Рішення від 29.09.2022 по справі 200/15776/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2022 року Справа№200/15776/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Галатіної О.О.,

секретаря судового засідання Коломієць К.С.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Держаної служби України з питань праці про визнання протиправним та скасування постанови від 14.07.2021 року № СМУ 1378/1098/АВ/П/ТД-ФС, суд -

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Держаної служби України з питань праці про визнання протиправною та скасування постанови від 14.07.2021 року № СМУ 1378/1098/АВ/П/ТД-ФС.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є фізичною особою-підприємцем, який здійснює підприємницьку діяльність за адресами: АДРЕСА_1 .

З 10.06.2021 по 18.06.2021 посадовими особами відповідача було здійснено інспекційне відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин, за результатами якого виявлено встановлення факту використання ОСОБА_1 найманої праці осіб та наявність ознак незареєстрованих трудових правовідносин; винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 240 000, 00грн. за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (ч. 4 ст. 24 КЗпП України) № СМУ 1378/1098/АВ/П від 14 липня 2021 року (далі - спірна постанова).

Проте позивач зазначає, що перевірка була проведена з порушенням пп. 3 п.5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. А саме: згідно позиції відповідача рішення про проведення позапланової перевірки було прийняте на підставі інформації ДПС та даних веб-порталу ДПС "Ліцензійний реєстр діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами". Позивач зазначає, що “інформація ДПС та дані веб-порталу ДПС "Ліцензійний реєстр діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами"” не мають будь-якого відношення до питань порушень законодавства про працю.

Щодо суті виявлених під час перевірки обставин, позивач зазначає, що особи, які на думку відповідача, виконували певні трудові функції без оформлення трудових відносин із ФОП ОСОБА_1 , є працівниками іншої фізичної особи-підприємця, що було встановлено під час перевірки цієї ФОП та знайшло відображення в Акті, складеному за результатами перевірки іншої особи-підприємця.

На підставі вищевикладеного позивач просив:

визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою від 14.07.2021 № СМУ 1378/1098/АВ/П/ТД-ФС, якою на позивача накладено штраф у розмірі 240 000,00 грн.

Відповідач через канцелярію суду надав відзив по справі, згідно змісту якого вказав, що позовні вимоги є безпідставними, а факт використання позивачем найманої праці в повній мірі підтверджується матеріалами перевірки та застосованого відеоматеріалу.

Ухвалою суду від 19.11.2021 року відкрито провадження у справі. Ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 29.12.2021 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі. Призначено справу до судового розгляду по суті.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.

Указом Президента України від 18.05.2022, затвердженим Верховною Радою України (законопроекти №7389 та №7390), продовжено строк дії воєнного стану із 25 травня 2022 на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022).

Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України № 2500-IX від 15.08.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2022 №14/І-г "Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи" запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26 лютого 2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Ураховуючи активні бойові дії на території Донецької області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи, режим роботи суду встановлений наступним чином:

- прийом вхідної кореспонденції та процесуальних документів здійснюється судом в підсистемі "Електронний суд" або через офіційну електронну адресу суду;

- розгляд справ у судових засіданнях за участю сторін не здійснюється до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів, суддів та працівників апарату суду;

- у визначених законом порядку справи розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До судового засідання сторонни не з'явились, про дату час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем. Видами економічної діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є: КВЕД 47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах (основний). 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Згідно з даними веб-порталу Державної податкової служби України “Ліцензійний реєстр діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами” позивач має ліцензію на торгівлю алкогольними напоями: № 05210308202100578 від 01.04.2021 за адресою: АДРЕСА_2 , магазин; № НОМЕР_1 від 13.03.2021 за адресою: АДРЕСА_3 , магазин.

Згідно з даними веб-порталу Державної податкової служби України “Ліцензійний реєстр діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами” позивач має ліцензію на торгівлю тютюновими виробами: № 05210311202100562 від 01.04.2021 за адресою: АДРЕСА_2 , магазин; № 05210311202100458 від 13.03.2021 за адресою: АДРЕСА_3 , магазин.

Відповідно до договору суборенди торгівельної точки № 1 від 01.03.2020 р. ФОП ОСОБА_1 орендує у ОСОБА_2 частину нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_4 для ведення торгівельної діяльності.

Відповідно до договору оренди б/н від 01.01.2017, ФОН ОСОБА_3 надає в оренду торгівельний павільйон ФОП ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_4 для здійснення підприємницької діяльності.

В період з 10.06.2021 по 18.06.2021 посадовими особами відповідача було здійснено перевірку діяльності позивача, під час якої встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснює свою господарську діяльність в магазинах торгівельної мережі “Лікер”, які розташовані за вищевказаними адресами. В торгівельній мережі “Лікер” здійснюється реалізація підакцизних товарів (алкогольні напої та тютюнові вироби) та продуктів харчування (безалкогольні напої, цукерки, снеки та ін.). Всі працівники торгівельної мережі одягнені в уніформу червоного та синього кольору з позначкою “Торгівельна мережа “Лікер”.

На момент здійснення інспекційного відвідування за адресою АДРЕСА_4 знаходилась ОСОБА_4 , яка відмовилась надавати пояснення. Відеозаписом інспекційного відвідування зафіксовано, що 14.06.2021 ОСОБА_4 працювала на касі, обслуговувала клієнтів магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, реалізовувала підакцизний товар та продукти харчування.

За адресою АДРЕСА_4 знаходились: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та особа, яка виконувала функції продавця- касира та відмовилась називати свої ім'я.

ОСОБА_5 пояснила, то стажується продавцем-касиром “у Миколая”, працює менше місяця, заробітну плату отримувала на місці у адміністратора. Під час інспекційного відвідування 10.06.2021 обслуговувала клієнтів магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та реалізовувала підакцизний товар та продукти харчування через касу, що зафіксовано відеозаписом.

ОСОБА_7 пояснила, що працює продавцем-касиром в магазині, а на всі інші питання відповість адміністратор. Під час інспекційного відвідування 10.06.2021 розкладала товар на полиці та обслуговувала відвідувачів магазину (здійснювала продаж підакцизних товарів та продуктів харчування), що зафіксовано відеозаписом.

Особа, яка виконувала функції продавця-касира га відмовилась називати своє ім'я, повідомила, що працює продавцем-касиром, а на всі питання відповість адміністратор магазину. Під час інспекційного відвідування 10.06.2021, 11.06.2021, 14.06.2021 працювала на касі (здійснювала продаж підакцизних товарів та продуктів харчування, обслуговувала клієнтів магазину, розкладала товар на полиці, що зафіксовано відеозаписом).

Під час інспекційного відвідування інспекторами праці, що проводили перевірку, зафіксовано відеозаписом реалізацію продавцями-касирами всього товару, який є в наявності магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, керуючі магазинами за вищевказаними адресами безпосередньо контролюють роботу всіх, хто працює в магазині “Лікер”.

У акті наявні відомості, що ОСОБА_8 працює керуючою магазином, працевлаштована у ФОП ОСОБА_1 , під час інспекційного відвідування 10.06.2021 та 14.06.2021 керувала магазином, працювала з постачальниками та контролювала роботу працівників магазину “Лікер”, тобто, зокрема, і робота всіх осіб, у тому числі і тих, чиї трудові відносини з позивачем не підтверджені документально, контролювалася працівником ФОП ОСОБА_1 .

Таким чином, продаж підакцизних товарів особами, докази оформлення трудових відносин з якими - відсутні, є реалізацією виду діяльності позивача, а саме: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, та отримання прибутку за такий продаж.

Продаж товарів визначених ліцензіями за чітко визначеними адресами є саме забезпечення осіб робочим місцем, неоформлені особи виконували функції, які притаманні професіям (посадам), визначеним Національним класифікатором України ДК 003:2010 “Класифікатор професій”, затвердженим Наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327, КОД КП 5220, КОД ЗКППТР 17353, ВИПУСК ДКХП 65 професійна назва роботи “Продавець продовольчих товарів”, КОД КП 5220, професійна назва роботи “Продавець консультант”, КОД КП 3433, професійна назва роботи “Касир-експерт”.

За результатами вказаної перевірки було складено Акт від 18.06.2021 року № СМУ2136/1099/АВ, в якому відображені всі зазначені обставини.

На виконання припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 18.06.2021 №СМУ І378/1098/АВ/П, позивачем надано лист від 14.07.2021 року, де зазначено, що всі особи, які виконують певні функції на місцях здійснення господарської діяльності перебувають у трудових відносинах з підприємцем з укладенням трудових договорів між працівником та фізичною особою, яка використовує найману працю, оформленого наказом та повідомленням про прийняття працівника па роботу, серед яких оформлено трудові відносини з особами, які на час інспекційного відвідування не були офіційно працевлаштовані.

Так, позивачем укладені трудові договори з ОСОБА_4 від 14.07.2021 року, з ОСОБА_7 від 14.07.2021 року, ОСОБА_5 від 14.07.2021 року. ОСОБА_9 від 14.07.2021 року, ОСОБА_10 від 14.07.2021 року, ОСОБА_11 від 14.07.2021 року, ОСОБА_12 від 14.07.2021 року, ОСОБА_13 від 14.07.2021 року. ОСОБА_14 від 14.07.2021 року, ОСОБА_15 від 14.07.2021 року, ОСОБА_16 від 14.07.2021 року, ОСОБА_17 від 14.07.2021 року, чим виконано припис про усунення виявлених порушень.

Відповідно даним “Кабінету масового електронного сервісу” Пенсійного фонду України (лист від 15.03.2021 року №к/102/ДП), вищевказані працівники продовжують працювати у позивача, проте станом на дату інспекційного відвідування позивач використовував працю лише п'яти осіб з метою реалізації товарів передбачених ліцензіями підприємця.

Керуючись Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 та на підставі абзацу 2 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, за результатами проведеної перевірки заступником начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці складно постанову про накладення штрафу від 14.07.2021 № СМУ 1378/1098/АВ/П/ТД-ФС, якою на позивача накладено штраф у розмірі 240 000,00 грн. за фактичний допуск 4 працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту), (десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення).

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 9 Конституції України та частиною першою статті 19 Закону України від 29.06.2004 №1906-ІУ “Про міжнародні договори України” (далі - Закон №1906) визначено, що чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.

Чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню сторонами відповідно до норм міжнародного права (стаття 15 Закону №1906).

Згідно зі статтею 26 Віденської конвенції про право міжнародних договорів 1969 року кожен чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен ними добросовісно виконуватися. Учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору (стаття 27 Конвенції).

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 4, 5 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-У (далі - Закон №877- V) визначено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Згідно статті 12 Конвенції Міжнародної організації № 81 1947 року, ратифікованої Законом № 1985-ІУ (1985-15) від 08.09.2004 року, інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їх повноваження, зокрема мають право здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються.

Відповідно до статті 16 Конвенції Міжнародної організації № 81 1947 року, ратифікованої Законом № 1985-ІУ (1985-15) від 08.09.2004 року, інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм.

Позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 здійснювався на підставі п.п. 3 п. 5 Порядку здійснення державною контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 823 “Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю” (надалі - Порядок №823), за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1.2, 4-7 цього пункту, з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованої Законом України від 08 вересня 2004 р. № 1985-ІV, Конвенцією Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованої Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1986-ІV та Законом України "Про основі засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2017 р. № 877-У та статті 259 Кодексу законів про працю України.

В матеріалах єдиної справи міститься доповідна записка від 04.06.2021 року №04.4/84. Лист Головного управління ДПС у Донецькій області від 19.03.2021 №8703/6/05- 99-24-11-27, дані веб-порталу Державної податкової служби України Ліцензійного реєстру діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюнових виробів, які і слугували підставою для прийняття відповідного рішення керівником.

Згідно п. 4 ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим: 1) при організованому наборі працівників; 2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я; 3) при укладенні контракту; 4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; 5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу); 6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 6-1) при укладенні трудового договору про дистанційну роботу або про надомну роботу; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

При укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між керівниками підприємств, установ, організацій, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров'я.

Повноваження щодо нагляду і контролю за додержанням роботодавцями законодавства про працю встановлені Кодексом законів про працю України (далі КЗпП України) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини першої статті 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, Порядком №823 визначена процедура здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю.

Згідно пункту 2 Порядку №509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту ), керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи).

Штрафи накладаються на підставі:

рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;

акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв'язку з невиконанням вимог припису;

акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю, у ході якого виявлено факти використання праці неоформлених працівників;

акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування;

акта перевірки ДПС, її територіального органу, у ході якої виявлені порушення законодавства про працю.

Відповідно до пункту 3 Постанови № 509 справа про накладення штрафу (далі - справа) розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.

Про дату одержання документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб'єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п'ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Щодо порушень викладених у спірній Постанові від 14.07.2021 № СМУ 1378/1098/АВ/П/ТД-ФС про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (далі - Постанова) фізичної особи-підприсмця ОСОБА_1 .

Пунктом 10 Порядку №823 передбачено, що інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно мають право:

1) під час проведення інспекційних відвідувань за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;

2) ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги;

3) наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування, іншим особам, що володіють необхідною інформацією, запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;

4) за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів:

5) на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;

6) фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-. фото- та відеотехніки;

7) отримувати від органів державної влади, об'єктів відвідування інформацію та/або документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування.

Зокрема, інспектори праці мають права визначеними п. 1 статті 12 Конвенцією №81, а саме:

- безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке підлягає інспекції:

- проходити у денний час до будь-яких приміщень, які вони мають достатні підстави вважати такими, що підлягають інспекції;

- наодинці або в присутності свідків допитувати роботодавця або персонал підприємства з будь-яких питань, які стосуються застосування правових норм.

Під час проведення інспекційного відвідування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за місцем здійснення господарської діяльності встановлено перебування 4 осіб, які виконували певні трудові функції на місцях здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 : ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_7 та особи, яка виконувала функції продавця-касира за відмовилась називати своє ім'я за адресою АДРЕСА_4 , які не підтверджені документально, що вказує на те, що вони перебували у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_1 без належного оформлення трудових відносин.

Будь-які документи, що підтверджують працевлаштування (в тому числі і працевлаштування за суміцництвом) чи проходження стажування вказаних осіб протягом інспекційного відвідування не надавались.

Щодо посилань позивача на оренду лише частини приміщення, поряд з тим, що в іншій частині здійснює підприємницьку діяльність інша особа та певні робітники, прізвища яких відображені в Акті, працюють на іншу особу-підприємця, вказане спростовується відеозаписом інспекційного відвідування та ін..

Таким чином, суд вважає, що ФОП ОСОБА_1 допущено до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу чотирьох осіб.

Згідно п. 16 Порядку №823. за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Акт складається в останній день інспекційного відвідування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об'єктом відвідування або уповноваженою ним особою (п. 17 Порядку №823).

У відповідності до п. 19 Порядку №823 матеріали, зафіксовані засобами аудіо-, фото- та відеотехніки в ході інспекційних відвідувань, долучаються до акта у паперовому або електронному вигляді на дисках для лазерних систем зчитування, на яких проставляється номер і дата складення акта. Про долучення таких матеріалів робиться відмітка в акті.

Пунктом 23 Порядку №823 передбачено, що у разі відмови об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи від підписання або у разі неможливості особистого вручення акта та/або припису акт та припис складаються одночасно у трьох примірниках.

Два примірники акта та припису не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилаються об'єкту відвідування за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом з описом документів у ньому та повідомленням про вручення. На примірнику акта та припису, що залишаються в інспектора праці, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів інспекційного відвідування.

Керуючись вищенаведеними положеннями законодавства та беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд вважає, що позивачем при здійсненні підприємницької діяльності допушено порушення абзацу 2 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України та ін.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу.

Позивачем в порядку частини першої статті 77 КАС України не доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Таким чином, на підставі вищезазначених висновків суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись положеннями КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Держаної служби України з питань праці про визнання протиправним та скасування постанови від 14.07.2021 року № СМУ 1378/1098/АВ/П/ТД-ФС, - відмовити.

Вступну та резолютивну частини рішення виготовлено та проголошено зміст у судовому засіданні 29 вересня 2022 року.

Повний текст рішення складено та підписано 03 жовтня 2022 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.

Суддя О.О. Галатіна