Рішення від 30.09.2022 по справі 420/27385/21

Справа № 420/27385/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправним та відмінити Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.10.2021 року №951070150937 "Про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 ";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04 жовтня 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2018-2019-2020 роки.

Ухвалою судді від 04.01.2022 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 28.07.2022 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Розгляд адміністративної справи розпочато спочатку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 9 квітня 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" (Закон № 3723-XII) в сумі 3708, 30 грн.

13 квітня 2021 року позивач звернулася до відділу звернень громадян в м.Ізмаїл, яке є структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області без права юридичної особи, з проханням щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при повному стажі 36 років 8 місяців. Спеціаліст відділу пояснила позивачу, що це є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшиться до 3275,85 грн. та надала роздруківку розрахунку пенсії.

04 жовтня 2021 року позивач знов звернулася до цього ж відділу Пенсійного фонду України, в якому перебуває на обліку, з цього ж питання, але вже письмово. На свою заяву позивач отримала Рішення №951070150937 від 05.10.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в перерахунку пенсії щодо переходу з пенсій згідно Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з недоцільністю, яке позивачу надіслало Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. На свій усний запит, чому позивач отримала Рішення з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ОСОБА_1 повідомлено, що перерахунки пенсій за заявами пенсіонерів здійснюються централізовано та розподіляються автоматизованими засобами між органами Пенсійного фонду України.

04.02.2022 року представник відповідача ГУ ПФУ в Одеській області подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2009 року отримує пенсію державного службовця, яка була призначена за нормами Закону України "Про державну службу".

У 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженими цими постановами, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірах 1,17, 1,11 та 1,11.

Пенсія позивачу перерахована з урахуванням страхового стажу роботи 36 років 09 місяців 17 днів, врахованого по 30.04.2009 року (коефіцієнт страхового стажу складає 0,36750).

Розмір пенсії позивача на 04.10.2021 року складає 3708,30 грн., а при переведенні її знову згідно позовних вимог складатиме 3269,77 грн., де 2973,13 грн. (8090,14*0,36750) - розмір пенсії за віком + 296,64 грн. - доплата за понаднормативний стаж (16 років). Тобто, її розмір зменшиться.

У випадку позивача має місце переведення з одного виду пенсії на інший, а відтак застосуванню до даних правовідносин підлягає п.4-3 Розділу XV Закону №1058-1V (у редакції чинній з 01.10.2017 року), відповідно до якого, на її думку, до всіх пенсій, які призначені до 01.10.2017 року, застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки.

Відповідач звернув увагу на те, що термін «обчислення пенсії» у правовому розумінні тотожний терміну «призначення пенсії», а не перерахунку. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

19.08.2022 року представник відповідача ГУ ПФУ в м. Києві подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що в жовтні 2021 року гр. ОСОБА_1 звернулася до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 04.10.2021 №4568 щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розглянувши дану заяву та додані до неї документи, Головне управління прийняло рішення про відмову в переведенні з пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням того, що позивач перебуває на обліку в Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», та згідно до заяви від 04.10.2021 при проведені умовного перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було взято показник середньої заробітної плати (доходу), який залишається таким, що враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії в розмірі 3269,77 грн.

Розмір пенсії станом на 04.10.2021 становить 3708,30 грн.

Перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є недоцільним.

Відтак, враховуючи вищевикладене, Головним управлінням було прийнято рішення про відмову в переведенні гр. ОСОБА_1 з пенсії згідно до Закону України «Про, державну службу» на пенсію за віком згідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з недоцільністю, а саме зменшенням розміру пенсії.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09.04.2009 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", що не заперечується відповідачем.

04.10.2021 позивач звернулася до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.9).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві було прийнято рішення від 05 жовтня 2021 року О/р № 951070150937, яким відмовлено позивачці в перерахунку пенсії щодо переходу з пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, у зв'язку з недоцільністю відповідно до заяви від 04.10.2021 року №4568 (а.с.11).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 2 Закону №1058-IV передбачено, що перший рівень - солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - солідарна система), що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором (частина перша статті 10 Закону №1058-IV).

Отже, Законом №1058-IV передбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеного саме за цим Законом. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної на підставі Закону №1058-IV, на інший.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, в 2009 році позивачці призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Водночас, 04.10.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV вперше.

Враховуючи вищезазначене, у розглядуваному випадку мало місце призначення позивачу іншої пенсії за іншим законом.

У свою чергу, для визначення розміру пенсії позивача мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше відповідно до Закону №1058-IV.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду 03.10.2018 у справі № 428/450/17, особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як вперше призначена.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.03.2018 у справі № 520/6664/17, від 05.07.2018 у справі № 565/645/17, від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивачки права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №514/1540/16-а.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.10.2021 року №951070150937 "Про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 ", а тому воно підлягає скасуванню.

Скасовуючи вказане рішення, для повного відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04 жовтня 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2018, 2019, 2020 роки.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що відповідач не довів суду правомірність оскаржуваного рішення щодо перерахунку пенсії позивача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню, з урахуванням наведеного вище обґрунтування.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, який прийняв протиправне рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.10.2021 року №951070150937 "Про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 ".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04 жовтня 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2018-2019-2020 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів