Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 вересня 2022 року Справа№200/3945/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якого просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 1 грудня 2020 року розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату з 1 грудня 2020 року пенсії, призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби (100 відсотків) та премії (100 відсотків), та виплатити її різницю з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що листом № 0500-1502-8/80534 від 04.10.2021 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - ГУ ДФС у Донецькій області) № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Із зазначеною відмовою відповідача позивач не погоджується та вважає, що він має право на перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2020 року на підставі виданої ГУ ДФС у Донецькій області довідки № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року про розмір грошового забезпечення, у складі якого збільшено розмір окремих видів грошового забезпечення.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
Так, відповідач у відзиві на позов вказує, що на виконання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
При цьому, як зазначається відповідачем, після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку окремих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 інших рішень стосовно умов та порядку проведення перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалося, внаслідок чого на момент розгляду даної справи питання проведення перерахунку пенсій законодавчо не врегульовано.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/3945/22 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
21.09.2022 року від позивача до суду надійшла заява про поновлення процесуальних строків, відповідно до якої позивач просив визнати поважними причини пропуску строку на звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновити його.
28.09.2022 року до суду надійшли письмові доповнення позивача до вказаної заяви.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вже було вказано судом в ухвалі від 16.09.2022 року, суд критично ставиться до посилання позивача у позовній заяві в частині обґрунтування строків звернення до суду з цим позовом на ч. 3 ст. 122 КАС України у поєднанні з ч. 2 ст. 46 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вказана норма Закону регламентує питання стосовно строків виплати нарахованих сум пенсії, але не отриманих з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, тоді як у даному разі складові грошового забезпечення, про які зазначається у позовній заяві як про такі, що не враховані відповідачем при перерахунку пенсії (надбавка за особливості проходження служби, премія), не були ані нараховані, ані виплачені позивачу.
У той же час, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що предметом даного спору є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку і виплати пенсії, а також приймаючи до уваги, що строки звернення до суду з такими вимогами на підставі ч. 3 ст. 51 вказаного вище Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не обмежуються, строк звернення до суду з цим позовом позивачем не пропущений.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути цю справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З 16.01.2015 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 , яке видане Пенсійним фондом України 21.06.2013 року, а також протоколом за пенсійною справою 0505013536 (ДПА).
На електронний запит №849/22-07 від 13.07.2022 щодо складових (видів і розмірів) грошового забезпечення, які враховані при розрахунку розміру пенсії, Головним управлінням ПФУ в Донецькій області, електронним листом №0500-1502-8/46052 від 18.07.2022 року позивачу надано електронний протокол від 18.07.2022 року з пенсійної справи 0505013536 (ДПА), за яким його пенсія визначена у розмірі 65% від грошового забезпечення 18738,25 грн., що враховується для обчислення пенсії, до якого ввійшли:
посадовий оклад - 7470 грн.;
оклад за військове званням - 1480 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 45% - 4027,5 грн.;
надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 15% - 1120,5 грн.;
надбавка за специфічні умови проходження служби 30% - 3893,25 грн.;
премія 10% - 747 грн.
30.07.2021 року ГУ ДФС у Донецькій області за наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 (запит № 1072/21-08 від 19.08.2021 року) видало довідку № 136/05-97-08-02-22 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсій.
Згідно з вищевказаною довідкою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ № 704) за нормами, які були чинними станом на 01.12.2020 року, розмір грошового забезпечення за відповідною посадою - заступник начальника управління - начальника першого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у м. Краматорську, становив:
посадовий оклад - 7470,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн.;
надбавка вислугу років (45 відсотків) - 4027,50 грн.;
надбавка особливості проходження служби (100 відсотків) - 12977,50 грн.;
премія (100 відсотків) - 7470,00 грн.;
усього - 33425,00 грн.
Зважаючи на те, що додаткові види грошового забезпечення - надбавка за особливості проходження служби (100 відсотків) у розмірі 12977,50 грн. і премія (100 відсотків) у розмірі 7470,00 грн., не були враховані при розрахунку виплачуваної пенсії, 02.09.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, до якої додав довідку ГУ ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
У відповідь на дану заяву листом № 0500-1502-8/80534 від 04.10.2021 року відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки ГУ ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року про розмір грошового забезпечення.
У цьому листі відповідач, з-поміж іншого, послався на те, що на момент виникнення спірних правовідносин повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно постанов КМУ, від Пенсійного фонду України не надходили.
Таким чином, відповідач фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, у тому числі осіб, що перебували на службі в органах податкової міліції, визначаються Законом № 2262-ХІІ.
Так, відповідно до положень п. "б" ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького складу податкової міліції.
Судом встановлено, що позивач є особою, звільненою зі служби в органах податкової міліції в запас у званні "полковник", на дату звільнення позивач обіймав посаду "заступник начальника управління - начальника першого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ". Дані обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються наданими до матеріалів справи доказами.
Отже, позивач має право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262-ХІІ.
Згідно зі ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення (постанова Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18).
Питання щодо перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано положеннями ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Так, згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови, порядок перерахунку пенсій та розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
13.02.2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393"
Згідно з п. 1 вказаного Порядку (далі - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103) були внесені зміни до Порядку № 45.
Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка міститься у додатку 2 до Порядку № 45, також викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними п. 1 та п. 2 Постанови КМУ № 103, а також зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до вказаних змін, у зв'язку з чим позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням грошового забезпечення, складовими якого, зокрема, є: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Водночас, алгоритм дій, які мають вчиняти, зокрема, територіальні органи Пенсійного фонду України, у зв'язку із втратою чинності положеннями п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та змінами до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Як видно зі змісту п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відтак, саме на орган, з якого особу було звільнено зі служби, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який був затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Положеннями п. 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
У свою чергу, як вказує п. 24 Порядку № 3-1, органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, які спрямовані на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Аналогічні правові висновки містяться, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
У той же час, до моменту отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням у такій довідці відповідних складових грошового забезпечення пенсіонера та їх розміру у пенсійного органу не виникає обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії, однак цей обов'язок виникає у пенсійного органу після одержання довідки про розмір грошового забезпечення, зокрема, у разі включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення або збільшення розміру існуючих.
При цьому суд звертає увагу на те, що у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 , якою були залишені без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій у даній справі, суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Отже, починаючи з 05.03.2019 року (дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії), оскільки саме з вказаної дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.
Відповідно до Постанови КМУ № 704 були затверджені тарифні сітки розрядів та коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, тощо.
Положеннями п. 2 Постанови КМУ № 704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) і одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з положеннями пп. 1 та пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право, зокрема:
- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Порядком виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 року № 616 (далі - Порядок № 616), визначено, що надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення (пп. 1 п. 2 розділу IV Порядку № 616).
Відповідно до вимог пп. 2 п. 2 розділу IV Порядку № 616 керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Згідно з п. 9 розділу IV Порядку № 616 преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів і економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС.
Отже, вказані у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 30.07.2021 року № 136/05-97-08-02-22 розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відсотковому значенні повністю відповідають положенням п. 5 Постанови КМУ № 704, а також пп. 2 п. 2 та п. 9 розділу IV Порядку № 616.
Зазначені у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 30.07.2021 року № 136/05-97-08-02-22 надбавка за особливості проходження служби та премія у розумінні приписів ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ є складовими грошового забезпечення. При цьому нормами Закону № 2262-ХІІ та Закону № 2011-ХІІ не конкретизується, які саме премії мають бути враховані при обчисленні або перерахунку пенсії.
У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача стосовно відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 1 грудня 2020 року підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ГУ ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, а також зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з 1 грудня 2020 року (з урахуванням довідки ГУ ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року).
Позивач зазначає, що нараховані додаткові види грошового забезпечення у розмірах, що вказані у довідці № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, стали виплачуватися діючим працівникам за посадою, з якої він звільнився (тобто аналогічній посаді), з грудня 2020 року.
Будь-яких заперечень з цього приводу відповідачем у відзиві на позов не наведено.
У той же час, як вказується позивачем та підтверджується електронним протоколом від 18.07.2022 року з пенсійної справи позивача, надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100 відсотків та премія у розмірі 100 відсотків, не були враховані при перерахунку його пенсії, проведеного відповідачем раніше - у 2018 році.
Суд звертає увагу на те, що надбавка за особливості проходження служби та премія враховувалися відповідачем під час проведення у 2018 році перерахунку пенсії позивача, але у меншому розмірі, ніж той, який вказано у довідці № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року.
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Приймаючи до уваги те, що відмова пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії позивачу з більш ранньої дати, ніж 1 грудня 2020 року, не є предметом спору в межах цієї справи, керуючись ч. 2 та ч. 3 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки ГУ ДФС у Донецькій області від 30.07.2021 року № 136/05-97-08-02-22 саме з 1 грудня 2020 року.
З огляду на викладене, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок з 1 грудня 2020 року та виплату пенсії, призначеної позивачу на підставі довідки ГУ ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби (100 відсотків) та премії (100 відсотків), з урахуванням вже виплачених сум.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 грн (квитанція № 9579-4811-8948-6433 від 23.07.2022 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Суд задовольнив заявлені позивачем вимоги, внаслідок чого на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у сумі 992,40 грн.
Керуючись положеннями Конституції України, Законами України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", наказом Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції", Кодексом адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 1 грудня 2020 року розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) здійснити перерахунок з 1 грудня 2020 року та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) пенсії, призначеної на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області № 136/05-97-08-02-22 від 30.07.2021 року, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби (100 відсотків) та премії (100 відсотків), з урахуванням вже виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Повне судове рішення складене 30 вересня 2022 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч