразилися у прийнятті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення про відмову у перерахунку пенсії від 17.08.2022 №916310163544;
2) дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, які виразилися у прийнятті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішення від 24.08.2022 №916310163544 про відмову в проведення допризначення пенсії;
3) дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, які виразилися у прийнятті рішення №916310163544 від 30.08.2022 про відмову в проведенні допризначення пенсії;
4) дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, які виразилися у прийнятті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області рішення від 08.09.2022 №916310163544 про відмову в проведення перерахунку пенсії;
5) дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №02-04/1/1760-С від 16.09.2020, які оформлені рішенням відділу з питань перерахунку пенсій № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16.10.2020 №95 про відмову у перерахунку пенсії за заявою №139 від 15.10.2020;
6) бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення з 05.08.2013 з урахуванням довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP №193/1 від 16.01.1992.
За приписами пункту 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Однак, у позовній заяві ОСОБА_1 в якості відповідача зазначено одну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та не зазначено в якості відповідачів Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, дії яких щодо прийняття наведених вище доданих до позову рішень позивач оскаржує.
Позовна заява ОСОБА_1 не містить викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свою вимогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.08.2013 згідно довідки № 143/1 від 16.01.1992.
Реквізити довідок, вказаних у позовній заяві та копій довідок, доданих до позовної заяви позивачем, містять розбіжності, зокрема, позивач зазначає "довідки про заробітну плату №102/5 від 16.07.1993, виданої міжгосподарським підприємством зі штучного осіменіння сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP та довідки № 02-04/1/1760-С від 19.09.2020, виданої виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області", а додає копію довідки Архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №02-04/1/1760-С від 16.09.2020, також позивач зазначає "зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.08.2013 згідно довідки №143/1 від 16.01.1992", а додає до позовної заяви копію довідки № 193/1 від 16.01.1992.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як зазначено вище, можна дійти висновку, що позовна заява ОСОБА_1 містить шість вимог немайнового характеру.
Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 1 січня - 2481 гривень.
Згідно з частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зважаючи на викладене вище, позивач при зверненні до суду з даним позовом повинен сплатити судовий збір у загальному розмірі 5954,40 грн. ((2481 грн. х 0,4) х 6 вимог).
До позовної заяви позивачем додано платіжний документ №71337 від 19.09.2022 про сплату судового збору в сумі 992,40 грн.
Позивачем не надано до суду документа про сплату судового збору у розмірі 4962 грн. ( 5954,40 грн. - 992,40 грн.) або документів на підтвердження підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.
Отже, позовну заяву подано без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач, серед іншого, оскаржує:
- дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №02-04/1/1760-С від 16.09.2020, які оформлені рішенням відділу з питань перерахунку пенсій № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16.10.2020 № 95 про відмову у перерахунку пенсії за заявою №139 від 15.10.2020;
- бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення з 05.08.2013 з урахуванням довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP №193/1 від 16.01.1992.
У позовній заяві позивач не зазначає інших дат, коли він дізнався про рішення відділу з питань перерахунку пенсій № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16.10.2020 № 95 та про бездіяльність щодо не врахування відповідачем при призначенні пенсії з 05.08.2013 довідки Міжгосподарського підприємства по штучному заплідненню сільськогосподарських тварин Ечміадзинського району Вірменської PCP №193/1 від 16.01.1992.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 28 вересня 2022 року.
З урахуванням наведеного позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду із наведеними вище вимогами.
Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем не додано до позову заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Позивачеві надати строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:
- позовної заяви, оформленої відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням: повного найменування кожного з відповідачів, до яких звернуті позовні вимоги, їх місцезнаходження, поштового індексу, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти; змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- документа про сплату судового збору в розмірі 4962 грн. (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві гривні) за такими реквізитами: номер рахунку - UA 588999980313101206084016712, код за ЄДРПОУ - 37959255, отримувач - ГУК у Полт.обл/тг м. Полтава/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), призначення платежу : Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд) або документів на підтвердження підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону;
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду, якщо заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Копію ухвали надіслати особі, які подала позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич